V letošním roce zatím jen k italskému pobřeží dorazilo více než 21 tisíc...

V letošním roce zatím jen k italskému pobřeží dorazilo více než 21 tisíc migrantů (23. dubna 2015) | foto: AP

Na překlady dáte třikrát víc, tepou aktivisté plán záchrany uprchlíků

  • 527
Nevládní organizace kritizují výsledky mimořádného summitu EU, který se zabýval prudkým nárůstem počtu utopených uprchlíků ve Středozemním moři. Podle aktivistů by se unijní námořní operace Triton a Poseidon měly změnit na záchranné akce.

Operace Triton od svého spuštění loni v listopadu zachránila už na 11 400 lidí, nevládní organizace však upozorňují, že má měsíční rozpočet necelé tři miliony eur (přes 78 milionů korun).

Po ztrojnásobení by to za rok znamenalo vynaložení 108 milionů eur (asi 2,9 miliardy Kč), tedy přibližně třetinu částky, kterou unii každý rok stojí její překladatelská služba.

„Nestačí zvýšit počet lodí EU na moři, pokud bude dál jejich hlavním cílem především ochrana evropských hranic a ne snaha zachraňovat lidi, kteří umírají,“ uvedl například Kenneth Roth, výkonný ředitel organizace Human Rights Watch. Připomněl, že podle dostupných údajů zemřelo od počátku roku ve Středozemním moři už třicetkrát více lidí než ve stejném období předcházejícího roku.

Podobně se vyjádřila také Iwerna McGowanová, šéfka bruselské kanceláře organizace Amnesty International. „Pokud nebude změněn mandát Tritonu, tak Triton není řešením, ať dostane prostředků, kolik chce,“ uvedla.

Triton v okolí italských břehů a menší Poseidon u řeckých ostrovů v Egejském moři jsou operací evropské agentury Frontex odpovídající za ochranu vnějších hranic EU. Jako takové nemají primárně za cíl záchranu lidských životů, ačkoliv v praxi se lodě na pomoci migrantům v potížích podílejí.

O uprchlíky by se měla podělit celá Evropa, zní z Bruselu

Summit EU ve čtvrtek večer rozhodl o ztrojnásobení prostředků na operace agentury Frontex pro letošní a příští rok. Země osmadvacítky, včetně ČR oznámily konkrétní finanční příspěvky, nabídky lodí, letadel i personálu.

Politikům europarlamentní liberální frakce ALDE, kam patří i poslanci zvolení za hnutí ANO, chybí především změna evropského azylového systému jako takového. „Jsou třeba závazná opatření, která zajistí, že členské státy přispějí k záchranným opatřením a povinným rozmisťovacím programům,“ uvedla švédská europoslankyně Cecilia Wikströmová.

Europarlament, v němž se i další politici vyslovují pro povinné rozmísťování azylantů tak, aby se ulevilo nejzatíženějším zemím unie, má svou plenární schůzi příští týden. Diskuse o situaci ve Středomoří se očekává ve středu. Evropská komise se rozhodla uspíšit práce na své strategii týkající se problematiky migrace a předložit ji do poloviny května.

Na Maltě ve čtvrtek pohřbili oběti víkendového potopení lodi s uprchlíky:

Soud v Katánii

Evropští politici námořní operace v Středozemním moři posílili poté, co o víkendu u břehů Libye havarovala loď plná uprchlíků a více než 700 běženců utonulo. Před soudem v sicilské Katánii v pátek poprvé stanul údajný kapitán havarované lodi Muhammad Alí Málik.

Uprchlická krize

Tuniského kapitána a 25letého Syřana Mahmúda Bichita, který byl podle vyšetřovatelů členem posádky, italská policie zadržela začátkem týdne. Oba muži patřili k necelým třem desítkám zachráněných. Podle dosavadních informací tragickou havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc.

Valná většina z téměř osmi stovek pasažérů trávila podle svědků strastiplnou cestu v uzavřeném nákladním prostoru, a neměla proto šanci z potápějící se lodi uniknout. Někteří svědci vypověděli, že kapitán byl během cesty pod vlivem alkoholu a kouřil hašiš. Málikův právník ovšem tvrdí, že obviněný Tunisan loď vůbec neřídil a byl pouze jedním z řadových pasažérů. Jako kapitána ho ovšem identifikovali nejen přeživší uprchlíci, ale i spoluobviněný Syřan.

Údajného kapitána lodi hodlá prokuratura obžalovat z mnohonásobného zabití z nedbalosti, únosu, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit by se měl zpovídat pouze z posledního jmenovaného činu.

Páteční soudní jednání je teprve předběžným řízením, během něhož by si měl soudce vyslechnout argumenty prokuratury a obhájců a stanovit, zda existuje dost důkazů pro podání obžaloby.

Hlavní trasy migrantů do Evropy
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video