Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana (4. 11. 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Ovčáček pitvá další Peroutkův článek. Kydání hnoje, komentuje historik

  • 1345
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pokračuje ve zveřejňování článků Ferdinanda Peroutky, které podle něho dokazují publicistovo selhání. V úterý se pustil do textu „Povinnost je jasná“ z roku 1939. Podle historika Jiřího Padevěta je Ovčáčkem kritizovaná pasáž vytržená z kontextu a vypovídá pouze o dobové atmosféře.

Ani po necelých třech měsících se Jiřímu Ovčáčkovi nepodařilo dohledat slibovaný článek „Hitler je gentleman“, který podle prezidenta Miloše Zemana prvorepublikový novinář napsal do časopisu Přítomnost. Místo toho se mluvčí pokouší upozorňovat na jiné Peroutkovy texty.

Poté, co se v pondělí pustil do článku „Češi, Němci a židé“ (více zde), přichází s dalším podle něj kontroverzním Peroutkovým textem nazvaným „Povinnost je jasná“. Článek vyšel 27. srpna 1939 v Lidových novinách, v době okupace Československa, před zahájením druhé světové války (najdete jej zde).

„V této době, kdy dnešek nikdy neví, jak bude vypadat jeho nejbližší bratr, zítřek, vykonala vláda Protektorátu svoji povinnost: vyložila národu, jakou nesmírnou cenu má a bude pro něj míti klid a zdrženlivost,“ stojí ve článku. Právě tato věta má podle prezidentova mluvčího dokazovat selhání spisovatele, jenž strávil většinu okupace v koncentračním táboře.

Ať si každý udělá názor sám, říká Ovčáček

Ovčáček si povšiml, že se Peroutkův článek na novinové stránce nachází vedle výstrahy říšského protektora Konstantina von Neuratha. Prezidentův mluvčí text doplňuje třístránkovým elaborátem, který má čtenářům přiblížit dobový kontext.

Citace, na které mluvčí upozornil

„V této době, kdy dnešek nikdy neví, jak bude vypadat jeho nejbližší bratr, zítřek, vykonala vláda Protektorátu svoji povinnost: vyložila národu, jakou nesmírnou cenu má a bude pro něj míti klid a zdrženlivost.“

„V cizině je tu a tam někdo tak laskav, že zasedne ke stolku a sepíše pro nás pravidla nějaké taktiky, kterou bychom se měli podle jeho mínění řídit. Ale národní taktika se netvoří v cizině, nýbrž doma.“

„Incidenty, jak jsme od 15. března mohli dostatečně poznati, naší národní věci nikdy neprospěly. V nynějším ovzduší konfliktu by ji mohly tragicky poškodit.“

Zdroj: Lidové noviny, neděle 27. srpna 1939 ráno, roč. 47. čís. 427

Mluvčí zdůraznil, že zveřejňováním dalších textů nechce nic zakrývat. „Je důležité, aby se česká veřejnost seznámila i s tou částí tvorby Ferdinanda Peroutky, která není tolik známá.“ řekl iDNES.cz Ovčáček. K obsahu textu se vyjadřovat nechtěl. „Ať si každý udělá názor sám,“ řekl s tím, že po pondělním zveřejnění článku Češi, Němci a židé se setkal jen s urážkami.

Podle historika Jiřího Padevěta, kterého redakce iDNES.cz oslovila, však Ovčáčkova iniciativa nedokládá, že by Peroutka selhal.

„Ta věta je samozřejmě jednak vytržená z kontextu a jednak vypovídá o dobové atmosféře. To, že budou Češi vražděni nacistickými okupanty, to na začátku protektorátu těžko mohl někdo tušit. Problém je, že k historii přistupujeme z pozice, kdy víme, jak to dopadlo. Ani Neurath, ani Peroutka tehdy nevěděli, jak to bude dál. Kydat hnůj na někoho, že se nějak zachoval v určité historické situaci, rozhodně nejde. To, že pan Ovčáček soudí Ferdinanda Peroutku, mi přijde opravdu úsměvné,“ komentuje Padevět.

Zeman si vyřizuje účty s novináři, míní historik

Ovčáčkova urputná snaha dokázat Peroutkovo selhání může být podle historika motivována vyřizováním účtů s celou novinářskou obcí. „Pokud ukáže na legendárního novináře, že selhal, tak tím pádem selhává celá profese novinářská,“ domnívá se Padevět.

Hrad se poukazem na Peroutkovy články snaží rozředit pozornost od toho, že v letos v lednu na mezinárodní konferenci Let My People Live! k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora nedaleko polské Osvětimi napadl Peroutku.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ prohlásil Zeman (celý Zemanův projev na konferenci je zde).

Své tvrzení Zeman nijak nedoložil. Prezidentův mluvčí Ovčáček následně začal ve svém volném čase studovat starší Peroutkovy texty. „Vzhledem k době, jak dlouho už pan tiskový mluvčí hledá, tak buď nehledá úplně usilovně, anebo už ví, že nenajde. Pokud hledáte nějaký text a víte, že vyšel v určitém časopise, tak přece není problém probrat těch několik ročníků časopisu. Pokud ten text existuje, neměl by být problém ho najít,“ domnívá se Padevět.

Ovčáček nicméně plánuje pokračovat v hledání textu o Hitlerovi až do června. Podle svých slov bude v mezidobí dál upozorňovat na Peroutkovy články, které považuje za kontroverzní.

V pondělí se k Peroutkovi vyjádřil i prezident Zeman:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video