Klondike na Moravě. Starostové protestovali proti „rýžování dotací“

  • 5
Ve westernovém stylu protestovali starostové několika obcí proti podle nich pokřivenému rozdělování evropských dotací v Olomouckém kraji. Důvodem je kauza bývalého starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka z ČSSD. Do jeho malé obce dle starostů přitekly podezřele vysoké dotace, na tři sta milionů korun.

Podle starostů, jichž se před hejtmanstvím sešlo pouze pět, je rozdělování evropských dotací v Olomouckém kraji navázáno na stranickou příslušnost jednotlivých představitelů obcí. Nynější krajský radní Martínek je totiž členem ČSSD, která teď kraji spolu s komunisty vládne.

„Když v Bruselu sdělím, co se v Olomouckém kraji děje v Regionálním operačním programu (ROP), tak se laici diví a odborníci žasnou. Není možné, aby jedna obec o velikosti dva tisíce obyvatel získala z evropských dotací včetně podnikatelských projektů 300 milionů korun,“ podotkl při protestu Radim Sršeň, jenž se dotacemi z EU dlouhodobě zabývá.

Zároveň jde o neuvolněného starostu obce Dolní Studénky a místopředsedu Starostů a nezávislých. Právě ti protest vztažený k ROP Střední Morava pořádali a pojali jej recesisticky ve stylu westernového Klondiku na Moravě. Podtitul akce zněl Jak radní Olomouckého kraje rýžují zlato.

K protestujícím starostům se přidal i místopředseda sněmovny

Starostové proto dorazili v kovbojských kloboucích a před hejtmanstvím se procházel kůň. Na závěr zazněla píseň Severní vítr je krutý v narážce na to, že Loučná leží v severní části regionu. Jeden z protestujících politiků také vyzdvihl, že se v ní zpívá mimo jiné o zlatých prutech.

„Loučná je krásná obec, já také pocházím ze severu kraje, ale ostatní obce jsou neméně potřebné,“ dodal Sršeň.

Kromě něj se akce zúčastnil i Radek Brázda, starosta Troubek a krajský zastupitel, Blanka Kolečkářová, starostka Držovic a zároveň krajská zastupitelka, Tomáš Müller, starosta obce Nová Hradečná a Jana Němečková, někdejší starostka Libiny.

Skrze vyjádření v oficiální tiskové zprávě hnutí Starostové a nezávislí se k nim však přidal také jejich úřadující předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.

„Je nemyslitelné, aby se peníze z evropských fondů rozdělovaly podle stranického klíče. To se v Olomouckém kraji očividně děje, nejvíce peněz na jednoho obyvatele totiž získávají obce, které za poslední období měly, anebo mají starostu z ČSSD či KSČM, případně jsou s těmito stranami jinak spojeny,“ uvedl Gazdík.

Hejtman: Je to nepodložené očerňování, které není pravdivé

Hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD však se starosty nesouhlasí. Je přesvědčen, že dotace, na které má hejtmanství vliv, jdou v regionu napříč politickým spektrem.

„Zastupitelstva probíhají tak, že se normálně bez jakýchkoli emocí schvalují,“ zdůrazňuje. Vystoupení starostů je v jeho očích zavádějící.

„Zvažoval jsem, že proti tomu nějak razantně vystoupím. Je to nepodložené očerňování Rady Olomouckého kraje, že poskytuje dotace svým kamarádům. Mohu dokladovat, že to v žádném případě není pravda,“ podotýká hejtman.

Fakt, že na demonstraci nedorazili představitelé dalších obcí, vysvětluje Brázda především tím, že se westernový protest rozhodli uspořádat teprve nedávno. Další se ovšem podle něj mohli bát případné odvety.

„Někteří z kolegů už dopředu avizovali, že jsou pracovně anebo soukromě někde jinde, svolávali jsme to poměrně narychlo. Ovšem další opravdu nepřišli kvůli obavě, že už by třeba žádnou dotaci nezískali,“ shrnul troubský starosta.

Loučná má na obyvatele desetkrát vyšší dotace, než je průměr

Ten poukázal na to, že donedávna Martínkova Loučná nad Desnou získala na jednoho obyvatele za poslední období ROP 236 tisíc korun.

„V porovnání s krajským průměrem 24 tisíc korun je to neuvěřitelné,“ srovnává Brázda.

Poslední slokou kovbojské písně však tažení starostů neskončilo, obrátí se přímo na vedení kraje.

„Je neuvěřitelné, co se u nás v kraji děje. Po radě kraje budeme chtít jasné vysvětlení,“ uzavřela starostka Držovic Kolečkářová.

Hejtman přímo u kauzy radního Martínka hovoří o tom, že jde pouze o jeho kauzu.
„Říkal jsem mu, že pokud by se tato věc nějakým způsobem prokázala - což se do této chvíle neprokázala - tak ji budeme řešit. Pan Martínek ji řeší právně po své ose. Tím pádem je to pro mě zatím vyřešeno. Pokud se prokáže, že skutečně některou z těch věcí způsobil, postavíme se k tomu jinak,“ říká hejtman.