Čeští záchranáři začali po dvou dnech v Nepálu pomáhat raněným

  • 14
Tým českých zdravotníků začal v sobotu po dvou dnech od příletu do Nepálu ošetřovat raněné. Záchranáři do té doby vyčkávali na instrukce místních úřadů a poté se přesouvali do města Melamchi. Skupinu nejméně osmi českých turistů, kteří uvázli v nepřístupné oblasti, přepravil v sobotu do hlavního města armádní vrtulník.

Část českého týmu složená ze dvojic lékařů, zdravotních sester a hasičů začala přímo v terénu v regionu Chantara pomáhat od 05:00 středoevropského letního času. Informoval o tom český hasičský záchranný sbor na svých webových stránkách

Zemětřesení v Nepálu

Zbytek týmu vyslaného do města Melamchi, asi 40 kilometrů od hlavního města Káthmándú, měl v areálu tamní nemocnice začít poskytovat pomoc od 11:00. Těžce zraněné tam záchranářům bude přivážet místní armáda. 

Čeští záchranáři z Prahy odletěli ve středu krátce po půlnoci. Na letišti v Káthmándú ale jejich letoun nemohl kvůli přetížení přistát. Stroj byl proto přesměrován do indického Dillí, kde vyčkával na povolení přistát v nepálské metropoli. V té nakonec přistál v noci na čtvrtek (podrobnosti najdete zde).

Po příletu do Káthmándú strávil v metropoli český tým dva dny. Záchranáři vyčkávali na instrukce místních úřadů, kde je jejich pomoc potřeba. Poté se podle pokynů přesunuli do města Melamchi. 

Čeští experti budou pomáhat Nepálu s následky zemětřesení asi měsíc. Hlavním úkolem 36členné skupiny, která s sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob, je ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

Skupinu Čechů vysvobodil z hor armádní vrtulník

Nepálský armádní vrtulník mezitím v sobotu přepravil do Káthmándú z odlehlé oblasti kolem osady Lho nejméně osm Čechů, kteří tam uvázli po zemětřesení. Přepravu jedné klientky potvrdil mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Podle facebookového profilu českého turisty se armádním vrtulníkem z oblasti Lho dostalo i dalších sedm Čechů. 

Všichni turisté jsou v pořádku a již dříve je kontaktovalo české ministerstvo zahraničí. Češi se však nacházeli v oblasti u kláštera Lho ve výšce zhruba 3 000 metrů a po zemi se dolů dostat nemohli, cestu jim odřízly sesuvy půdy. 

Zemětřesení o síle 7,8 stupně, které v Nepálu udeřilo před týdnem, si vyžádalo podle posledních informací už 6 621 obětí. Uvedlo to v sobotu ráno místní ministerstvo vnitra. Dalších nejméně 14 023 lidí bylo zraněno. 

Šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková v pátek oznámila, že mezi oběťmi je nejméně 12 občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí z unijních zemí je pohřešováno (podrobnosti o tom se dočtete zde). Je pravděpodobné, že s řadou z nich se úřadům pouze nepodařilo dosud spojit. Někteří však mohou být mezi oběťmi. 

Šance najít po týdnu přeživší je mizivá

Podle nepálské vlády nejspíš již neexistuje šance, že by se podařilo pod sutinami najít někoho živého, uvedla agentura AFP. „Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší,“ uvedl mluvčí nepálského ministerstva vnitra Lakšmí Prasád Dhakal.

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nejméně 130 tisíc domů. Dalších 85 tisíc objektů bylo poničeno. 

Zemětřesení v Nepálu (25. 4. 2015)
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue