Pověst o ráji pro cyklisty klame, v Hradci jsou na ně nastražené pasti

  • 11
Hradečtí cyklisté stále hlasitěji upozorňují na nebezpečná místa, se kterými se na silnicích či stezkách často vyrovnávají. Redakce MF DNES otestovala ta obzvlášť kritická. Hradec Králové má přitom jedno z nejvyšších procent aktivních kolařů v celé republice.

Přestože situace se za několik posledních let zlepšila, přirovnání jistého turistického webu Hradce k malé Číně či Nizozemsku stále kulhá na obě nohy.

Na kolaře je nejenže nalíčená spousta pastí, mnoho z nich se navíc už setkalo s novotvary cyklofašista či cyklobuzna, které mají odkazovat na jejich chování na silnicích či údajně nepřiměřené požadavky na úkor motoristů.

Připomínkami či dluhem vůči cyklistům se v Hradci Králové nově zabývá speciální pracovní skupina, město a konkrétní kritická (cyklo) místa jsou často skloňovaná rovněž na webu Cyklistesobe.cz (více naleznete zde)

Redakce MF DNES některé vypečené nástrahy na kolaře otestovala a přináší seznam zvlášť nebezpečných úseků či míst, který však není kompletní, protože podobných pastí se ve městě určitě skrývá víc. 

„Dobrým vodítkem je například internetová databáze dopravních nehod cyklistů, která je volně přístupná,“ říká Zbyněk Sperat ze společnosti Centrum dopravního výzkumu.

1. Kruháč mezi stadionem Sokola a Šimkovými sady

Na středovém trávníku ještě leží květiny i svíčky. Připomínají smrt staršího cyklisty, jehož před měsícem srazila nepozorná řidička. „A není to výjimečný případ. Za poslední tři roky jsem tady byl svědkem čtyř velmi podobných nehod,“ říká Miloslav Pleskot, lékař blízké veteriny. 

Podle některých názorů by vše vyřešil nový cyklopruh, který by upozorňoval šoféry a současně naváděl cyklisty. „Pokud to posoudí autorizovaný projektant v oboru dopravních staveb a zpracuje kvalifikovaný návrh, který bude korespondovat s legislativou, policie s tím nebude mít zřejmě žádný problém,“ nevylučuje vznik nového pásu Stanislav Blažek, komisař hradeckého policejního dopravního inspektorátu. 

Podle dopravního odborníka Zbyňka Sperata by však samotný cyklopruh bez dalších úprav příliš nepomohl. „Ta křižovatka je prostě špatně stavebně řešená, protože umožňuje průjezd vysokou rychlostí. Pomohla by přestavba na moderní okružní křižovatku, ale to je ekonomicky příliš náročné,“ uvědomuje si.

2. Zrádné semafory na křižovatce u OBI

Past, která při nepozornosti může stát i život, je nastražená na křižovatce Pilnáčkovy ulice a Akademika Bedrny. Problém je, že jsou tu semafory pro chodce a kolaře zvlášť, každý z nich visí na jiném místě, velmi snadno se může stát, že člověk zareaguje na „nesprávnou“ zelenou a dostane se přímo mezi rozjetá auta. 

„Ty semafory bych nenazýval zmatečnými. Ten, kdo zná pravidla silničního provozu, dobře ví, že cyklista je řidič nemotorového vozidla a ten má semafory vždy před křižovatkou. Řada lidí si možná myslí, že stačí jen prohodit sklíčka a cyklisté by jezdili po přechodu, ale legislativa to zatím neumožňuje,“ odmítá teorii o pasti Blažek.

Sperat to však vidí opačně. „Pohled policie je striktním výkladem legislativy, která ale zrovna v tomto ohledu není dokonalá. Hradecké nebezpečné řešení zcela ignoruje psychologii účastníka provozu. Máme stanovisko ministerstva dopravy, které jednoduchou změnu umožňuje. Úpravu stejně řešených semaforů už udělali v Plzni a osvědčilo se to. Máme trumfy v ruce, i proto, že stejná řešení, která chceme prosadit, se již na dvou místech v Hradci vyskytují,“ je přesvědčen expert, který upozorňuje, že právě problém se semafory řeší pracovní cykloskupina a angažuje se v něm i primátor.

3. Podjezd, aneb dokonalá ruská ruleta na kole

Podjezd pod Pilnáčkovou ulicí mezi Šimkovými sady a komerčním centrem na druhé straně se hluboko vryje do paměti každého cyklisty, který tudy projede. Srážky a zranění tady nejsou výjimkou a příliš nepomáhá ani dopravní zrcadlo. Do úzkého podchodu z kopce ústí stezky ze tří směrů, kolaři mají častokrát jen zlomky vteřiny na jakoukoli reakci a do toho všeho se navíc musí vyhýbat i chodcům. 

„Zrovna vloni jsem se tady srazila s jinou ženou a měla jsem otřes mozku. Od té doby vždy slezu z kola a z tunelu se opatrně rozhlédnu, jestli nehrozí nebezpečí,“ říká Marcela Jenčková. 

4. Cyklopruhy, které kolaře „vyplivnou“ mezi auta

Červené pásy či stezky s emblémem cyklisty na asfaltu se v Hradci začaly objevovat teprve před několika lety. Jsou nesporným přínosem, jenže na některých místech cyklistu spolehlivě navigují rovnou mezi projíždějící automobily. 

A pohříchu jich je více. Jsou třeba na třídách Československé armády a Gočárově, v Hradecké ulici těsně před Moravským jezem či na Benešově třídě. „Cyklopruhy obecně nemohou vést odněkud nikam a naopak musí mít návaznost na ostatní cyklotrasy, stezky či vyhrazené jízdní pruhy,“ upozorňuje Blažek.

„Síť komunikací pro cyklisty není propojená, to je fakt. Ale bez nákladných stavebních úprav ani nemůže být. Proto se pruhy na vozovku malují zatím jen tam, kde je pro ně vozovka dostatečně široká. I tak je jejich přínos nezpochybnitelný, protože rozdělují prostor a nutí jezdit auta dál od okraje vozovky, kudy jede cyklista,“ dodává Sperat.

5. Stezka přeťatá vjezdem a výjezdem z centra Futurum

Pomačkané plechy jsou u vjezdu do jednoho z největších hradeckých obchodních center v Mrštíkově ulici běžnou záležitostí. Horší však jsou zranění cyklistů, kteří mnohdy doplácejí na šoféry spěchající dovnitř či ven. 

„Zrovna nedávno jsem tu byl svědkem situace, kdy vyjíždějící řidič nedal přednost paní na kole a srazil ji. Hodně krvácela, ale naštěstí se sama zvedla,“ popisuje muž, jenž u kritického místa často venčí svého psa. Za mnohé karamboly - a nejen u Futura - si mohou sami cyklisté. 

„Chování některých cyklistů nesmí zůstat bez povšimnutí. Stává se, že nezodpovědní jedinci naprosto běžně jezdí na červenou, po přechodech a chodnících, v protisměru, opilí a v noci bez světel. Pro řidiče je nebezpečný hlavně cyklista, který vjede z chodníku na přechod, aniž by sesedl z kola,“ upozorňuje Blažek.

6. Pomalý proces povolení vjezdu do jednosměrek

Na webu Cyklistesobe.cz se o takzvaném zobousměrnění jednosměrek diskutuje často, v kurzu jsou nyní hlavně ulice Wonkova a Srdínkova. Cyklisté již bez rizika pokut mohou projíždět jednosměrkami v ulicích Na Dubech a Chmelova, podle policie navíc podobných míst může jen přibývat. 

„Takové komunikace jsou označeny dodatkovou tabulkou. Jednotlivé podněty na zobousměrnění posuzujeme individuálně například podle šířky komunikace a hustoty provozu,“ říká policejní mluvčí Ivana Ježková.