Český hokejista Martin Pláněk (vlevo) se snaží odpoutat od Mária Bližňáka z...

Český hokejista Martin Pláněk (vlevo) se snaží odpoutat od Mária Bližňáka z týmu Slovenska. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hokejisté porazili i Slováky, v přípravě na MS zatím nezaváhali

• 124
Čeští hokejisté v přípravě na mistrovství světa zatím jenom vítězí. Po dvou úspěších z minulého týdne v Norsku porazili v rámci Euro Hockey Challenge i Slováky, i když až na penalty 3:2. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky na stařičkém jihlavském zimáku ale nenadchli.

Reprezentace zavítala do Jihlavy po dlouhých třiceti letech, ale vyprodáno zdaleka nebylo. Podobné obavy panovaly dopředu kvůli poměrně vysokým cenám vstupenek. A popravdě: fanoušci se žádného galapředstavení na ledě nedočkali.

Kouč Růžička zatím stále nechal odpočívat obránce Miroslava Blaťáka a útočníky Petra Koukala s Vladimírem Sobotkou, kteří si doléčují zranění a nemá cenu riskovat, že by si ho obnovili. Do čtvrteční sestavy se nevešli ještě tři hráči z aktuální nominace.

A na ostatních bylo vidět, že se ještě musí dostat do zápasového rytmu. Český tým hlavně v úvodu působil ospalým a zpomalenějším dojmem, Slováci byli daleko aktivnější, pohyblivější a předváděli pěkné kombinace.

Jako například tu ze třinácté minuty, kdy se dostali do vedení. Hosté sehráli krásnou přesilovkovou kombinaci, na jejímž konci dostal přihrávku mezi kruhy Bartovič, který měl dost času a prostoru, aby se s pukem stačil otočit a vystřelil po ledě přesně k tyčce. Gólman Kovář vůbec nestihl reagovat.

Neuběhla však ani minuta a půl a bylo vyrovnáno. Češi si v signalizované výhodě vytvořili velký tlak, který korunovali gólem: puk se dostal na modrou k bekovi Kolářovi, jenž pálil přesně mezi betony brankáře Hudáčka. Gól jde částečně i na jeho vrub, protože neměl zakrytý výhled.

V polovině utkání dostal český tým puk za Hudáčkova záda podruhé, sudí ho však neuznali. Šlo o kuriózní moment: Jiří Novotný totiž dopravil kotouč do sítě hlavou.

Za pět minut už ale rozhodčí gól uznat museli, to se po vyhraném vhazování dostal puk na modrou k obránci Pláňkovi, který ho okamžitě poslal přesně k levé tyči.

Slovensku se však povedlo vyrovnat, částečně i díky tomu, že rozhodčí přehlédli hákování Bližňáka. Ten zablokoval hokejku Krejčíka, který nemohl hrát a kotouč se tak dostal k Bartovičovi, jenž po ledě zamířil přesně k protější tyčce. Kovář byl bez šance, jelikož před ním clonilo několik hráčů.

Růžička hodnotí

Bartovič mohl zkompletovat hattrick, v závěru základní hrací doby se k němu odrazil puk po ráně od modré a on měl před sebou odkrytou branku. Jenže dorážkou z první minul. A tak se šlo do prodloužení.

V něm český tým promarnil přesilovku čtyři na tři, takže rozhodnutí přišlo až v samostatných nájezdech. Při nich rozhodl Jan Kovář.

Česko vs. Slovensko 3:2N

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Branky a nahrávky: 15. Kolář (Novotný), 35. Pláněk (Radil, T. Zohorna), rozhodující nájezd Jan Kovář - 12. Bartovič (Jaroš), 52. Bartovič (Bližňák). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Bláha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 3 742. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 - 0:0.

Česko: Jakub Kovář - Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Pláněk, Jank - Martin Růžička, Jan Kovář, Zaťovič - Birner, Novotný, Smoleňák - Pohl, Roman, Svačina - Radil, Filippi, T. Zohorna. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Slovensko: J. Hudáček - Čerešňák, Graňák, Jurčina, Sersen, Sloboda, Baranka, Jaroš, Kozák - L. Hudáček, Lušňák, Nagy - Sýkora, Viedenský, Tybor - Haščák, Bližňák, Bartovič - Vandas, Šťastný, Dej. Trenér: Vladimír Vůjtek st.