Brad Marchand (vlevo) z ostonu se marně snaží oddělit od puku aromíra Jágra z...

Brad Marchand (vlevo) z ostonu se marně snaží oddělit od puku aromíra Jágra z Floridy. | foto: Profimedia.cz

Jágr přepisoval milníky, Hudler s Pavelcem dotáhli týmy do play-off

• 169
Jaromír Jágr opět hýbal milníky v NHL, když se dvěma asistencemi podílel na výhře Floridy 4:2 nad Bostonem. Prvním zápisem se osamostatnil na čtvrté pozici v historické produktivitě a druhou asistencí zaznamenal již 1800. bod, zároveň se mezi nahrávači vyrovnal šestému Adamu Oatesovi. Boston tak vypadl z postupové osmičky Východní konference, jasno je naopak na Západě. Díky skvělým výkonům Čechů slaví Calgary a Winnipeg.

Po sérii pěti výher o play-off bojující Boston ve středu padl 0:3 na ledě Washingtonu a o den později nezvládl ani další start pro změnu v domácím prostředí Floridy. Sezonu již pouze dohrávající Panthers i díky dvěma asistencím Jaromíra Jágra uspěli 4:2 a zkomplikovali tak Bruins cestu za vyřazovacími boji.

Svěřenci kouče Clauda Juliena (81 zápasů - 95 bodů, poslední zápas odehrají v sobotu v Tampě) totiž při souběžném triumfu Ottawy 3:0 na ledě vítězů základní části NHL Rangers vypadli z postupové osmičky Východní konference. Vytlačila je právě Ottawa (81 zápasů - 97 bodů, poslední zápas odehrají v sobotu ve Philadelphii) a na post držitelů poslední divoké karty spadl Pittsburgh (80 zápasů - 96 bodů).

6. T. Seguin (DAL), 71z. - 77b.(37+40)
7. N. Bäcström (WSH), 81z. - 77b.(18+59)
8. J. Hudler (CGY), 78z. - 76b.(31+45)
9. D. Sedin (VAN), 81z. - 74b.(19+55)
10. C. Giroux (PHI), 80z. - 73b.(25+48)

Favorizovaný Boston poslal do vedení v 36. minutě Patrice Bergeron. Ještě před druhým odchodem do kabin ale bylo vyrovnáno poté, co Jágr (16:41, +/-: +1) v přesilovce asistoval u trefy Aleksandera Barkova. Podruhé se česká „68“ prosadila v 45. minutě, kdy za jejího přispění skóroval pro změnu Jonathan Huberdeau. Na 3:1 pro Floridu zvyšoval v 49. minutě Brad Boyes.

Bruins následně korigovali skóre brankou Brada Marchanda, kterému asistoval i David Krejčí (17:08, +/-: +1, 2 střely), ale poslední slovo patřilo v čase 55:14 domácímu Jimmy Hayesovi. První hvězdou večera byl zvolen Jágr, jenž se osamostatnil na čtvrté pozici v produktivitě hráčů všech dob od Rona Francise, zaznamenal jubilejní 1800. bod kariéry a zároveň se mezi nahrávači vyrovnal šestému Adamu Oatesovi (oba mají 1079 asistencí).

Mezi tři hvězdy zápasu se zaslouženě dostal i Jiří Hudler (18:29, +/-: +3, 4 střely), jenž bilancí (2+1) v důležitém souboji Calgary proti Los Angeles potvrdil svou nejlepší sezonu dosavadní kariéry v NHL (vytvořil si nové maximum v bodech: 76, gólech: 31, i asistencích: 45).

Český útočník byl ve čtvrtek hlavním strůjcem triumfu kanadského celku 3:1, po kterém Flames slaví postup a obhájci Stanley Cupu naopak o účast v play-off definitivně přišli.

Hudler nejprve asistoval u otevírací trefy duelu z 13. minuty v podání Johnny Gaudreaua. V 15. minutě svou kulatou 30. brankou sezony zvýšil na 2:0 a po následném snížení Jordana Nolana z 45. minuty si vzal i poslední slovo střetnutí, když v čase 59:10 střelou do prázdné klece uzavřel výsledek.

Historický úspěch slaví rovněž ve Winnipegu, který se dostal do play-off poprvé od přesunu NHL z Atlanty do daného kanadského města (od ročníku 2011/12). Výraznou zásluhu na úspěchu Jets má český gólman Ondřej Pavelec, jenž vychytal nulu v posledních třech zápasech za sebou. Po triumfech 2:0 v Minnesotě a 1:0 v St. Louis mu statistici připočítali třetí nulu i přes konečnou porážku poté, co ve čtvrtek Winnipeg padl na ledě Colorada 0:1 až po samostatných nájezdech.

