Radim Vrbata (vlevo) z Vancouveru atakuje  Michaela Ferlanda z Calgary.

Radim Vrbata (vlevo) z Vancouveru atakuje Michaela Ferlanda z Calgary. | foto: AP

Vrbata pojistil výhru Vancouveru, Plekanec přihrál na vítězný gól

• 11
Třetí hrací den play-off NHL byly naplno úspěšné domácí celky. I díky asistenci Tomáše Plekance u vítězné branky z prodloužení vede Montreal nad Ottawou už 2:0 na zápasy. Hokejisté Washingtonu, Nashvillu a Vancouveru naopak srovnali série na 1:1 na zápasy. U triumfu Canucks nad Calgary 4:1 se o to jednou brankou zasloužil i kanonýr Radim Vrbata.

Po středeční výhře 4:3, ke které dokráčeli i přes nedisciplinovanost od klíčového obránce P.K. Subbana po hrubém seknutí holí hostující vycházející hvězdy Marka Stona, dokázali hokejisté Montrealu zvítězit nad Ottawou i v odvetě po výsledku 3:2 z prodloužení. Za stavu série 2:0 na zápasy jsou tak na půli cesty k postupu.

V utkání číslo dvě nechyběli jak zmiňovaný Subban, jenž nebyl disciplinárně potrestán, tak s poraněným zápěstím limitovaný Stone. Domácím se navíc vrátil také střelec Max Pacioretty, jenž kvůli zdravotním potížím ze závěru základní části úvodní souboj play-off vynechal.

Vstup do zápasu vyšel lépe Senators, které v 19. minutě poslal do vedení prudkou ranou švihem z mezikruží Clarke MacArthur. V prostředním dějství ovšem Canadiens soupeře přestříleli v poměru 14:3 a z velké převahy vyústil také obrat skóre na 2:1.

V první ze dvou přesilovek domácích z dané fáze duelu nejprve vyrovnal rekonvalescent Pacioretty a těsně před druhým odchodem do kabin uspěl bombou příklepem z pravého kruhu Subban.

Šance Milana Michálka (19:07, +/-: -1, 3 střely) ze závěru druhé třetiny ke gólu nevedla, přesto Montreal do konce řádné hrací doby vedení neubránil. V 54. minutě se totiž při početní převaze dostal Patrick Wiercioch sám před Carey Price a z bezprostřední blízkosti branky srovnal na 2:2. Druhou asistenci večera si připsal útočník Stone.

Utkání se tak přehouplo do prodloužení, které ale nemělo dlouhého trvání. V 64. minutě skvělý Tomáš Plekanec (21:02, +/-: +1, 3 střely) vystihl rozehrávku Ottawy a zpětnou přihrávkou v hloubi útočného pásma našel Brendana Gallaghera. S jeho zakončením si ještě brankář Andrew Hammond poradil, na dorážku Alexe Galčenjuka již byl ovšem krátký - 3:2 pro Canadiens.

Po jasné porážce 1:4 ze zahajovacího duelu hokejisté Washingtonu do domácí odvety proti Islanders nemohli nasadit brankářskou jedničku Bradena Holtbyho, jehož vyřadila nemoc. Situaci týmu Alexe Ovečkina navíc ještě zkomplikovaly branky Cala Clutterbucka z 6. a Ryana Stroma z 24. minuty, po kterých New York držel nadějné dvougólové vedení.

V polovině duelu dal domácím první naději na zvrat bombou obránce Karl Alzner. Krátce na to ale emoce opět uzemnil hostující Kyle Okposo, jenž německého mladíka v brance Washingtonu Philippa Grubauera překonal jako třetí střelec Ostrovanů daného večera. Ještě před druhým odchodem do kabin se ale připomněl s 53 zásahy nejlepší střelec základní části - Ovečkin.

