David Lafata slaví obrat ve skóre v pražském derby.

David Lafata slaví obrat ve skóre v pražském derby. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lafata si užil sladký závěr. Ale lepší by to bylo bez nervů, řekl

• 138
Jako správný kapitán nastartoval Spartu v cestě za obratem. David Lafata v 66. minutě vyrovnal v derby se Slavií na 1:1 a v závěru si vychutnal oslavy vítězství, které odstartoval gól Jakuba Brabce minutu před koncem.

„Věděli jsme, že to bude těžké, ale že to budou až takové nervy... Bylo by to lepší bez nich,“ prohodil po utkání. „Ale o to je ten konec sladší.“

Lafata odehrál povedené derby. Bylo znát, že gól, kterým minulý týden v Hradci ukončil svou čtyřzápasovou střeleckou pauzu, ho povzbudil. Na hrotu útoku bojoval s urostlými slávistickými stopery a dokázal se dostat do šancí. Tu první však neproměnil. Co chybělo, aby skončila gólem?

„Asi tak dvacet čísel. Bořek Dočkal kopl dobrý roh, škoda. Už jsem na to nedoskočil, chyběl jen kousek. Asi budu muset příště skákat víc,“ usmál se Lafata.

V té chvíli Sparta prohrávala, po čtyřech minutách vyprodanou Letnou zaskočil krásným sólem slávista Škoda.

Tím začaly sparťanské problémy: celý první poločas se domácí hledali a nevěděli si rady se slávistickými rychlými brejky. Lafata však nepanikařil.

„Rychle inkasovaný gól nikomu nepřidá, ale měli jsme dost času na to, abychom to obrátili. Rozhodující nakonec byl zákrok Marka Štěcha na začátku druhé půle.“

Ránu Roberta Hrubého sparťanský brankář vytáhl těsně mimo tři tyče a spoluhráče jako by tím nastartoval. Trenér Lavička navíc stáhl obránce Marečka, místo něj šel do hry rychlík Konaté. Jaké pokyny od kouče po pauze přišly, to však Lafata nechtěl prozradit. „Něco jsme si řekli, ale to nebudeme zveřejňovat. Jsou to taktické věci,“ zůstal tajemný.

Sparta každopádně přidala. Kadlec ještě trefil tyč, pak už přišla Lafatova chvíle. Po střele Dočkala nepřestal sledovat míč, který gólman Berkovec vyrazil do strany, podařilo se mu natlačit před stopera Latku a ve skluzu poslal balon do branky. „Byl jsem tam prostě rychleji než on. Povedlo se,“ nehledal sparťanský kapitán v gólu žádnou vědu.

Remíza však Spartě nemohla stačit, v dostizích o titul by byla ztrátou. Rozhodující trefa dlouho ne a ne přijít, ale Lafata věřil i v závěru. „Rozhodčí říkal, že nastaví pět minut, času bylo pořád dost. Věřil jsem, měli jsme v závěru velkou převahu a slávisty už chytaly křeče,“ všiml si novopečený český fotbalista roku. „Pořád jsem doufal, že bychom tam ten gól mohli dotlačit.“

To se povedlo minutu před koncem. Lafata už číhal na vrácený míč v malém vápně, tentokrát však byl u balonu dřív spoluhráč Brabec a procpal ho zblízka do branky. Sparťané nadšeně slavili, derby znovu patřilo jim.

Nakonec nehrálo roli, že ještě víc než sparťanský střelec byl v utkání vidět slávista Škoda. Kromě krásného gólu ještě trefil nádhernou střelou břevno, Lafata však konkurentův výkon hodnotit nechtěl. „Na to jste vy v novinách, já se soustředím sám na sebe,“ vypálil, aniž by doposlechl otázku.

A běžel zpátky do kabiny za spoluhráči, vychutnat si atmosféru po vítězném derby.