DOBRÁ PRÁCE. Brankář Detroitu Petr Mrázek sklízí pochvalu Niklase Kronwalla.

DOBRÁ PRÁCE. Brankář Detroitu Petr Mrázek sklízí pochvalu Niklase Kronwalla. | foto: AP

Mrázek zářil v brance Detroitu, pochytal 44 střel a byl první hvězdou

• 70
Rozhodnutí trenéra Detroitu Mika Babcocka vsadit v play-off na mladíka Petra Mrázka a posadit týmovou jedničku Jimmy Howarda se ukazuje jako správná volba. Red Wings na ledě favorizované Tampy Bay uspěli v prvním duelu série 3:2 a český gólman pochytal 44 z 46 střel domácích, za což byl zvolen první hvězdou. Naopak neúspěšně do play-off vstoupil Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg podlehl 2:4 Anaheimu.

V základní části se Tampa Bay utkala s Detroitem ve čtyřech případech a třikrát z toho slavila výhru. Jediný úspěch Red Wings vychytal po výsledku 4:0 28. března Petr Mrázek. V úvodním duelu play-off sice český talent další čisté konto nevychytal, 44 zákroky proti 46 střelám Lightning si přesto právem vysloužil pozici první hvězdy večera.

Domácí byli střelecky aktivnější v poměru 46:14, přesto po výsledku 2:3 odcházeli do kabin poraženi. Stav 0:0 jako první umazal Pavel Dacjuk, když Detroit poslal do vedení v 10. minutě po ideální teči střely obránce Kyla Quinceyho.

V 15. minutě hráli hosté v početní převaze, gól ale paradoxně slavili hráči Tampy. Do brejku se dostal urostlý Brian Boyle a nad Mrázkem uspěl po rychlé kličce do forhendu. Chybu z první třetiny Detroit napravil už po osmi vteřinách hry prostřední části, kdy další přesilovku využil střelec zápasu Dacjuk. Gólmana Bena Bishopa překonal z prostoru mezi kruhy poté, co neomylně trefil horní roh branky.

Skvělý Mrázek likvidoval jednu střelu Lightning za druhou a tak se v dalším průběhu radovali z gólu opět hosté. V 46. minutě se v oslabení dostal do úniku Luke Glendening a mezi bránícími hráči soupeře vykouzlil střelu z otočky, která zapadla mezi chrániči Bishopa do sítě - 1:3. Ze závěrečného tlaku pak Tampa Bay proti Mrázkovi vytěžila již jen kontaktní branku Nikity Nestěrova z 49. minuty.

V sestavě Red Wings kromě Mrázka figuroval ještě Marek Židlický (13:19, +/-: 0), další obránce Jakub Kindl byl jen mezi nehrajícími náhradníky. Domácí pak z marodky přivítali zpátky na ledě urostlého zadáka Andreje Šustra (13:53, +/-: +1), stejně jako útočník Ondřej Palát (17:57, +/-: -1, 1 střela) ale nebodoval.

Vítězi základní části NHL, hokejisté Rangers, potvrdili proti zraněními oslabenému Pittsburghu roli favorita už během prvního střídání, když dělovku Ricka Nashe dorazil za záda Marc-Ande Fleuryho útočník Derick Brassard. Časomíra ve vyprodané Madison Square Garden se zastavila na pouhých 28 vteřinách.

V 16. minutě navíc přišla pojistka, když obránce Ryan McDonagh tvrdou střelou od modré čáry využil přesilovku - 2:0 pro New York. Jediná gólová akce Pittsburghu se zrodila v prostřední dvacetiminutovce. Běžela 27. minuta, kdy jinak bezchybný Henrik Lundqvist neměl šanci proti dorážce do odkryté branky v podání Blaka Comeaua.

V závěrečném dějství již Sidney Crosby (19:11, +/-: -1, 1 střela) ani Jevgenij Malkin (17:31, +/-: 0, 2 střely) nic zázračného nevymysleli a tak zůstal stav 2:1 pro Rangers.

