V Jemenu čeká na evakuaci 35 Čechů, čtyři z nich v srdci bojů Adenu

  • 14
Ve válkou zmítaném Jemenu se stále nachází 35 Čechů, kteří čekají na evakuaci. Čtyři z nich v současnosti pobývají v přístavu Aden, odkud jsou hlášeny největší boje. Jejich evakuaci na vyžádání České republiky koordinuje Mezinárodní organizace pro migraci. Do Česka už dopravila pět Čechů.

Čechy měl z Jemenu původně dostat let maďarské vlády, informoval iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Tomáš Kára. Let však nedostal povolení k přistání. Česká republika posléze požádala o pomoc s evakuací Mezinárodní organizaci pro Migraci (IOM). Ta nejprve 12. dubna letecky přepravila do bezpečí pětici Čechů. Prostřednictvím chartrového letu byli evakuováni ze Saná do súdánského Chartúmu.

Čech z Jemenu: Evakuovali snad i křováky, jen my stále čekáme

Podle Lucie Sládkové z IOM se už pětice evakuovaných v úterý nacházela na území České republiky, v Jemenu však zůstává dalších 35 českých občanů. „Jejich evakuace se připravuje, 31 občanů je v Saná a 4 v Adenu,“ uvedla pro iDNES.cz. 

Jejich transport do bezpečí podle Sládkové proběhne podle toho, jak se IOM podaří získat sloty pro letouny (sloty jsou práva na přílety a odlety z letiště v určitou hodinu, pozn. red.). „Evakuace probíhá ve spolupráci se sousedními státy, pokud to jde. Bližší informace o ohrožení života či odmítání evakuací nemáme,“ dodala.

„Jedná se o osoby trvale žijící v teritoriu a jejich rodiny. Nejedná se o občany ČR, kteří by v zemi byli za účelem pracovním či turistiky,“ uvedl Kára.

Jemen už opustily tisíce cizinců

Na sklonku března před cestami do Jemenu varovalo i české ministerstvo zahraničí. „MZV ČR varuje české občany před cestami do Jemenské republiky a vyzývá k urychlenému opuštění země. Mezinárodní vojenská intervence vyhrotila bezpečnostní situaci v zemi. Situaci lze hodnotit jako rizikovou na celém území Jemenu,“ stojí ve varování z 27. března.

Evakuaci stovek až tisíců lidí už provedly mimo jiné Indie, Čína a Rusko.

V Jemenu zuří konflikt mezi šíitskými povstalci a silami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúrá Hádího, který uprchl v březnu ze země. Na jeho straně se do boje vložila leteckými útoky Saúdská Arábie a její sunnitští spojenci. Šíitské rebely, kteří fakticky ovládli metropoli Saná a snaží se i o dobytí významného jihojemenského přístavu Adenu, zase podporuje Írán (více o situaci v Jemenu se dočtete zde).

OSN uvalila embargo na dodávky zbraní povstalcům

Podle posledních zpráv se milicím, které stojí na straně Hádího, podařilo v oblasti Adenu z několika lokalit šíity vytlačit. Bojové úspěchy hlásí zejména ze čtvrti Chúrmaksar, v níž leží mezinárodní letiště a jsou zde zahraniční zastupitelské úřady. Šíité tím ztratili přístup na most spojující tuto část města s adenským centrem. Boje jsou hlášeny také z jižní provincie Šabva a z blízkosti tamní továrny na zkapalňování plynu v Balháfu.

Rada bezpečnosti OSN ve středu uvalila embargo na dodávky zbraní šíitským povstalcům. Pro rezoluci navrženou Jordánskem a zeměmi Perského zálivu hlasovaly všechny země RB OSN kromě Ruska, které se zdrželo.

PŘEHLEDNĚ

Kde je Jemen, proč se tam válčí a proč nás to má zajímat

Hádí ve středu v otevřeném dopise publikovaném v listu The New York Times napsal, že příčinou současného chaosu v Jemenu je íránská touha po moci. Šíité podle Hádího zahájili „s politickou a vojenskou podporou íránského režimu, který je posedlý touhou ovládnout celou oblast, děsivou a ničivou kampaň“. Před čtrnácti dny byla jeho země údajně na pokraji propasti, zachránila ji podle něj včasná intervence sunnitské koalice.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf nabídl čtyřbodový plán k řešení krize. Patří k nim příměří, humanitární pomoc civilistům, zahájení politického dialogu mezi Jemenci a sestavení široké vlády. Teherán tento plán ve středu předloží OSN, uvedla íránská televizní stanice Press TV.

Radikálové z teroristické sítě al-Káida v Jemenu mezi tím oznámili, že při americkém náletu byl zabit jeden z jejich vysoce postavených vůdců Ibráhím Rubajš. Jak poznamenala agentura Reuters, smrt klerika saúdskoarabského původu ukazuje, že útoky amerických bezpilotních letounů proti teroristům v Jemenu nejspíš i nadále pokračují i přesto, že USA ze země kvůli zhoršující se občanské válce stáhli své vojenské poradce.

Mapa Jemenu

2. dubna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue