Ondřej Pavelec máchl lapačkou naprázdno, překonal ho Emerson Etem (vlevo)....

Ondřej Pavelec máchl lapačkou naprázdno, překonal ho Emerson Etem (vlevo). Vpravo přihlíží Tomáš Fleischmann | foto: AP

Pavelec, Frolík a Tlustý vypadli z play-off NHL, postup slaví Anaheim

• 211
Prvním postupujícím celkem v play-off hokejové NHL 2015 je Anaheim, jenž ve středu po venkovním výsledku 5:2 dokonal hladký triumf 4:0 na zápasy nad Winnipegem. Pro blížící se šampionát v Praze tak můžou být volní tři Češi, brankář Ondřej Pavelec a útočníci Michael Frolík s Jiřím Tlustým. V dalším duelu Dmitrij Jaškin asistoval u výhry St. Louis 6:1 nad Minnesotou.

Výsledek série 4:0 na zápasy působí jednoznačně. V úvodních třech partiích se ale Anaheim nad Winnipegem vždy radoval až po obratu skóre ze třetí třetiny či dokonce až prodloužení (poprvé z 1:2 na 4:2, podruhé z 0:1 na 2:1 a potřetí z 3:4 na 5:4PP).

Až v utkání číslo čtyři Ducks kontrolovali skóre po většinu duelu a dotáhli to k postupu. Jako první se ale prosadili domácí Jets, když v 17. minutě využil přesilovku Bryan Little. Vyrovnáno ovšem bylo již za necelé dvě minuty poté, co se skvělou individuální akcí blýskl Emerson Etem.

Podruhé Ondřej Pavelec inkasoval v 33. minutě. Na konci pohledné akce Anaheimu byl zakončující Andrew Cogliano. Ve třetí třetině navíc pojistil náskok Ducks Ryan Kesler, jenž dorážel puk do sítě z bezprostřední blízkosti branky po zakončení Simona Desprese. Toho v rychlém brejku vybídl ke střele Tomáš Fleischmann.

V čase 50:27 pro domácí vykřesal jiskru naděje od modré čáry skórující obránce Mark Stuart. Anaheim ovšem opět odskočil na rozdíl dvou gólů, když v 56. minutě Kesler svým druhým zásahem večera využil brejk 2 na 1. V poslední minutě ještě do prázdné klece zvýšil na konečných 5:2 pro Ducks Sami Vatanen.

Pavelec utkání zakončil s 30 zákroky proti 34 střelám soupeře a procentuální úspěšnost měl 88,2. Útočníci Michael Frolík (14:59, +/-: -2, 1 střela) a Jiří Tlustý (13:04, +/-: -2, 1 střela) zůstali v play-off bez jediného bodového zápisu. Vítězný Tomáš Fleischmann (12:30, +/-: +1, 1 střela) si díky asistenci naopak připsal ve druhém startu v letošním play-off první bod. Jiří Sekáč znova figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky Ducks.

Po nezdaru 0:3 ze třetího duelu série prohrávali hokejisté St. Louis s Minnesotou 1:2 na zápasy a před dalším startem na ledě soupeře tak čelili zvýšenému tlaku. Na ten ovšem dokázali odpovědět ve velkém stylu, když tentokrát defenzivně laděného soka vyprovodili do kabin po jednoznačném skóre 6:1.

O vítězi bylo rozhodnuto už po zahajovací třetině, kterou Blues ovládli 3:0. Brankáře Devana Dubnyka postupně pokořili Ryan Reaves, Vladimir Tarasenko a kapitán David Backes. Na využitou přesilovku domácího Jareda Spurgeona z úvodu druhé dvacetiminutovky St. Louis kontrovalo další sérií tří branek. Po předchozím čistém kontu Dubnyka vyhnali na střídačku podruhé skórující Tarasenko, jenž se v play-off zlepšil už na pět zásahů, Patrik Berglund a Paul Stastny.

U branky posledně jmenovaného amerického reprezentanta si díky asistenci připsal svůj premiérový zápis kariéry v play-off NHL český útočník Dmitrij Jaškin (14:41, +/-: +2, 1 střela). V sestavě vítězů nechyběl ani obránce Zbyněk Michálek (16:16, +/-: 0). Série se tak vrací do St. Louis za smírného stavu 2:2 na zápasy.

Stejně jako Anaheim nad Winnipegem mohl ve středu slavit postup i Montreal v případě čtvrté výhry nad Ottawou. Hokejisté z hlavního města kolébky hokeje se ale s play-off ještě neloučí, ve hře je udržel fotbalový výsledek 1:0.

Ten Senatos v 50. minutě trefil mladý útočník Mike Hoffman. První hvězdou duelu ale vyhlášen nebyl. V hlasování zámořských novinářů dostal přednost brankář Craig Anderson, jenž pochytal všech 28 střel Canadiens.

Ve čtyřech případech jej ohrozil i Tomáš Plekanec (22:00, +/-: 0, 4 střely). Domácí Milan Michálek v utkání rovněž nebodoval (10:31, +/-: 0, 1 střela). Za stavu 3:1 na zápasy může Montreal rozhodnout o postupu v pátek před vlastními fanoušky.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference:

Ottawa - Montreal 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
50. Hoffman. Střely na branku: 32:28. Diváci: 20.500. Hvězdy utkání: 1. Anderson, 2. Hoffman (oba Ottawa), 3. Price (Montreal). Stav série: 1:3.

Pittsburgh - New York Rangers 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
3. Hörnqvist - 38. Brassard, 64. Hayes. Střely na branku: 23:24. Diváci: 18.619. Hvězdy utkání: 1. Hayes, 2. Lundqvist (oba Rangers), 3. Hörnqvist (Pittsburgh). Stav série: 1:3.

Západní konference:

Minnesota - St. Louis 1:6 (0:3, 1:3, 0:0)
22. Spurgeon - 7. a 36. Tarasenko, 6. Reaves, 11. Backes, 24. Stastny (Jaškin), 37. Berglund. Střely na branku: 18:26. Diváci: 19.390. Hvězdy utkání: 1. Tarasenko, 2. Shattenkirk, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis). Stav série: 2:2.

Winnipeg - Anaheim 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
17. Little, 51. Stuart - 47. a 56. Kesler (na první Fleischmann), 17. Little, 33. Cogliano, 60. Vatanen. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 34 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Střely na branku: 27:35. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Kesler, 2. Cogliano (oba Anaheim), 3. Stuart (Winnipeg). Konečný stav série: 0:4.