V závěrečném představení základní části NHL uspělo St. Louis na domácím ledě nad Minnesotou 4:2. V mnohem důležitější otevírací partii play-off se ovšem po stejném skóre již radovali Wild a podpořili tak nadvládu hostujících celků z úvodních zápasů sérií 1. kola letošního play-off. Z osmi duelů hned pětkrát slavili hosté.

Minnesota se utrhla do vedení už ve 3. minutě a po zbytek duelu o něj nepřišla. Jako první gólmana Jaka Allena překonal Jason Zucker, jenž vybojoval otevírací gól skvělou individuální akcí, když po rychlém obkroužení branky dorazil svou vlastní střelu.

V 25. minutě využili Wild přesilovku, radoval se mladý obránce Matt Dumba. Nulu na kontě hostujícího brankáře Devana Dubnyka umazal až v čase 47:12 Jaden Schwartz a v samotném závěru snižoval i Alexander Steen. O udržení náskoku Wild se ale postarali finský talent Mikael Granlund a zkušený Jason Pominville. Porážce v sestavě Blues nezabránilo ani české duo, útočník Dmitrij Jaškin (13:56, +/-: 0, 1 střela) - obránce Zbyněk Michálek (18:52, +/-: -1, 1 střela).

Blízko k úspěchu na ledě soupeře byl i Winnipeg s Ondřejem Pavelcem v brance. Kanadský tým nad favorizovaným Anaheimem po čtyřiceti minutách hry vedl 2:1. Ducks ovšem zabrali a třemi góly ze třetí třetiny otočili výsledek ve svůj prospěch.

Domácí, do jejichž sestavy se nedostali jen mezi nehrajícími náhradníky figurující Tomáš Fleischmann s Jiřím Sekáčem, poslal do vedení už ve 2. minutě finský obránce Sami Vatanen. Stav 1:0 ovšem vydržel jen 49 vteřin, o vyrovnání se postaral hostující Adam Lowry. Na obrat Jets dosáhli v 25. minutě, kdy protiútok 3 na 2 zakončil prudkou ranou z levého kruhu Drew Stafford.

Ve třetí třetině ale začaly úřadovat opory Anaheimu - centr Ryan Getzlaf a kanonýr Corey Perry. Posledně jmenovaný nejprve v 42. minutě využil početný výhodu a v 54. minutě pro změnu při hře v oslabení vrátil Ducks vedení. Svůj skvělý výkon pak podtrhl v čase 56:55, kdy v další početní výhodě asistoval u pojistky na 4:2 z hole Getzlafa.

S bilancí (2+2) byl Perry zvolen první hvězdou před Getzlafem (1+2) a obráncem Francoisem Beaucheminem. Gólman Winnipegu Ondřej Pavelec kryl 29 z 33 střel soupeře, úspěšnost zákroků měl 87,9%. Útočníci Michael Frolík (17:58, +/-: 0, 2 střely) a Jiří Tlustý (12:01, +/-: +1) nebodovali.

Výsledky 1. kola play-off

Východní konference:

Tampa Bay - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
15. Boyle, 49. Nestěrov - 10. a 21. Dacjuk, 46. Glendening. Střely na branku: 46:14. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, z 46 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zákroků měl 95,7 procenta. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Dacjuk (oba Detroit), 3. Boyle (Tampa Bay).

New York Rangers - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
1. Brassard, 16. McDonagh - 27. Comeau. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Brassard, 2. McDonagh (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh).

Západní konference:

St. Louis - Minnesota 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
48. Schwartz, 60. Steen - 3. Zucker, 25. Dumba, 59. Granlund, 60. Pominville. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19 671. Hvězdy utkání: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Zucker (Minnesota), 3. Schwartz (St. Louis).

Anaheim - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
42. a 54. Perry, 2. Vatanen, 57. Getzlaf - 3. Lowry, 25. Stafford. Střely na branku: 33:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58:09 minuty, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zákroků měl 87,9 procenta. Diváci: 17 174. Hvězdy utkání: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Beauchemin (všichni Anaheim).