Členové bezpečnostních složek Texasu u výstavy karikatur proroka Muhameda v...

Členové bezpečnostních složek Texasu u výstavy karikatur proroka Muhameda v Garlandu, kde se střílelo, řídí evakuaci účastníků (3. května 2015). | foto: Reuters

K útoku na výstavu karikatur Mohameda v USA se přihlásil Islámský stát

  • 25
K nedělnímu útoku na výstavu karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu se přihlásil Islámský stát. Podle prohlášení představitelů islamistů v Americe útočili dva vojáci chalífátu. Oba při zásahu policie zemřeli.

Islamistická rozhlasová stanice al-Bajan Radio dodala, že stoupenci Islámského státu na výstavu zaútočili proto, že prezentovala „negativní obrázky proroka Mohameda“.

„Říkáme Americe, že to, co přijde, bude mnohem větší (...). Uvidíte vojáky Islámského státu, jak dělají strašlivé věci,“ uvedli islamisté v prohlášení.  Pokud by se potvrdily informace o napojení útočníků na Islámský stát, byl by to podle BBC první útok této teroristické organizace na území USA. Experti však upozorňují, že teroristé si občas přisvojují atentáty, které neprovedly.

Dvojice ozbrojených mužů zaútočila na výstavu karikatur muslimského proroka ve městě Garland v neděli před půlnocí. Před vstupem do budovy začali pálit na pracovníka ochranky a zranili ho, policisté během několika minut zakročili a usmrtili je (více o útoku zde).

FBI se podařilo identifikovat jednoho z útočníků jako Eltona Simpsona. Muž z Arizony už dříve čelil vyšetřování kvůli terorismu. Simpsonův byt v noci prohledávali agenti FBI a pyrotechnici. Druhý útočník byl podle amerických bezpečnostních složek Simpsonův spolubydlící Nadir Soofi.

Cesta do Somálska

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: „Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se.“ Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn. Policie nyní zkoumá elektronickou komunikaci obou mužů, aby zjistila možné vazby na radikální skupiny, zejména Islámský stát.

Simpson hodlal v roce 2010 odejít do Somálska, aby se připojil k radikálním islámským milicím aš-Šabáb a při výslechu o tom lhal agentům FBI, kteří jeho aktivity sledovali od roku 2006.  Nadira Soofiho popisují jeho přátelé z dob studií v Pákistánu jako veselého a oblíbeného studenta. Po přesídlení do USA, odkud pocházela jeho matka, však prý svým přátelům psal, že do této země nezapadá a mnohokrát se tam zklamal.

Výstava v texaském Garlandu nesla název Draw the Prophet (Nakresli proroka) a organizovalo ji protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative. Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; její vítěz měl obdržet finanční odměnu ve výši deset tisíc dolarů (asi 250 tisíc korun). Akce se účastnil i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur proroka v dánském deníku Jyllands-Posten. V lednu letošního roku pak svět šokoval brutální útok na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo, při kterém islamisté zabili 12 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue