Demonstrace tanvaldské Romy z křesel nezvedla. Místo 500 přišlo 20 lidí

  • 11
Případ zastřeleného romského mladíka Ladislava Tatára považuje většina tanvaldských Romů za spravedlivě vyřešený. Svědčí o tom nezájem o odpolední demonstraci za obnovení vyšetřování. Zúčastnily se ho necelé dvě desítky lidí. Svolavatelé přitom počítali až s pětistovkou účastníků.

Shromáždění začalo v pravé poledne na tanvaldském náměstí. Mezi ani ne dvaceti účastníky byl otec zastřeleného a také svolavatel demonstrace, romský aktivista z Rokycan, Andrej Lučka. Zhruba polovinu všech protestujících tvořili členové Tatárovic rodiny.

Demonstrace za zastřeleného mladíka trvala jen chvíli a její průběh byl klidný.

Emoce vyvolal pouze plamenný Lučkův projev, ve kterém aktivista požadoval znovuotevření případu i to, aby se třiašedesátiletý muž, který dle soudního verdiktu 1. ledna 2012 střílel v sebeobraně, podrobil detektoru lži.

Shromáždění skončilo ve tři hodiny cestou na tanvaldský hřbitov, kde je zastřelený pochován.

Ladislav Tatár starší položil na hrob květiny a přísahal mrtvému synovi, že mu posmrtně zajistí spravedlnost.

Ještě před cestou na hřbitov skupinu před kostelem přijal tanvaldský farář. Pomodlil se za mladíkovu duši a vyzval přítomné, aby nehledali neustále jen pomstu, ale pokusili se v sobě najít pokoj, mír a odpuštění.

„Zachovali se rozumně“

Velmi nízká účast napovídá tomu, že se tanvaldští Romové rozhodli uposlechnout výzev romského sdružení Romodrom, jehož představitelé proti demonstraci vystupovali a sepsali proti jejímu konání i petici (psali jsme o tom zde).

Petici podpořila i Romská demokratická strana, Romská umělecká dílna a občanské sdružení Roma Tanvald. Společně prosazovali názor, že případ policisté i justice vyřešili spravedlivě.

Eva Gáborová jako iniciátorka petice vyjádřila potěšení nad tím, že se lidé zachovali rozumně a rozhodli se ještě více nezvyšovat napětí mezi Romy a bílou majoritou ve městě. „Existují účinnější prostředky, jak se domoct spravedlnosti,“ konstatovala.

Svolavatel demonstrace počítal až s pětistovkou účastníků. I policisté se původně připravovali na větší dav a případné střety. Andrej Lučka i otec zastřeleného připustili, že nezájem lidí zřejmě vyvolaly právě nesouhlasné aktivity druhého romského křídla.

Poznámku si neodpustil ani senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman, který se přijel podívat, kolik lidí se shromáždí. „Kdyby si raději hledali práci, místo demonstrování na náměstí,“ utrousil.

,