Hokejisté Montrealu slaví třetí výhru nad Ottawou.

Hokejisté Montrealu slaví třetí výhru nad Ottawou. | foto: AP

Plekanec je s Montrealem krok od postupu, Vrbata jednou asistoval

• 19
Pouze jediná z osmi sérií úvodního kola play-off hokejové NHL nabírá jednoznačný průběh. Montreal s Tomášem Plekancem vede po nedělní venkovní výhře 2:1 z prodloužení nad Ottawou už 3:0 na zápasy a je krok od postupu. Bodově se z Čechů v daný hrací den prosadil jen Radim Vrbata, jenž jednou asistoval. Jeho Vancouver ale podlehl 2:4 Calgary a ztrácí v sérii 1:2 na zápasy.

Všechny tři dosavadní partie mezi Montrealem a Ottawou v play-off skončily rozdílem jediné branky. Utkání číslo dvě a tři dokonce až po prodloužení. Přesto se vždy na konci radovali Canadiens, díky čemuž vedou v sérii už 3:0 na zápasy. Naposledy v neděli po přesunu do hlavního města Kanady uspěli po obratu skóre 2:1 po prodloužení.

Hrdinou duelu byl člen až třetího útoku Montrealu, pravé křídlo Dale Weise. 26letý Kanaďan, jenž v základní části ze 79 startů vytěžil 10 branek, zařídil obě pozdní trefy hostí a stal se jasnou první hvězdou.

Jako první se ale v zápase radoval ottawský Clarke MacArthur, jenž ve 12. minutě otevřel skóre. Stav 1:0 pak vydržel až do 55. minuty, kdy naděje domácích fanoušků na první výhru série snížil svou první trefou Weise. Prosadil se dorážkou do odkryté branky Craiga Andersona, jenž dokázal jen vyrazit předešlý pokus Brandona Prusta.

Podruhé zvedal Weise oslavně ruce nad hlavu v 69. minutě, kdy střelou švihem z levého kruhu přes obránce našel mezeru v Andersonově postoji - 1:2 pro hosty. S šesti střeleckými pokusy patřil mezi nejaktivnější hráče vítězů Tomáš Plekanec (21:26, +/-: 0, 6 střel). Do zakončení se často tlačil i domácí Milan Michálek (20:47, +/-: -1, 5 střel).

Také v souboji Islanders s Washingtonem domácí celek bránil až do třetí třetiny nejtěsnější vedení. A rovněž jako Ottawa proti Montrealu byl v odolávání závěrečného tlaku soupeře neúspěšný. Ostrovany ve třetím duelu série poslal do vedení v 33. minutě silový forvard Kyle Okposo, když před brankou uzdraveného Bradena Holtbyho tečoval střelu obránce Lubomíra Višňovského.

Washington marně dobýval branku slovenského reprezentanta Jaroslava Haláka až do 54. minuty, kdy se ujala akce elitní formace. Kanonýr Alex Ovečkin výjimečně nezakončoval ale uplatnil se v roli stínícího hráče před brankovištěm a šťastným střelcem byl švédský centr Nicklas Bäckström - 1:1.

Utkání se tedy přesunulo do prodloužení a na rozdíl od Ottawy, Islanders se v něm dokázali zvednout. Stačilo jim k tomu jen pouhých 15 vteřin hry. Po tečované střele obránce Nicka Leddyho gólman Holtby puk jen vyrazil před sebe a dojíždějící John Tavares si s celou situací dokázal poradit. Islanders tak zvítězili 2:1 po prodloužení a stejným poměrem vedou i v celé sérii.

Naposledy se newyorský celek radoval z vítězství při prodloužení v play-off v ročníku 1993 během sedmého duelu proti Pittsburghu, kdy byl autorem rozdílové trefy český útočník David Volek.

Po dvou soubojích ve městě country byl stav série mezi Nashvillem a Chicagem nerozhodný 1:1. Predators před dalším pokračováním řešili ztrátu zraněného kapitána Shea Webera a Blackhawks překvapili rozhodnutím nasadit náhradního brankáře Scotta Darlinga na úkor dlouholeté jedničky Corey Crawforda.

