Vzpomínkového setkání na Vyšehradském hřbitově se zúčastnili mimo jiné laureát Ceny Ferdinanda Peroutky Jiří Peňás (vlevo) a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová (vpravo, 16. dubna 2015) | foto: ČTK

Co neexistuje, nelze dohledat, říká právník Peroutkovy vnučky

  • 1041
Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky podala v úterý žalobu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana. Právní zástupce Terezie Kaslové František Vyskočil na výsledky hradního hledání údajného textu Hitler je gentleman čekat nehodlá. „Touto salámovou metodou lze hledat měsíce i roky,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Kaslové vadí, že prezident o českém novináři a spisovateli při oficiálním projevu řekl, že byl fascinován nacismem. Zeman toto tvrzení opřel o údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman a další výrok, který měl pocházet z jiného Peroutkova textu. První z textů se nepodařilo dohledat. O druhém se ukázalo, že existuje, ale napsal ho někdo jiný. 

Sdružení Ferdinanda Peroutky, jehož členkou je i Kaslová, prezidenta vyzvalo k omluvě. Nedočkalo se jí, naopak z Hradu přišla odpověď, že se text stále hledá. Kaslová proto podává na Českou republiku žalobu na ochranu osobnosti. Její účel objasňuje v rozhovoru pro iDNES.cz právní zástupce Peroutkovy vnučky František Vyskočil.

Peroutkova vnučka už podala žalobu na Česko

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky v úterý zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana. Chce, aby se za ně hlava státu omluvila. Agenturu ČTK o tom informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil.

Proč žalujete Českou republiku a ne prezidenta Miloše Zemana? Je důvodem prezidentská imunita? 
Žaloba je opravdu podána na Českou republiku, ale z jiného důvodu, než říkáte. Imunita se vztahuje k trestněprávní odpovědnosti, ne k občanskoprávní. Důvod, proč žaloba směřuje na Českou republiku, je jiný. Prezident zastupuje podle Ústavy Českou republiku navenek. Projev, ve kterém uvedl nepravdy, pronesl na konferenci k sedmdesátému výročí osvobození Osvětimi, kam byl pozván právě proto, že je prezidentem České republiky, nikoliv jako Miloš Zeman. Z toho dovozujeme, že onen projev pronesl jako oficiální představitel republiky, a proto žaloba musí být směřována k tomu subjektu, jehož jménem projev pronesl.

Znalci Peroutky: Neselhal on, ale Zeman

Novinář Ferdinand Peroutka

Formálně je to tedy žaloba proti České republice, ale týká se prezidenta a jeho výroků. Jaké to je, připravovat žalobu zaměřenou proti prezidentovi? 
Je to těžké a každý, kdo takovou žalobu připravuje, o ní více přemýšlí a cítí se do určité míry svázán odpovědností. Nepamatuji se, že by byly po roce 1989 žaloby na stát kvůli jednání prezidenta nějak časté. Dohledal jsem dvě takové. První byla na prezidenta Václava Klause, když odmítl jmenovat jako soudce čekatele, který ještě nedosáhl třiceti let (o jmenování soudců čtěte zde a zde). Ve druhém případě je to žaloba pana Hasenkopfa, na jehož osobu byly také směřovány neuctivé výroky (více zde). Čili není to až tak časté, a o to více každý, kdo něco takového chystá, přemýšlí, jak se vyvarovat chyb.

Je avizovaná žaloba již podaná?
V tuto chvíli ještě ne, čekáme na určité dokumenty. Určitě to ale bude do konce tohoto týdne (žaloba nakonec byla podána v úterý, viz box - pozn. red.).

Čeho se žalobou snažíte dosáhnout? 
Jde o jedinou věc. Aby byla zveřejněna omluva za nepravdivá tvrzení a z toho plynoucí nepřiměřenou a nevěcnou kritiku, která se snesla na hlavu Ferdinanda Peroutky. Tedy aby se za dehonestující výroky, kterými byl Peroutka častován, prezident, potažmo Česká republika, omluvili.

