Ženy a děti, které ze spárů Boko Haram zachránila nigerijská armáda (3. května...

Ženy a děti, které ze spárů Boko Haram zachránila nigerijská armáda (3. května 2015). | foto: AP

Musely jsme sledovat, jak vraždí naše muže, vypráví otrokyně islamistů

  • 98
Ženy, které ze spárů islamistů z Boko Haram minulý týden zachránila nigerijská armáda, začaly vyprávět otřesné zážitky z únosu. Řada z nich se musela dívat na to, jak teroristé zabíjejí jejich otce či manžele. Ženy a děti islamisté odvlekli do pralesa, kde trpěly hladem a nemocemi, kterým řada z nich podlehla.

„Nepovolili nám pohnout se ani o píď. Když jsme potřebovaly na toaletu, šli s námi. Drželi nás na jednom místě, kde jsme byly uvázané. Děkujeme Bohu, že jsme dnes naživu. Děkujeme nigerijské armádě, že zachránila naše životy,“ vypověděla jedna ze zachráněných žen.

Nigerijským vojákům se podařilo minulý týden zachránit v pralese Sambisa, který pokrývá asi 60 000 kilometrů čtverečních na severovýchodě Nigérie, stovky žen a dětí (více zde).

„Když jsme viděly vojáky, zvedaly jsme ruce a volaly o pomoc. Bojovníci Boko Haram, kteří nás střežili, po nás začali házet kameny, abychom je následovaly do dalšího úkrytu. Nechtěly jsme, protože jsme si byly jisté, že nás vojáci zachrání,“ popsala okamžik záchrany čtyřiadvacetiletá Umaru, matka dvou dětí.

Po mnoha dnech na cestách se ženy a děti dostaly o víkendu do péče uprchlického tábora na východě Nigérie ve městě Yola, kde dostaly odpovídající zdravotní péči a stravu. V táboře je nyní 275 zachráněných žen a dětí. Devatenáct dalších muselo být odvezeno do nemocnice.

K jídlu jen suchá kukuřice

Řada z osvobozených žen se musela dívat na to, jak teroristé zabíjejí jejich otce či manžele a starší chlapce. Ženy a děti poté odvlekli do pralesa, kde trpěly hladem a nemocemi, kterým řada z nich podlehla. „Každý den jsme byly svědky toho, že jedna z nás zemřela,“ citoval The Guardian Umaru.

Další zachráněná Cecilia Abelová viděla, jak radikálové zabili jejího manžela a prvorozeného syna, s dalšími osmi dětmi musela odejít do pralesa. Poslední dva týdny v zajetí téměř nejedla. „Jedly jsme akorát odpoledne suchou kukuřici. Mnohé z nás v pralese Sambisa zemřely. Dokonce i po záchraně deset z nás zemřelo na cestě do tábora,“ vypověděla.

Organizace Amnesty International odhaduje, že od začátku roku 2004 hnutí Boko Haram uneslo více než dva tisíce žen a dívek, které využívají nejen jako sexuální otrokyně, ale i jako kuchařky a lidské štíty.

Boko Haram

Oficiální název zní Džamáatu Ahl as-Sunna lid-Daavati wa al-Džihádi, tedy Lidé oddaní učení prokora pro šíření a džihád. Známější název Boko Haram doslova znamená „knihy zakázány“, spíše se však vžil překlad „vzdělání je zakázáno“.

V různých formách existuje organizace od 90. let minulého století, kdy si vysloužila označení Taliban Nigérie. Její současná podoba vznikla přibližně před deseti lety.

Americké tajné služby mají informace o kontaktech mezi Boko Haram a al-Káidou na Arabském poloostrově, al-Káidou v Maghrebu a somálským Šabábem.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. V loňském roce spáchala tato organizace asi sto teroristických útoků, při nichž zemřelo na tři tisíce lidí.

Podle údajů OSN útoky Boko Haram vyhnaly z domovů 1,5 milionu lidí. Koncem května 2014 Rada bezpečnosti OSN zařadila Boko Haram na seznam teroristických organizací. Spojené státy tak učinily již o rok dříve.

Mezi zachráněnými z posledního týdne však nejsou dívky ze severonigerijského města Chibok. Z tamního gymnázia jich bojovníci z Boko Haram před rokem unesli více než dvě stě. Teprve tento incident přilákal k Nigérii pozornost světa. Zachráněné ženy ovšem vypověděly, že se skupinou studentek nikdy nepřišly do kontaktu.

Armádní operace na záchranu unesených jsou v poslední době stále úspěšnější. V sobotu vojáci nalezli 260 žen, které bloudily státem Adamawa poté, co utekly před boji ve svých vesnicích či se jim podařilo dostat ze zajetí Boko Haram. V neděli ráno vojáci také zatkli dodavatele potravin a pohonných hmot islamistům.

Zabíjí armáda civilisty?

Bezpečnostní síly však čelí i podezření ze zabíjení civilistů. Obvinění přišlo poté, co příslušníci kmene Tarok zabili šest vojáků. Kmen je znám krádežemi dobytka. „Vojáci zaútočili na několik vesnic, které patří Taroku a dalším kmenům v oblasti Wase, a mnohé životy, mužů, žen a dětí, byly ztraceny,“ citovalo BBC místního přestavitele Jangleho Lohbuta. Uvedl, že při armádním zásahu zemřelo 38 civilistů.

Armáda toto nařčení odmítá, její mluvčí uvedl, že vojáci se střetli s místní ozbrojenou skupinou. Ve státě Plateau, kde se incident odehrál, probíhají střety mezi polonomádskými kmeny a farmáři.

Amnesty International v loňském roce obvinila nigerijskou armádu, že provádí „zvěrstva“ na severovýchodě země při boji proti Boko Haram. Armáda uvedla, že bude vyšetřovat jakýkoliv domnělý útok proti civilistům.

Záběry nigerijského letectva ukazují útěk radikálů při akci na osvobození rukojmích:

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue