Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gallipoli bylo koncem australské puberty, v bitvě ztratila tisíce mužů

  11:14
Je to sto let od chvíle, kdy se před úsvitem 25. dubna 1915 vylodily australské a novozélandské expediční jednotky na tureckém poloostrově Gallipoli. Několikaměsíční krvavá bitva proti Osmanské říši tisíce kilometrů od domova se i přes porážku stala ikonickou událostí, která navždy zformovala národní identitu obou zemí.
Vylodění australských jednotek 25. dubna 1915 na poloostrově Gallipoli

Vylodění australských jednotek 25. dubna 1915 na poloostrově Gallipoli | foto: Australian War Memorial

Tady jsme se stali dospělými, tady jsme získali národní identitu, tvrdí sami Australané o událostech před sto lety a 25. dubna si každoročně připomínají takzvaný „ANZAC Day“. Na počest tisíců svých vojáků, kteří v tomto prvním velkém nasazení daleko od domova a kvůli Evropanům padli.

Privilegovaný ANZAC Day

Jako jeden z nejvýznamnějších vzpomínkových dnů má ANZAC Day (poprvé se konal už v roce 1916) jistá privilegia. Pochody válečných veteránů z různých konfliktů i novodobých uniformovaných jednotek živě přenášejí televizní stanice. U válečného památníku (ANZAC Parade) v hlavním městě Austrálie Canbeře se ještě v noci sejdou tisíce lidí, aby čekaly na úsvit. Další tisíce Australanů míří každoročně také do Turecka k památníku a na vojenské hřbitovy rozeseté na poloostrově Gallipoli. Pietní připomínky po celé zemi obvykle střídají společenská setkání veteránů, kde se s oblibou hraje tradiční australská hazardní hra "Two-up", oblíbaná u vojáků v obou světových válkách. Hazard jako takový se smí v zemi provozovat pouze na několika licencovaných místech, pouze na ANZAC Day je dovolen i mimo ně.
Další zajímavostí je, že jestliže 25. duben připadá na neděli, vzpomínkové akce se přesouvají na pondělí. A pokud ANZAC Day připadne na velikonoční pondělí, jako například v roce 2011, velikonoční pondělí musí ustoupit a přesouvá se na úterý.

„Co si z toho může Evropa vzít? Pochopte své zájmy a buďte připraveni je podpořit krví a zlatem. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc,“ říká David Connery z významného australského think-thanku ASPI.

Austrálie i Nový Zéland se právě této linie drží rovných sto let a neváhají vysílat vojáky na druhý konec planety - od druhé světové války, přes Vietnam a Irák až po současný Afghánistán. Základ takovéto obranné politiky však byl položen právě na nepřístupných svazích poloostrova Gallipoli.

„Nešli jsme po boku USA nebo Británie do každé války, ale pomohli jsme s mnoha. Naší hlavní prioritou je bránit Austrálii,“ konstatuje Connery.

Když vypukla v roce 1914 první světová válka, byla Austrálie pouhým „třináctiletým puberťákem“, který se dychtivě snažil uvést na mapu světa a automaticky se přidala na stranu své „matky“ Británie.

Na sklonku roku Australský a novozélandský armádní sbor (ANZAC) dorazil do Egypta, kde podstoupil čtyřměsíční přípravu u Káhiry před první velkou akcí.

Osm měsíců v zákopech

Spolu s britskými a francouzskými jednotkami pak oddíly ANZAC za úsvitu 25. dubna 1915 zahájily invazi na turecký poloostrov Gallipoli. Cílem akce bylo získat kontrolu nad strategickým průlivem Dardanely a otevřít cestu spojeneckým lodím do Černého moře, obsadit hlavní město Osmanské říše Konstantinopol a zároveň ulevit Rusku od tureckého tlaku na kavkazské frontě.

Egyptský Suez. Vojáci ANZAC se připravují na vylodění na Gallipoli

Hned první jednotky se po vylodění setkaly se zuřivým odporem tureckých obránců. To, co bylo původně naplánováno jako odvážná a rychlá akce, se záhy kvůli špatnému naplánování i velitelským přehmatům proměnilo v nekonečnou a krvavou patovou zákopovou válku, která trvala dlouhých osm měsíců.

Turečtí vojáci měli nad invazními jednotkami převahu, opevnili se na strmých a špatně přístupných hřebenech. Zákopy obou nepřátelských stran byly na mnoha místech jen pár metrů od sebe. Australské a novozélandské jednotky zůstávaly prakticky celou dobu zakopány ve skalnatých svazích na pláží, kde se vylodily.

Postup byl minimální. Zcela zásadní roli při obraně poloostrova sehrál vynikajícími strategickými tahy a do té doby nevídanou taktikou boje pozdější zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal neboli Atatürk.

Operace skončila pro spojence nezdarem a v prosinci 1915 byly jednotky z poloostrova po těžkých ztrátách evakuovány. Kromě 21 tisíc Britů a 10 tisíc Francouzů zde padlo také 8 709 australských a 2 721 novozélandských vojáků. Na druhé straně zahynulo během bojů na 86 tisíc bojovníků Osmanské říše.

Evakuace raněných a nemocných vojáků z Gallipoli

Nejkrvavější konflikt

Neúspěch v Gallipoli byl na jednu stranu šokem, na druhé jen umocnil veřejný souhlas se vstupem Austrálie do války. V reakci na obrovské počty dobrovolníků, kteří se hlásili do služby, australská imperiální armáda dokonce několikanásobně ztížila fyzické testy pro uchazeče.

Společná australsko-novozélandská expediční armáda byla po Gallipoli reorganizována a rozšířena ze dvou na pět pěších divizí, z nichž všechny byly od března 1916 postupně převeleny na západní frontu do Francie, kde prošly řadou těžkých bitev. Například v červenci u Fromelles, kde padlo během jediného dne 5 533 vojáků ANZAC.

Fotografie

Australští vojáci vedou početnou skupinu tureckých zajatců
Hromada z ostatků tureckých vojáků na Gallipoli
Střelecká příprava posil, které dorazily k 10. praporu ANZAC
Vylodění australských a novozélandských vojáků na pláži poloostrova Gallipoli

Zároveň se australské oddíly zapojily do kampaně na Blízkém východě, kde se podílely na obraně Suezského průplavu a obsazení Sinajského poloostrova. V následujícím roce australská a další spojenecká vojska postupovala do Palestiny a obsadila Gazu a Jeruzalém. V roce 1918 pak Libanon a Sýrii. Až 30. října 1918 Osmanská říše požádala o mír.

Pro Austrálii a Nový Zéland se první světová válka stala nejkrvavějším konfliktem. Z tehdy pětimilionové populace narukovalo na 416 tisíc mužů. Přes 60 tisíc padlo a 156 tisíc bylo zraněno.

Operace na poloostrově Gallipoli to všechno odstartovala a proto je 25. duben považován za jeden z nejvýznamnějších státních svátků Austrálie i Nového Zélandu. Masové pochody i pietní akty mají být vzpomínkou na padlé ve všech konfliktech i mírových operacích, kam země své vojáky vyslala.

Rozhovor s Davidem Connerym z ASPI

Lidé v Melbourne čekají na zprávy z Gallipoli

Jeden z předních australských bezpečnostních expertů z významného think-thanku ASPI popisuje v krátkém rozhovoru, že ochota Austrálie vysílat své vojáky daleko mimo domov pramení z koloniálních a obchodních vazeb.

Z Prahy se zdá, že Evropa má tendenci brát podporu svých spojenců jako samozřejmost. Zapojení australských vojáků v obou světových válkách na evropském bojišti je tedy bohužel něco, na co si Evropané málokdy vzpomenou, když se je tyto konflikty zeptáte. Panuje v Austrálii v tomto ohledu také nálada, že Evropa je "zahleděná do sebe" a měla by být pozornější k oblastem za svým obzorem a zvláště k těm, které Evropu podporují?

