Strážník propuštěný z vazby se do řad městské policie zatím nevrátí. Ilustrační foto. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Strážník stíhaný za střelbu může dál pracovat pro město, ale ne sloužit

  • 4
Strážník obviněný z pokusu o dvojnásobnou vraždu při potyčce ve Vysokém Mýtě může nadále působit jako zaměstnanec města. Soud ho v úterý pustil z vazby. Městská policie v těchto dnech právě hledá nové členy, ale stíhaný muž se na své místo zatím vrátit nemůže. Rodinu zastřeleného muže propuštění rozzlobilo.

„Do doby, než soud vydá pravomocný rozsudek, může být zařazen na jinou funkci,“ řekl na strážníkovu adresu velitel městské policie ve Vysokém Mýtě Jaromír Antl.

Obhájce obviněného Jiří Teryngel při úterním jednání soudu navrhl zmírnění právní kvalifikace na zabití a těžkou újmu na zdraví z omluvitelných příčin (o propuštění jsme psali zde).

O přesun na jinou pracovní pozici rozhoduje ze zákona starosta coby řídící městské policie. Záleží tak na městě, zda propuštěného strážníka zaměstná. Starosta města František Jiraský opakovaně na dotazy nereagoval. 

V Mýtě, kde se incident se smrtelnými následky v prosinci loňského roku odehrál, běží až do 20. dubna výběrové řízení na nové strážníky, které vyhlásil právě starosta Jiraský. Kvůli tragické události radnice plánovala podrobit uchazeče i stávající strážníky psychologickým testům (více čtěte ZDE).

Ani při osvobozujícím rozsudku nemá strážník místo jisté

Stíhaný muž ovšem nemůže působit „na ulici“. Město musí s jeho případným zařazením zpět do služby počkat na rozhodnutí soudu. A to může vzhledem ke komplikovanosti případu trvat ještě hodně dlouho.

Co říká zákon o obecní policii?

Obec může převést strážníka k výkonu práce čekatele nebo jiného zaměstnance obce ode dne zahájení

a) trestního stíhání strážníka pro podezření ze spáchání trestného činu zakládajícího ztrátu bezúhonnosti podle § 4a, nebo

b) správního řízení o odnětí osvědčení,

a to až do doby nabytí právní moci rozhodnutí v trestním nebo správním řízení.

Jisté je, že pokud by byl strážník uznán vinným, nesplňoval by podmínku bezúhonnosti a byl by s ním ukončen poměr.

„Než bude vynesen jakýkoliv verdikt soudu, tak na něho musíme pohlížet jako na nevinného,“ dodal Antl. Zda by v případě osvobozujícího rozsudku uvítal svého kolegu zpět v řadách sboru, nechtěl blíže rozebírat.

„Zákon hovoří jasně. Pokud by byl nevinen, neměl bych důvod se ho ´zbavit´. Musím se k tomu postavit nestranně. Je nutné počítat s oběma možnostmi, takže nemohu nic předjímat. Postavíme se k tomu, až rozhodne soud,“ dodal Antl s tím, že se dvaačtyřicetiletým strážníkem po propuštění z vazby ještě nehovořil.

Otázkou je, zda by sám strážník v případě své neviny dál chtěl působit v řadách policie.

Bratrovi zastřeleného muže se nezdají argumenty znalce

Na propuštění obviněného strážníka reagoval i jeden ze straších bratrů zastřeleného mladíka.

„Je mi z toho zle! Je vidět, že v tomto státě není pravda!“ napsal na sociální síť Roman Svoboda. Rodina usmrceného muže dostala posudky, z jehož závěry se ale neztotožňuje. 

„Po prostudování znaleckého posudku, respektive obou posudků z oboru zdravotnictví - odvětví soudního lékařství na postřeleného Lukáše Svobodu a zastřeleného Radka Svobodu konstatujeme, že se soudní znalec zpracovávající tyto dva znalecké posudky doslova flagrantně spletl a je zde podle názoru poškozených předpoklad, že tento znalec není schopen v této velmi složité věci podat správný posudek,“ pokračoval dále Svoboda s tím, že ale nechtěl označit jmenovaného znalce za podjatého či zkreslovat závěry.

Podívejte se na záběry z místa činu:

21. prosince 2014