Nepálec Riši Khanal přežil 82 hodin v troskách (29. dubna)

Nepálec Riši Khanal přežil 82 hodin v troskách (29. dubna) | foto: Reuters

Zápach mrtvol a pití vlastní moči. Nepálec přežil pod troskami 82 hodin

  • 10
Prohledávání trosek po ničivém zemětřesení v Nepálu většinou končí smutně. Najdou se však i příběhy se šťastným koncem. V úterý v noci záchranáři z trosek po 82 hodinách vytáhli zraněného muže, který pod sutí trpěl obklopen rozkládajícími se mrtvolami. V nouzi dokonce musel pít svou vlastní moč.

Nepálec Riši Khanal v sobotu zrovna dojídal oběd v jednom z hotelů v Káthmándú. Pak ucítil jemné zachvěvy, které o pár sekund později propukly v zemětřesení s intenzitou 7,8 stupně Richterovy stupnice, píše server The Independent. Khanal byl v tu chvíli ve druhém podlaží sedmipatrové budovy. Věděl, že mu jde o život. Pokusil se utéct na volné prostranství. Udělal jen několik kroků a začal na něj padat nábytek.

Zemětřesení v Nepálu

Snažil se zpod něj dostat, jeho noha však uvázla pod troskami. Nezbylo mu nic jiného, než se schoulit a čekat. Když otřesy ustaly, byl zasypán sutí. Paniku brzy vystřídalo odevzdání a čekání na smrt. „Naději jsem měl, ale včera mě definitivně opustila,“ vzpomíná na nekonečné hodiny pod troskami. „Zbělaly mi nehty, měl jsem popraskané rty. Byl jsem si jistý, že pro mě nikdo nepřijde. Bylo mi jasné, že umřu,“ vypráví.

Kolem něj leželo několik mrtvol, které se začaly po první dni rozkládat. Khanal vzpomíná na nesnesitelný nasládlý zápach lidského masa. V záchvatech paniky kolem sebe bušil, a snažil se tak upozornit záchranáře. Ven se však žádný zvuk nedostal, stejně jako dovnitř. Neměl co jíst ani pít. „Tak jsem musel pít svoji vlastní moč,“ prohlásil.

Když v úterý v noci v dálce uslyšel záchranáře, začal zoufale mlátit na vše kolem sebe. Měl štěstí. Záchranáři z Nepálu a Francie ho uslyšeli. Vyhráno však ještě neměl. Trvalo dalších pět hodin pomalé a nebezpečné práce, než ho vytáhli ven ze sutin. Byl pod nimi 82 hodin. „Cítím se dobře, jsem všem strašně vděčný,“ prohlásil krátce předtím, než byl převezen na operaci nohy. Podle lékařů pod troskami přežil jen silou vůle.

Hromady cihel a haldy bláta

Z Nepálu mezitím do celého světa proudí stovky příběhů obyčejných Nepálců, kteří při zemětřesení přišli o všechno. Z vesnice Paslang nezbývá nic než obrovské hromady rozbitých červených cihel a haldy bláta a prachu. Jedna z těchto hromad byl kdysi domov Kumára Thapy. Jeho těhotná manželka při sobotním zemětřesení v posledním okamžiku stihla vystrčit z domu do bezpečí jejich pětiletou dceru, sama už se nezachránila. Zdi se zhroutily a pohřbily její tělo, píše agentura AP.

Thapa a další obyvatelé této chudé horské vesnice poblíž epicentra zemětřesení se ani v úterý nedočkali vládní pomoci, která by jim zajistila nejnutnější potraviny či stany. „Když jsem dorazil domů, nebylo tam nic. Všechno bylo rozmlácené. A manželka - byla mrtvá,“ vypověděl Thapa, který slouží v nepálské armádě.

Thapa dostal volno, aby mohl držet smutek. Je tak jedním z mála nepálských vojáků, který nebyl nasazen do rozsáhlé armádní záchranné a pátrací operace na poznamenaných územích. Místo smutku ho přemáhá hlavně zlost.

„Pomoc se mi dostává jen od ostatních vesničanů, kteří také ztratili domovy. Od vlády nedostáváme nic,“ zlobí se Thapa. „Přišel sem nějaký úředník, udělal si fotky a zase odešel,“ dodal Thapa s tím, že ani od tohoto úředníka se vesnice s 300 lidmi ležící severozápadně od metropole Káthmándú žádné pomoci nedočkala.

„Jsem rozčilený, ale co můžu dělat? Já také pracuji pro vládu. Šel jsem se zeptat na policii, jestli by sem mohli poslat aspoň pár mužů, aby nám pomohli vyprostit naše věci, ale prý nemají, koho by poslali,“ prohlásil Thapa.

Radost z generátoru

Paslang, kde při zemětřesení zahynuli tři lidé, se nachází pouhé tři kilometry od okresního města Gurkha, odkud jsou řízeny záchranné operace pro celý region. Obyvatelé Paslangu však nemají tušení, kdy k nim pomoc dorazí. Přeživší v noci leží v blátě venku a společně se tisknou k sobě, sužováni deštěm, zimou a komáry. Dělí se spolu o každičký kousek jídla, který se jim podaří vytáhnout ze zdevastovaných obydlí, byť je to třeba jen pár paliček česneku či včelí plástev.

Konec horolezecké sezony

Všichni horolezci na nepálské straně Mount Everestu nejvyšší horu světa po víkendovém ničivém zemětřesení opustili a letošní lezecká sezona na tomto horském velikánu zřejmě skončila. Podle agentury AP to uvádějí cestovní agentury i samotní horolezci. Cesta na vrchol Everestu je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Horolezce, kteří byli v době zemětřesení na svahu Everestu a nemohli se vrátit pěšky dolů, evakuovaly do základního tábora vrtulníky. Horolezectví je přitom nezanedbatelným zdrojem příjmů pro Nepálce (více o ekonomických problémech Nepálu zde)

Někteří lidé z Paslangu viděli, jak jim nad hlavami přelétl vrtulník přepravující pytle se zásobami do odlehlých regionů, které jsou dosažitelné pouze vzduchem, ale u nich nepřistál. Radost tak ve vesnici vyvolal jen příchod jakéhosi „hodného člověka ze zahraniční charitativní organizace“, který sem v úterý donesl generátor. Desítky vesničanů se kolem něj hned shromáždili, aby si dobili mobilní telefony.

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu ve středu odpoledne překročila 5 200 mrtvých a téměř 8 000 zraněných. Další necelá stovka lidí zahynula v sousedních zemích. Podle OSN zemětřesení zasáhlo asi osm milionů obyvatel Nepálu, jehož populace čítá asi 29 milionů, píše BBC.

Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8 500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze sto tisíc vojáků nepálské armády (vše o zemětřesení v Nepálu najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video