Je těžké říci, zda Australané vidí po celou dobu Evropu jako jednu entitu - často je to Velká Británie, pak hlavní "západoevropské" země, a potom možná EU plus další. Je těžké si odsud představit, jak moc je Evropa zaměřena směrem ven. V zásadě ale myslím, že nám evropské země nám věnují náležitou pozornost, když jsme ve styku, a my máme často velmi úzké vztahy a dialog s tradičními partnery, včetně těch, proti kterým jsme bojovali v první i druhé světové válce.

V zásadě evropské vlády jen těžko přesvědčují veřejnost, že je třeba vyslat své vojáky do zahraniční mise - a je ještě obtížnější s tím, v jaké vzdálenosti se mise odehrává, protože jsme historicky bránili jen naše bezprostřední okolí. Naopak, australští vojáci bojovali pouze tisíce kilometrů daleko od své vlasti. Lze se v tomto ohledu z australské historie něco naučit?

Řekl bych, že z historického hlediska, Evropané velmi ochotně bojovali a napadali země daleko od svého území. Ačkoliv během minulého století také Australané a jejich vlády byly velmi svolné vysílat své vojáky bojovat daleko od domova. Nejdřív to bylo v důsledku koloniálních a obchodních vazeb. V druhé světové válce přibyl jistý motiv příbuzenství, ale také protinacistická a protijaponská motivace a přímé ohrožení. Od druhé světové války hrálo silnou roli spojenectví s USA. Většina závazků byla vylíčena a brána jako boj proti komunismu a to minimálně do poloviny Vietnamské války.
Po Vietnamu naše účast na dvacet let utichla, silně jsme podporovali mírové mise OSN a zejména stabilizační operace v blízkosti Austrálie. Ostatní závazky, jako například v Iráku a Afghánistánu byly o vztazích s Aliancí - a tak zde nebyla taková podpora. Aktuální operace proti Islámskému státu je trochu jiná - je silně podporována, ale hlavně kvůli způsobu, jakým se bojuje.

Do jaké míry odráží podpora spojenců a zapojení do vzdálených konfliktů australskou obrannou strategii?

Nešli jsme po boku USA nebo Británie do každé války, ale pomohli jsme s mnoha. Naší hlavní prioritou je bránit  Austrálii, ale předpokládám, že v další Bílé knize (strategické obranné koncepci) to bude více rozlišeno.

Jak vnímá australská veřejnost, že už od první světové války země posílá své vojáky do zahraničních operací? 

Je zajímavé, že v moderní době, je kritika nasazení v operacích mírnější, protože je nasazována profesionální armáda. Zajímavostí je, že například hlavní protiválečný odpor vůči konfliktu ve Vietnamu byl způsoben protesty proti odvodům. Válka v Iráku v roce 2003 veřejnost rozdělila, ale ne natolik, aby došlo ke změně vlády.

Připomínkové akce začaly už v sobotu

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

„Je to náš Notre-Dame.“ Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, věž se zřítila

16. dubna 2024  9:43,  aktualizováno  18:26

Historickou budovy burzy, která patří k nejznámějším památkám dánské metropole Kodaně, v úterý...

Bleskové záplavy v Ománu si vyžádaly 18 mrtvých, silný déšť zasáhl i Emiráty

16. dubna 2024  18:13

Nejméně 18 obětí na životech, včetně dětí, si vyžádal silný déšť a bleskové záplavy, které v neděli...

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

16. dubna 2024  18:01

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu...

Kolegové, víte co projednáváme? Legalizaci drog, zlobil se poslanec Brázdil

16. dubna 2024  5:38,  aktualizováno 

Přímý přenos Politici se chystají za pevně stanovených podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako je...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...