Devatenáctiletá Cynthia Cheroitichová se dva dny schovávala ve skříni. Unikla...

Devatenáctiletá Cynthia Cheroitichová se dva dny schovávala ve skříni. Unikla tak řádění islamistů z aš-Šabábu (4. dubna 2015) | foto: AP

Dívka se po útoku v Keni skrývala dva dny ve skříni, místo vody pila krém

  • 39
Čtvrteční masakr na univerzitě v keňské Garisse má alespoň jeden šťastný příběh. Vyšetřovatelé totiž v sobotu při ohledávání místa činu ve skříni objevili živou studentku. Ta se zde schovala před teroristy z aš-Šabábu. Ve strachu však odmítla vylézt a pod hromadou oblečení se ukrývala celé dva dny.

Devatenáctiletá Cynthia Cheroitichová je jednou ze stovek studentek, které navštěvují univerzitu v Garisse. Ve čtvrtek brzo ráno podobně, jako její kamarádky uslyšela střelbu ozbrojenců z aš-Šabábu. Střelba se rychle blížila k ženským kolejím. Netrvalo dlouho a Cheroitichová uslyšela kroky.

Věděla, že islamisté už jsou v budově. Proto se rychle schovala do velké šatní skříně. Pro jistotu na sebe naházela hromadu oblečení. Její spolubydlící zvolily jinou skrýš. Vlezly pod postel. Když stoupenci aš-Šabábu vtrhli do pokoje, bylo jasné, že to nebyl dobrý nápad. Zakřičeli, ať dívky vylezou z pod postele.

Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím Šabáb v Africkém rohu?

Podle Cheroitichové posléze udělali to, co s mnoha dalšími studenty a studentkami. Zeptali se, zda jim mohou rukojmí číst z Koránu. Kdo to neuměl nebo nechtěl, zemřel. Cheroitichové neviděla, co se stalo potom. Slyšela však víc než dost. „Stříleli všude kolem. Ani jsem nechtěla otevírat oči,“ popsala reportérům serveru CNN.

Islamisté poté pokračovali do dalších pokojů. Cheroitichová slyšela, jak se vzdalují. Po chvílích ticha vždy následoval výstřel, když útočníci zastřelili dalšího studenta. Poté, co se svým řáděním skončili, v prostorách univerzity leželo 147 mrtvých studentů. Čtveřice útočníků se chvíli před posledním útokem keňských ozbrojených složek odpálila (více o průběhu masakru se dočtete zde). Celá operace trvala přes patnáct hodin.

Aš-Šabáb chce jen zabíjet

Pro Cheroitichovou však boj o život skončil mnohem později. Ani po utichnutí střelby neopustila svou skrýš. Nemohla si dojít na záchod ani pro pitnou vodu. Tekutiny tak podle svých slov doplňovala pitím tělového krému. V úkrytu strávila 48 hodin, než ji objevili vyšetřovatelé. „Měla jsem strašný strach,“ vzpomíná. Když ji objevil jeden ze záchranářů, nevěřila mu a dál zůstávala pod hromadou oblečení. Přemluvit ji musel až ředitel univerzity. Cheroitichová kromě šoku a lehké dehydratace neutrpěla žádné zranění.

Příběh Cheroitichové je jedním z mála světlých okamžiků posledních dní v Keni. