Tomáš Plekanec (druhý zleva) z Montrealu v šanci před gólmanem Craigem...

Tomáš Plekanec (druhý zleva) z Montrealu v šanci před gólmanem Craigem Andersonem z Ottawy. | foto: AP

Plekanec asistoval u postupu, bratři Michálkové a Jaškin naopak končí

• 88
V neděli byly na programu play-off hokejové NHL jen dva duely, oba ale rozhodly o postupech. Minnesota po domácím triumfu 4:1 vyřadila celkovým výsledkem 4:2 na zápasy St. Louis s českou dvojicí Zbyněk Michálek - Dmitrij Jaškin. V kanadském derby pak Montreal i díky asistenci Tomáše Plekance po skóre 2:0 proměnil třetí mečbol proti Ottawě s Milanem Michálkem a v sérii uspěl 4:2 na zápasy.

Po nedělním hracím dni zůstávají v 1. kole play-off NHL otevřené již jen poslední dvě série ve Východní konferenci. Islanders s Washingtonem se poperou o postup do 2. kola proti Rangers v atraktivním sedmém zápase a Detroit může dotáhnout senzační postup nad favorizovanou Tampou Bay za vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Právě vítěz dané série se ve 2. kole střetne s Montrealem, který slavil postup už v neděli. Slavný celek vstoupil do play-off třemi výhrami nad Ottawou v řadě. Na klíčový čtvrtý triumf ale dosáhl až na třetí pokus. Po dvou nezdarech se Senators 0:1 a 1:5 v šestém duelu Canadiens uspěli 2:0 a celou sérii tak ovládli 4:2 na zápasy.

Hrdinou rozhodující partie byl jeden z hlavních kandidátů na Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře sezony, Carey Price. Kanadský reprezentant pochytal 43 střel Ottawy. To Montrealu stačilo na výhru pouhých 19 pokusů.

Rozdílový gól padl už ve 14. minutě, když Tomáš Plekanec (19:32, +/-: +2, 2 střely) z hloubi útočného pásma vybídl ke střele od modré čáry beka Grega Pateryna. Jeho pokus pak před brankářem Craigem Andersonem tečoval do sítě útočník Brendan Gallagher. Nejtěsnější náskok hosté díky skvělým zákrokům Price ubránili až do závěru řádné hrací doby a výsledek v čase 59:59 ještě stihl do prázdné klece pojistit Max Pacioretty.

„Za vedení 3:0 v sérii už to chcete ukončit. Ottawa má dobrý tým. Zatlačili nás, poslední dva zápasy odehráli hodně dobře. Brankář Anderson chytal skvěle, i v tomto zápase byl oporou. My jsme si ale nakonec našli cestu za výhrou,“ řekl spokojený Price, kterého ve třech pokusech ohrozil i český útočník Senators Milan Michálek (15:00, +/-: -1, 3 střely).

Díky nedělnímu triumfu Minnesoty 4:1 nad St. Louis se již zkompletoval seznam účastníků 2. kola play-off v Západní konferenci. Po Anaheimu s Calgary utvoří druhou dvojici hokejisté Chicaga a právě Minnesoty.

V úvodních pěti zápasech mezi Wild a Blues se oba celky vždy střídaly ve výhrách. Do šestého duelu vstupovali za vedení 3:2 na zápasy borci Minnesoty. Výhodou jim bylo, že je k postupu hnalo bouřlivé publikum vyprodané domácí arény Xcel Energy Center, hostující St. Louis zvýšenému tlaku podlehlo a po druhé porážce v řadě se s play-off loučí.

Blues jako první nalomil útočník Zach Parise, jenž v 8. minutě překvapivě uspěl ranou z ostrého úhlu při individuální akci během přesilovky hostů. Na 2:0 zvyšoval v 32. minutě po dravém průniku a střele z mezikruží Justin Fontaine. Brankář Blues Jake Allen neměl čisté svědomí u obou branek domácích, načež jej pro další průběh vystřídal Brian Elliott.

Naději St. Louis dalo snížení z času 39:56 z hole útočníka T.J. Oshieho. Hned na startu třetí třetiny ovšem Wild uklidnil svým druhým zásahem večera dorážející Parise - 3:1. V 59. minutě ještě do prázdné branky uzavřel skóre Nino Niederreiter. Zámořská sezona tak skončila i pro české duo St. Louis, obránce Zbyňka Michálka (14:21, +/-: -1, 1 střela) a útočníka Dmitrije Jaškina (13:06, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky NHL, 1. kolo play-off

Východní konference - 6. zápas:

Ottawa - Montreal 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
14. Gallagher (Plekanec), 60. Pacioretty. Střely na branku: 43:20. Diváci: 20.500. Hvězdy utkání: 1. Price (Montreal), 2. Pageau (Ottawa), 3. Gallagher (Montreal). Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 6. zápas:

Minnesota - St. Louis 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
8. a 42. Parise, 32. Fontaine, 59. Niederreiter - 40. Oshie. Střely na branku: 21:31. Diváci: 19.318. Hvězdy utkání: 1. Parise, 2. Dubnyk, 3. Granlund (všichni Minnesota). Konečný stav série: 4:2.