Detroitský gólman Petr Mrázek čelí střele Ryana Callahan z Tampy Bay.

Detroitský gólman Petr Mrázek čelí střele Ryana Callahan z Tampy Bay. | foto: AP

Detroit podlehl Tampě a v play-off končí, zraněný Židlický nenastoupil

• 67
První kolo play-off NHL nabídlo dva sedmé zápasy. V obou případech postup v sérii slavil celek s domácí výhodou, když se po Washingtonu radovali i hokejisté Tampy Bay. Rozhodující krok proti Detroitu učinili po výsledku 2:0. Hostující brankář Petr Mrázek kryl 15 střel a inkasoval jen jednou v 43. minutě z hole Braydona Coburna. Zraněného Marka Židlického v sestavě Red Wings nahradil Jakub Kindl.

Detroit do rozhodující bitvy na ledě Tampy Bay nastoupil bez suspendovaného Niklase Kronwalla a zraněného Marka Židlického. Absence dvou nejzkušenějších obránců se však na jeho hře zpočátku vůbec neprojevila.

Chicago - Minnesota

V opatrné defenzivní partii hosté po čtyřiceti minutách hry měli za stále bezbrankového stavu mírně navrch, což potvrzovala i střelecká převaha 23:12. Nejblíže gólu byli v dané fázi hry fotbalovým lobem zakončující Drew Miller a duo Darren Helm - Tomáš Tatar při brejku 2 na 1. Domácí gólman Ben Bishop však uhájil čistý štít.

V úvodu třetí třetiny se nejprve blýskl pro změnu Petr Mrázek, když při přesilovce Lightning lapačkou vytěsnil pokus kapitána Stevena Stamkose. Krátce na to však z pravého kruhu přes obránce vypálil Braydon Coburn a jeho pokus zapadl přesně pod horní tyč detroitské branky - 1:0. Mrázek střelu neviděl a neměl šanci zakročit.

Vyrovnat se již Red Wings proti bezchybnému Bishopovi, jenž celkově pochytal 31 ran a byl zvolen první hvězdou, nepodařilo a do prázdné klece pak ještě v čase 58:42 výsledek pojistil Anton Stralman.

„Bojovali jsme hodně tvrdě, odehráli jsme jeden z nejlepších zápasů v letošním play-off. Bohužel jsme ale dnes nedokázali dotlačit puk za brankovou čáru a soupeři se naopak ve třetí třetině skórovat podařilo. Šancí jsme přitom měli dostatek,“ hodnotil zápas detroitský kapitán Henrik Zetterberg, jenž poprvé v kariéře (až v rámci 23. série) vyšel v sérii play-off bez jediné vstřelené branky.

V dresu Tampy Bay postup do 2. kola, v němž se střetne s Montrealem, slavili i obránce Andrej Šustr (13:15, +/-: 0) a útočník Ondřej Palát (16:21, +/-: 0). Zraněného Marka Židlického v sestavě Detroitu nahradil krajan Jakub Kindl (16:37, +/-: -1, 3 střely), pro kterého to byl premiérový a zároveň i poslední start v letošní play-off.

Výsledek NHL, 1. kolo play-off

Východní konference - 7. zápas:

Tampa Bay - Detroit 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
 44. Coburn, 59. Stralman. Střely na branku: 17:31. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:29 minuty, inkasoval jeden gól z 17 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Diváci: 19 204. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Coburn (oba Tampa Bay), 3. Mrázek (Detroit). Konečný stav série: 4:3.