Hokejisté z New York Rangers slaví postup přes Pittsburgh.

Hokejisté z New York Rangers slaví postup přes Pittsburgh. | foto: AP

Rangers vyřadili Pittsburgh, Ottawa dramatizuje sérii s Montrealem

• 34
Hokejisté Rangers potvrdili roli favorita a po Anaheimu se stali druhým postupujícím celkem z 1. kola play-off NHL 2015. New York nad Pittsburghem s hvězdným útočným duem Sidney Crosby, Jevgenij Malkin uspěl po hladkém průběhu 4:1 na zápasy a poslední krok učinil páteční výhrou 2:1 po prodloužení. Montreal naopak neproměnil ani druhý mečbol proti Ottawě, která naposledy zvítězila jasně 5:1.

Pozice finalisty předešlého play-off a vítěze letošní základní části řadí Rangers mezi největší favority na Stanley Cup. Úvodní hladký triumf z 1. kola 4:1 na zápasy proti Pittsburghu tak není velkým překvapením.

Přestože celkový výsledek je jednoznačný, jednotlivé zápasy byly vždy rozhodnuty rozdílem pouze jediné branky. Všechny čtyři výhry Blueshirts se zrodily po shodném skóre 2:1 (poslední dvě až po prodloužení) a Penguins si svůj jediný úspěch v letošním play-off připsali pro změnu po výsledku 4:3.

„Zdůrazňovali jsme si důležitost tohoto zápasu, že ještě zdaleka není rozhodnuto, dokud nedosáhneme na čtvrtou výhru. Soupeř hrál dobře, vždy to bylo vyrovnané utkání. Kdyby se jim u nás podařilo zvítězit a potvrdit to ještě doma, vše mohlo být nakonec jinak. Váha pátečního souboje tak pro nás vyznívala jasně, je to skvělý pocit to ukončit,“ řekl jeden z hlavních strůjců úspěchu Rangers, gólman Henrik Lundqvist.

V rozhodující páté partii kryl 37 z 38 střel Pittsburghu. Domácí otevřeli skóre už v 5. minutě využitou přesilovkou Dereka Stepana a stav 1:0 vydržel až do 38. minuty, kdy za asistence Sidneyho Crosbyho jako jediný v zápase překonal Lundqvista útočník Nick Spaling.

Rozhodující okamžik zápasu a zároveň celé série se zrodil v 71. minutě. Útočník New Yorku Carl Hagelin si od zadního mantinelu vybruslil do střelecké pozice v pravém kruhu pro vhazování a překonal Marc-Andre Fleuryho. Rangers se ve druhém kole střetnou s vítězem série Washingtonu s Islanders (aktuálně 3:2 na zápasy pro Capitals).

Po výsledcích 4:3, 3:2PP a 2:1PP se hokejisté Montrealu ujali v kanadském derby vedení nad Ottawou už 3:0 na zápasy. Následující souboje ale z jejich pohledu skončily 0:1 a 1:5, což Senators vrátilo zpátky do hry.

Druhý mečbol série navíc Canadiens nedokázali proměnit před vlastním publikem, které zklamaně odcházelo po vysokém nezdaru svých oblíbenců v poměru 1:5. Hosté rázně odmítli vyřazení už v zahajovací třetině, ve které skórovali Bobby Ryan a Patrick Wiercioch. Když se pak v prostřední části jako jediný zapsal mezi střelce kapitán Senators Erik Karlsson, bylo za stavu 0:3 téměř hotovo.

Na snížení Montrealu z úvodu třetí třetiny v podání Toma Gilberta ještě následně odpověděli Erik Condra a po využité přesilovce z času 59:10 dvougólový střelec večera Ryan.

První hvězdou byl zcela po právu zvolen gólman vítězů Craig Anderson. Pochytal totiž 45 z 46 střel domácích a jasně zastínil hvězdného Carey Price (20 zákroků proti 25 střelám), jenž byl před zápasem jmenován společně s Devanem Dubnykem (Minnesota) a Pekka Rinnem (Nashville) mezi finalisty na zisk Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL.

Domácí Tomáš Plekanec (19:47, +/-: 0, 4 střely) ani hostující Milan Michálek (19:03, +/-: 0) se do bodových statistik nezapsali. Další pokračování série je na programu v neděli, kdy se Ottawa na domácím ledě pokusí vyrovnat na 3:3 na zápasy.

Na středeční vysokou výhru 6:1, kterou hokejisté St. Louis srovnali sérii před návratem do domácího prostředí na 2:2 na zápasy, v pořadí páté konfrontaci s Minnesotou nedokázali navázat.

Blues před svými fanoušky podlehli Wild 1:4 a v neděli tak zamíří odvracet první mečbol za vedení soupeře v sérii 3:2 na zápasy. Skvělý výkon podal gólman Minnesoty Devan Dubnyk, jenž po předešlých šesti obdržených gólech a předčasném střídání tentokrát pochytal 36 z 37 střel.

Jako jediný jej překonal už v 9. minutě Vladimir Tarasenko, jenž je se sedmi body (6+1) a šesti góly na špici bodování i střelecké tabulky letošního play-off. V dalším průběhu ale padaly góly jen do branky Blues. Vyrovnání zařídil ve 12. minutě Marco Scandella a obrat skóre zařídili v prostřední dvacetiminutovce Nino Niederreiter a Mikko Koivu. V 55. minutě ještě pojišťoval výsledek Charlie Coyle. Česká dvojice z kádru St. Louis, útočník Dmitrij Jaškin (10:42, +/-: -1, 1 střela) - obránce Zbyněk Michálek (11:13, +/-: -1, 1 střela), je tak blízko vyřazení z play-off.

První kolo play-off NHL - výsledky

Východní konference - 5. zápasy:

Montreal - Ottawa 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
42. Gilbert - 10. a 60. Ryan, 16. Wiercioch, 35. Karlsson, 55. Condra. Střely na branku: 46:25. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Karlsson (oba Ottawa), 3. Galchenyuk (Montreal). Stav série: 3:2.

NY Rangers - Pittsburgh 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
5. Stepan, 71. Hagelin - 38. Spaling. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin, 2. Lundqvist (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh). Konečný stav série: 4:1.

Západní konference - 5. zápas:

St. Louis - Minnesota 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
9. Tarasenko - 12. Scandella, 35. Niederreiter, 37. Koivu, 55. Coyle. Střely na branku: 37:19. Diváci: 19 653. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Koivu (oba Minnesota), 3. Tarasenko (St. Louis). Stav série: 2:3.