Vladimír Vůjtek na slovenské střídačce | foto: ČTK

Vůjtek po krachu Slovenska: Nezvládáme turnaj po psychické stránce

• 239
Hokejisté Slovenska se ocitli v těžké situaci. Po nečekané prohře s Norskem 2:3 je čeká velká dřina, aby proklouzli do čtvrtfinále mistrovství světa. V základní skupině je čekají už jen samí těžcí soupeři: Finsko, Rusko a Spojené státy.

V utkání s Norskem jste přitom vedli 2:0. Co se stalo?
Musím bohužel říct, že mistrovství nezvládáme po psychické stránce. Plný stadion, všichni věřili, že vyhrajeme, ale ono to nešlo tak lehce. V předchozích třech duelech tam byla vůle v posledních třetinách, kdy jsme výsledky otočili, ale ono to nejde vždycky.

Jste z výkonů Slovenska zklamaný?
Jsem. Prohrát jsme mohli už v předchozích zápasech. Pořád jsme si říkali, že se jednou musíme dostat do vedení a bude to jiné. Dneska jsme byli dokonce ve dvougólovém vedení, ale udělali jsme fauly a dostali dva góly v oslabení.

Jak moc jste si zkomplikovali cestu do čtvrtfinále?
Samozřejmě jsme si ji zkomplikovali. Ale turnaj ještě nekončí, musíme dát hlavy vzhůru. Máme dva dny odpočinek a pokusíme se porazit někoho z favoritů.

Může být pro vás výhoda, že poprvé nebudete v roli favorita?
Já pevně doufám, že z nás už spadne ta tíha, že jsme favorit my. Ani jeden zápas jsme neodehráli v dobré formě. Bojovali jsme, ale herně jsme nepředváděli dobrý hokej.

Budete dělat změny?
Těch změn už moc nemůže být. Máme 22 hráčů do pole a dneska jsme možná ztratili jednoho obránce na další zápas. Budeme si muset vystačit se sestavou, kterou tu máme. Věřím, že se hráči dají za dva dny dohromady a prokážou silnou vůli. A že i hokejově vyrostou proti silnějšímu soupeři, když nebudou v roli favorita.

Jste rozčarovaný ze zbytečného faulu zkušeného obránce Meszároše, který dostal trest na pět minut plus do konce utkání?
Jsem, ale hokej je emotivní hra. Bohužel, stalo se, Andrej se omluvil celé kabině, ale ten faul byl opravdu zbytečný. Jenže to bylo vyústění deprese celého mužstva z toho, že ztratilo vedení.

V realizačním týmu máte psychologa. Bude muset i on dělat svou práci líp?
On si dělá svou práci. Vsadili jsme i na tohle, nechtěli jsme zanedbat žádnou maličkost. Bohužel... Nevím... Výsledek se dneska nedostavil.

V čem musí slovenský tým nejvíc zabrat, aby uspěl?
Myslím, že se musí hlavně uvolnit a předvádět hru, kterou je schopný předvádět a kterou každý z hráčů umí. Nám chybí lehkost, ta se musí vrátit na hokejky. Pak by mohl výsledek vypadat dobře.

Ze sestavy jste vyřadil centra Kopeckého, kterému se nedařilo. Bude příště hrát?
Nechte nás, prosím, chvilku vydechnout. Je těsně po zápase a musíme si sednout a dát sestavu ve dvou dnech volna dohromady.

Slovensko odehrálo čtvrtý zápas během pěti dní. Nechyběly mu i fyzické síly?
Já myslím, že jo. Ještě nikdy v životě jsem nehrál čtyři zápasy během pěti dnů. Tím, že jsme museli nahánět výsledky v posledních třetinách jsme museli jít na dno fyzických sil. Proto nám tentokrát možná trochu chyběly. Norové vypadali živěji.

Co vaše vítězná košile? Tahle půjde do pračky a vytáhnete novou, šťastnější?