Během prvního klání série mu statistici napočítali osm střel. Gólman Jaroslav Halák jej pokaždé vychytal. V 37. minutě odvetného souboje byl ovšem krátký proti dorážce ruské hvězdy z bezprostřední blízkosti branky - 2:3 z pohledu domácích.

Začátek třetí dvacetiminutovky ovlivnilo vyloučení newyorského útočníka Stroma, které v 44. minutě potrestal střelou z mezikruží Nicklas Bäckström. Za stavu 3:3 se tak rázem začínalo od znova a navrch měli v euforii hrající Capitals, za které v 48. minutě opakovanou střelou z pravého kruhu dokonal obrat Jason Chimera.

Když se i ve třetí třetině odvetného utkání mezi Vancouverem a Calgary znova trefil hostující obránce Kris Russell, tentokrát to již znamenalo jen snížení skóre z pohledu Calgary. Vancouver si totiž dříve vypracoval vedení 3:0 a po konečném výsledku 4:1 srovnal stav na 1:1 na zápasy. Otevírací partii rozhodl Russell trefou na 2:1 pro hosty z času 59:30.

Vydařený vstup Canucks do odvety zajistily trefy Daniela Sedina ze 3. a Chrise Higginse z 8. minuty. Poté se na další gól čekalo až do třetí třetiny, kdy k radosti domácího publika v 43. minutě zvyšoval na 3:0 Ronalds Kenins. Nulu na kontě brankáře Eddie Läcka Flames umazali až v 57. minutě. V přesilovce skóroval zmiňovaný Russell.

Poslední slovo si ovšem vzal ještě Radim Vrbata (15:17, +/-: +1, 2 střely), jenž v čase 57:59 otevřel svůj gólový výčet letošního play-off střelou do prázdné klece. Utkání naopak nevyšlo hostujícímu Jiřímu Hudlerovi (19:11, +/-: -3, 1 střela), jenž byl na ledě u třech inkasovaných gólů Calgary.

První střetnutí série mezi Nashvillem a Chicagem dospělo do vítězného konce pro hostující Blackhawks až brankou obránce Duncana Keitha ze druhého prodloužení. Odveta nabrala mnohem jednoznačnější průběh. Odhodlaní Predators se třikrát utrhli do vedení za průběžných stavů 1:0, 2:1 a 3:2.

Rozhodující krok za srovnáním série na 1:1 na zápasy pak udělali ve třetí třetině, kdy sérií tří branek navýšili skóre na konečný výsledek 6:2. První hvězdou byl zvolen útočník vítězů Craig Smith, autor dvou gólů a jedné asistence. Jediný Čech v zápase, obránce Chicaga Michal Rozsíval (14:18, +/-: -2, 1 střela), byl na ledě u dvou inkasovaných branek.

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference - 2. zápasy

Montreal - Ottawa 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky
: 28. Pacioretty, 37. Subban, 64. Galčenjuk (Plekanec) - 19. MacArthur, 54. Wiercioch. Střely na branku: 42:31. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Subban, 2. Pacioretty (oba Montreal), 3. Hammond (Ottawa). Stav série: 2:0.

Washington - NY Islanders 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)
32. Alzner, 37. Ovečkin, 44. Bäckström, 48. Chimera - 6. Clutterbuck, 24. Strome, 35. Okposo. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Chimera, 3. Niskanen (všichni Washington). Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápasy

Nashville - Chicago 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
35. a 55. C. Smith, 3. Wilson, 20. Josi, 53. Forsberg, 56. Santorelli - 17. Sharp, 31. P. Kane. Střely na branku: 35:26. Diváci: 17 208. Hvězdy utkání: 1. Smith, 2. Ribeiro, 3. Wilson (všichni Nashville). Stav série: 1:1.

Vancouver - Calgary 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
3. D. Sedin, 8. Higgins, 43. Kenins, 58. Vrbata - 57. Russell. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Läck, 2. D. Sedin, 3. Edler (všichni Vancouver). Stav série: 1:1.