Novinář Ferdinand Peroutka | foto: MAFRA

Hrad znovu dehonestuje Peroutku. Vytáhl článek k narozeninám Hitlera

  • 2054
Lidé prezidenta Miloše Zemana pokračují v útocích na slavného prvorepublikového novináře Ferdinanda Peroutku. Hrad na svých stránkách zveřejnil Peroutkův článek z Přítomnosti ze 26. dubna 1939 nazvaný Dynamický život, který byl napsaný k padesátým narozeninám Adolfa Hitlera.

Hrad začal prostřednictvím prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zveřejňovat Peroutkovy články poté, když Zeman nemohl prokázat své obvinění novináře Peroutky, že napsal text Hitler je gentleman. Historici poukázali na to, že nic takového Peroutka nenapsal.

„Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého Vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Valhalle, ve své galerii národních hrdinů postavili výše,“ píše se v úvodu textu Dynamický život, jenž byl v Přítomnosti publikován více než měsíc po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

Nemůže být postaven do Slavína, napsal o Hitlerovi Peroutka

Peroutka ovšem i v této situaci dokázal článek napsat tak, že Češi Hitlera mezi své velikány řadit nebudou.

Co také Peroutka v textu napsal měsíc po okupaci

Pozdrav Heil Hitler jest německý pozdrav, na který mají právo jen příslušníci německého národa. Který Čech nebo Slovák by jím tak zdravil, tlačí se někam, kam nepatří a odkud bude vyexpedován.

"Mein Kampf" zůstane biblí německého národa, kdežto biblí českého národa jsou spisy jiné.

...i když byl napsán "Mein Kampf", obsahující vhodnou metodu pro národ velký, členové národa malého budou vždy se musit vracet pro poučení ke svým vlastním klasikům, kteří už před desetiletími promýšleli způsob politické taktiky národa malého. Národní vůdcové mohou vyrůstat jen vždy z vlastní národní půdy.

Ferdinand Peroutka, Dynamický život, 26. č. 1939, Přítomnost

„Jsa velkou postavou německých národních dějin, nemůže býti ovšem zařazen do národních dějin národů jiných; maje již své první místo ve Valhalle, nemůže býti  postaven do Slavína; kdyby se někdo o to nějak pokoušel, hrozná neupřímnost tohoto pokusu by se naprosto zajisté zprotivila Čechům i Němcům,“ napsal Peroutka měsíc po německé okupaci. (celý text najdete zde)

„Jiří Ovčáček by si měl uvědomit, že ne každý článek, který začíná větou, že někdo něco slavil, musí být oslavou. Ferdinand Peroutka v textu popisuje stav, který v té době panoval. Popisuje podporu, kterou tehdy Hitler měl mezi Němci. Zároveň míří i na české nacisty. Peroutka jim říká, že nikdy nebudou ve srovnání s Němci na stejné úrovni, že je Němci nikdy neuznají za plnoprávné,“ uvedla Barbora Čermáková z Ústavu pro soudobé dějiny. 

Krátce po napsání článku skončil v nacistickém koncentráku

Zeman před pár dny uvedl, že když se článek „Hitler je gentleman“ nenajde, Peroutkovi se omluví. Peroutkova vnučka už ale kvůli hanobení svého dědečka podala žalobu. Peroutka byl ještě v létě 1939, tedy poměrně krátce po napsání článku, zatčen a skončil v koncentračním táboře Dachau a pak v Buchenwaldu.

Právník Terezie Kaslové podal žalobu proto, že to, co neexistuje, nelze ani dohledat, ač o tom Zeman stále mluví. (více zde)

Podle historika Jiřího Padevěta Ovčáčkova urputná snaha dokázat Peroutkovo selhání může být motivována vyřizováním účtů s celou novinářskou obcí. „Pokud ukáže na legendárního novináře, že selhal, tak tím pádem selhává celá profese novinářská,“ uvedl už dříve Padevět.

Hrad se poukazem na Peroutkovy články snaží rozředit pozornost od toho, že letos v lednu na mezinárodní konferenci Let My People Live! k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora nedaleko polské Osvětimi napadl Peroutku.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ prohlásil Zeman (celý Zemanův projev na konferenci je zde).

20. dubna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video