Změny na klíčovém postu ale rozhodně nemuseli litovat, když Darling pochytal 35 z 37 střel a výrazně tak přispěl k triumfu domácích 4:2. Na první dvě gólové akce Chicaga ještě Nashville vždy našel odpověď. V zahajovací třetině na branku Andrew Desjardinse z 15. minuty reagoval o 31 vteřin později Mike Ribeiro a v úvodu druhé dvacetiminutovky po zásahu Jonathana Toewse srovnával na 2:2 pro změnu již za dalších 22 vteřin Mattias Ekholm.

Následné akce Brandona Saada a Brenta Seabrooka z 24. a 33. minuty již ale zůstaly bez odpovědi. První hvězdou duelu byl zvolen autor dvou asistencí, slovenský útočník Marián Hossa. Jediný Čech v zápase, obránce vítězného Chicaga Michal Rozsíval (19:37, +/-: +1, 1 střela), stále čeká na svůj první bod v sérii.

Se 76 body byl v základní části Jiří Hudler (17:59, +/-: 0, 2 střely) osmým mužem produktivity celé NHL a jasným lídrem Calgary. Po třech partiích play-off ale zatím zůstává bez bodu. Důležitější však pro něj je vedení Flames 2:1 na zápasy nad Vancouverem.

Naposledy Calgary v kanadské bitvě uspělo před domácím publikem 4:2 a autorem rozdílové trefy byl mladík Sam Bennett. 18letý Kanaďan, jenž byl 4. draftu 2014, debutoval ve slavné soutěži v závěru základní části (proti Winnipegu si hned připsal asistenci) a na první gól čekal jen do třetího duelu play-off.

Prosadil se v 43. minutě dorážkou z brankoviště po předešlém pokusu Joa Colborna a upravoval průběžné skóre na 3:1. Předešlé gólové situace se odehrály už během zahajovací třetiny. Calgary poslal do vedení v 7. minutě Brandon Bollig. Krátce na to srovnal za asistence Radima Vrbaty (15:36, +/-: 0, 3 střely) útočník Shawn Matthias, domácím ale vrátil vedení ofenzivní obránce TJ Brodie.

Úspěch Flames pak ještě v přesilovce z 55. minuty potvrdil další talentovaný útočník Sean Monahan. Poslední slovo ale patřilo Vancouveru, když v 58. minutě alespoň korigoval výsledek Jannik Hansen. Závěr zápasu kromě zmiňovaných branek poznamenaly i bitkařské souboje. Zlou krev mezi oběma tábory nadělal již finiš utkání číslo dvě.

První kolo play-off NHL - výsledky

Východní konference - 3. zápasy:

New York Islanders - Washington 2:1 v prodl (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
33. Okposo, 61. Tavares - 54. Bäckström. Střely na branku: 42:25. Diváci: 16 170. Hvězdy utkání: 1. Tavares, 2. Okposo, 3. Višňovský (všichni New York Islanders). Stav série: 2:1.

Ottawa - Montreal 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
12. MacArthur - 55. a 69. Weise. Střely na branku: 34:49. Diváci: 20 500. Hvězdy zápasu: 1. Weise (Montreal), 2. Karlsson, 3. Anderson (oba Ottawa). Stav série: 0:3.

Západní konference - 3. zápasy:

Chicago - Nashville 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
15. Desjardins, 21. Toews, 24. Saad, 33. Seabrook - 16. Ribeiro, 21. Ekholm. Střely na branku: 30:37. Diváci: 22 020. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Desjardins, 3. Toews (všichni Chicago). Stav série: 2:1.

Calgary - Vancouver 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
7. Bollig, 16. Brodie, 43. Bennett, 55. Monahan - 10. Matthias (Vrbata), 58. Hansen. Střely na branku: 27:25. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Brodie, 2. Ferland, 3. Bennett (všichni Calgary). Stav série: 2:1.