Švédové vedli 3:0, ale nestačilo to. Po výhře 6:4 bere body Kanada

• 293
V první části zchladili Švédové rozjetý kanadský tým třemi góly, přesto nedokázali získat ani jeden bod. Výběr zámořských hvězd potvrdil ohromnou ofenzivní sílu i ve čtvrtém utkání na mistrovství světa, ve dvou zbylých třetinách nastříleli šest branek a otočili zápas na konečných 6:4.

Kanada dala po Česku šest gólů i dalšímu z favoritů skupiny A a po čtyřech duelech zůstává stoprocentní. V čele tabulky má 12 bodů a celkové skóre 28:8. Švédové na turnaji poprvé prohráli a na svého soupeře jim chybí už je čtyři body. Vítězný gól dal v přesilovce Tyler Ennis.

Souboj dvou žhavých aspirantů na medaile začala dosud suverénní Kanada rozpačitě a především hodně vlažně. Zatímco Smith v její brance čelil jedné šanci za druhou, zámořský celek se zmohl v prvním dějství jen na pět pokusů, které mířily mezi tyče.

Na začátku šesté minuty nechal zcela v poklidu úřadovat za svou brankou Erikssona s Landerem, jenž si neatakován vyjel do střelecké pozice a otevřel skóre. V 18. minutě však Klefbom trefil bekhendovým pokusem brusli tísněného Raska a po rychlé kontrole u videa vedlo Švédsko 2:0. Jen o 28 vteřin později se navíc prosadil Forsberg.

Od druhé třetiny však Kanaďané přeřadili na vyšší rychlost a odrazilo se to i na skóre. Ve 27. minutě po skrumáži před švédským brankovištěm se ranou prakticky do prázdné branky zapsal mezi střelce bek Ekblad.

Ve 32. minutě pak Halla zahákoval v šanci Klingberg a Hall nařízené trestné střílení s přehledem proměnil rychlou střelou mezi Nilssonovy betony. O necelé tři minuty už bylo vyrovnáno, když tlak Kanady dovršil povedenou tečí Couturier a spravil si chuť po spálené šanci z úvodu duelu.

Uběhlo 56 sekund a Švédům vrátil vedení Möller. Jenže to bylo z jejich strany vše.

Od třetí třetiny Kanada vystupňovala tlak. Nilsson ještě vychytal velké šance Crosbyho i Toffoliho, ale v 51. minutě vyrovnal obránce Wiercioch. Jedinou z pouhých čtyř přesilovek v celém utkání pak v polovině 54. minuty zužitkoval Ennis a výhru Kanady pečetil do prázdné branky při power play Švédů Seguin.

Švédsko - Kanada 4:6

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 6. Lander (Eriksson, Granberg), 18. Rask (Klefbom, Lindholm), 18. F. Forsberg (Eriksson, Klingberg), 36. Möller (Sjögren, Ekman-Larsson) - 27. Ekblad (Burns, O’Reilly), 32. Hall z trest. střílení, 35. Couturier (Ekblad), 51. Wiercioch (Eberle, Crosby), 54. Ennis (Hall, Spezza), 59. Seguin (O’Reilly). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.695. Třetiny: 3:0, 1:3, 0:3.

Švédsko: Nilsson - Klefbom, Ekman-Larsson, Klinberg, S. Kronwall, Granberg, Ekholm - F. Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson. Trenér: Pär Marts.

Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Giroux, Ennis - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O’Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.