Jakou omluvu budete požadovat? 
Nerad bych se k tomu blíže vyjadřoval. Nechci, aby text požadované omluvy byl zveřejněn ještě předtím, než bude mít protistrana možnost se s ním seznámit. To bych považoval za neférové. Ale v zásadě je to tak, že omluva by měla být napsaná formou dopisu zaslaného paní Kaslové a současně by se text dopisu zveřejnil na oficiálních stránkách Hradu.

Nebudete zvažovat rozšíření žaloby poté, co slovní útoky Hradu na Ferdinanda Peroutku neustaly? 
To záleží na paní Kaslové, zda by chtěla žalobu v něčem doplnit. Mým úkolem je, abych se soustředil na jednoznačně nepravdivé výroky, které pan prezident pronesl.

Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že o žalobě ví. Vy jste mu ji poslal? 
To ne. Ještě předtím, než jsme přistoupili k žalobě, poslali jsme na Hrad dopis. V něm jsem poměrně zevrubně, obšírně rozebral, v čem spatřujeme závadnost projevu prezidenta republiky a co z toho vyvozujeme, a současně jsme vyslovili požadavek, aby se Česká republika ústy prezidenta republiky omluvila.

Jaká byla odpověď Hradu?
Poměrně subtilní, kancelář prezidenta nás vyzvala, ať počkáme, protože text stále hledají, a současně z toho dovozují, že žaloba je předčasná. Touto salámovou metodou může být ale hledání otázkou měsíců či let. Navíc, vzhledem k našemu přesvědčení, že co neexistuje, dohledat nelze, jsme přistoupili k žalobě.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že údajný Peroutkův text chce najít do června. Ani tak dlouho jste čekat nechtěli? 
Otázkou existence těchto článků či výroků se zabývaly hlavy technicky vybavenější a co do odbornosti pomazanější, a ty velmi brzy shledaly, že takový článek či výrok neexistuje. Zdá se mi zbytečné čekat třeba šest měsíců na to, než někdo dospěje k závěru, že cosi neexistuje. Na druhé straně, pokud nyní podáme žalobu, bude trvat řádově dva tři měsíce, než soud nařídí její projednání. Pokud se mezitím dočkáme omluvy, milerádi vezmeme žalobu zpět.

Článek, který nikdo nenašel

Prezident s nařčeními Peroutky začal ve své řeči k výročí 70 let osvobození Osvětimi. Peroutku obvinil z toho, že o nacistickém vůdci napsal ve 30. letech článek Hitler je gentleman v časopise Přítomnost. Podle členů Sdružení Ferdinanda Peroutky takový článek neexistuje. Prezidentův mluvčí se ho přesto již několik měsíců pokouší najít. Zeman Peroutkovy příznivce popudil i odkazem na další článek, o kterém se již prokázalo, že ho napsal někdo jiný než Peroutka.

Jste připraveni i na variantu, že by mluvčí Ovčáček onen text našel? Pan prezident několikrát zopakoval, že si článek s jistotou pamatuje, že dokonce ví, na které části stránky začínal. Zároveň uvedl, že až se článek najde, bude požadovat omluvu od těch, kteří tvrdili, že článek neexistuje. Jste na to připraveni? 
V případě žalob na ochranu osobnosti nese takzvané důkazní břemeno, tedy povinnost předložit důkazy, strana žalovaná. To je výjimka oproti standardnímu postupu v civilních sporech. Jestliže něco pronesu a následně teprve začnu úporně hledat, abych prokázal, že to, co říkám, je pravda, je něco špatně. Prezident má navíc nesporně poměrně košatý aparát poradců, kteří mu pomáhají připravovat projevy, dělají rešerše údajů.

Já jsem i nadále přesvědčen, že zmíněný článek a další výrok neexistují, ať už by je pan Ovčáček hledal v Přítomnosti nebo v jakémkoli jiném periodiku. A jestliže nás přesvědčí o opaku, potom mi nezbude než to vzít na vědomí. Ale v tuto chvíli jsem přesvědčen, a to přesvědčení se blíží jistotě, že vytýkaný článek či výrok prostě Ferdinandu Peroutkovi připsat nelze.

Zveřejnění Peroutkova článku na stránkách Hradu komentoval i prezident Zeman:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video