Během 65. minut hry Pavelec pochytal všech 21 střel Avalanche, inkasoval až v nájezdech z holí Ryana O’Reillyho a Matta Duchena. Domácí Švýcar Reto Berra, jenž ze hry zneškodnil úctyhodných 41 ran Jets, naopak v rozstřelu vychytal jak Blaka Wheelera, tak Andrew Ladda a po zásluze byl jmenován první hvězdou. Pavelce zámořští novináři zařadili mezi hvězdami zápasu na třetí místo.

Centr Tyler Johnson (2+1) s křídly Ondřejem Palátem (0+3) a Nikitou Kučerovem (0+3) zazářili ve vítězném zápase Tampy Bay 4:3 po prodloužení proti New Jersey.

Pálát (18:58, +/-: +1, 1 střela), jenž je s +31 zápisy na čtvrtém místě v lize v tabulce +/-, se tak zapsal do statistik po dvou zápasech bez bodu. Celkově se zlepšil na 63 zápisů (16+47) z 74 odehraných partií, což jej mezi krajany řadí na skvělou třetí příčku produktivity za Jakuba Voráčka (81 bodů) a Jiřího Hudlera (76 bodů).

Autorem jedné ze tří branek hostujících Devils byl v 31. minutě český veterán Patrik Eliáš (19:08, +/-: 0, 3 střely), jenž svou 13. trefou sezony upravoval průběžné skóre na 2:2.

Už ve třetím zápase za sebou se střelecky prosadil elitní centr Montrealu Tomáš Plekanec. Po trefách proti New Jersey a Floridě se ve čtvrtek radoval i proti Detroitu, který opouštěl vyprodanou arénu Bell Centre po porážce z prodloužení.

Právě český reprezentant v sestavě domácích Canadiens se zasloužil o to, že se zápas protáhl do nastavení. V 52. minutě totiž využitou přesilovkou Plekanec (21:22, +/-: -2, 4 střely) vyrovnával průběžný stav na 3:3. Rozhodnutí pak přinesl v 62. minutě dánský forvard domácích Lars Eller.

Za Detroit, který si i přes konečnou porážku ziskem bodu zajistil po 24. v řadě účast v play-off, z Čechů nastoupil pouze Marek Židlický (15:36, +/-: -1). Gólman Petr Mrázek kryl Jimmy Howardovi záda ze střídačky a Jakub Kindl byl opět jen mezi nehrajícími náhradníky.

NY Rangers - Ottawa 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
38. MacArthur, 39. Turris, 59. Pageau. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. MacArthur, 3. Turris (všichni Ottawa).

Philadelphia - Carolina 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
57. Couturier - 13. Bellemore, 53. Murphy, 60. J. Staal. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17.348. Hvězdy zápasu: 1. Bellemore, 2. E. Staal, 3. Ward (všichni Carolina).

Montreal - Detroit 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
18. Markov, 27. Petry, 52. Plekanec, 62. Eller - 11. Tatar, 29. Dacjuk, 44. Helm. Střely na branku: 26:27. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Eller (Montreal).

Tampa Bay - New Jersey 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
7. a 62. Johnson (na obě Palát), 10. Nesterov, 38. Stamkos (Palát) - 6. a 38. Bernier, 31. Eliáš. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Tampa Bay), 2. Bernier (New Jersey), 3. Palát (Tampa Bay).

Florida - Boston 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
39. Barkov (Jágr), 45. Huberdeau (Jágr), 49. Boyes, 56. Hayes - 36. Bergeron, 54. Marchand (Krejčí). Střely na branku: 30:36. Diváci: 11.778. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Hayes, 3. Luongo (všichni Florida).

St. Louis - Chicago 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
38. Jaškin, 55. Stastny - 58. Shaw (Rozsíval). Střely na branku: 25:22. Diváci: 19.751. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Jaškin, 3. Ott (všichni St. Louis).

Nashville - Minnesota 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
3. Forsberg, 11. Jones - 38. a 59. Zucker, 38. Scandella, 58. Pominville. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17.236. Hvězdy zápasu: 1. Pominville (Minnesota), 2. Forsberg (Nashville), 3. Scandella (Minnesota).

Colorado - Winnipeg 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd
O’Reilly. Střely na branku: 21:41. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas a z 21 střel neinkasoval. Diváci: 14.802. Hvězdy zápasu: 1. Berra, 2. O´Reilly (oba Colorado), 3. Pavelec (Winnipeg).

Calgary - Los Angeles 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
15. a 60. Hudler, 13. Gaudreau (Hudler) - 45. Nolan. Střely na branku: 25:34. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Hudler, 3. Wideman (všichni Calgary).

Edmonton - San Jose 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
33. Jakupov - 51. Marleau, 58. Lerg, 60. Nieto. Střely na branku: 27:52. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Brossoit (Edmonton), 2. Lerg (San Jose), 3. Jakupov (Edmonton).

Vancouver - Arizona 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
36. a 38. Weber, 17. D. Sedin, 27. Kenins, 57. Hamhuis. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18.796. Hvězdy zápasu: 1. Läck, 2. Weber, 3. Edler (všichni Vancouver).