V Baltimoru platí výjimečný stav. Násilí spustil pohřeb černošského mladíka

  • 920
Násilí v americkém Baltimoru pokračuje, guvernér státu Maryland vyhlásil výjimečný stav. Při protestech bylo zraněno 15 policistů, zatčeno bylo 200 lidí. Plameny zachvátily 15 budov a 144 aut. Střety s policií začaly po pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který zemřel na následky zranění při zatýkání.

Po smutečním obřadu protestující podle agentury Reuters házeli cihly, rabovali a zakládali požáry. Násilí podle policie pokračovalo celou noc. Protestující například zničili obchod s lihovinami, zapalovali a rabovali lékárny a nákupní centra.

Vzbouřenci rovněž rozbíjeli okna aut. Podle agentury Reuters například i dvakrát přesekli požární hadice, když hasiči bojovali s požárem vyrabované lékárny. Policie zadržela přes 200 lidí. 

„Všechno se to muselo stát, lidé jsou unavení z bezdůvodného policejního zabíjení mladých černých kluků... Je to smutný den, ale muselo se to stát,“ řekl Reuters čtyřicetiletý Tony Luster, který na ulici sledoval policejní kordony.

Kvůli protestům jsou uzavřeny obchody, školy i železniční stanice. Z bezpečnostních důvodů byl zrušen i baseballový zápas mezi Baltimore Orioles a Chicago White Sox.

Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová vyhlásila od úterý noční zákaz vycházení platný od deseti hodin večer do pěti do rána místního času. „Rabování a násilí nebude tolerováno,“ prohlásil guvernér Hogan.

Násilí se během noci rozšířilo i na východ Baltimoru a přiblížilo se městskému centru. Těžkooděnci zablokovali řadu ulic, městem projížděly hlídky Národní gardy. Z patnácti zraněných policistů zůstalo šest v nemocničním ošetření, kolem 25 lidí bylo podle agentury AP zatčeno. Zákaz nočního vycházení potrvá týden.

Starostka čelí kritice, že na vzniklé nepokoje nereagovala včas a nepožádala guvernéra o vyhlášení výjimečného stavu dříve. Její úřad oznámil, že radnice doufala, že si s nepokoji poradí vlastními silami, bez povolání federálních bezpečnostních složek. Nasazeno nakonec muselo být na 5 000 příslušníků Národní gardy.

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.

Podle Reuters bylo kvůli tomuto případu postaveno mimo službu šest policistů a soud posuzuje případ jako případné porušení občanských práv.

Baltimorská policie v pondělí oznámila, členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily, aby „sejmuly“ nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.

Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve Fergusonu, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna (více čtěte zde).

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. I to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue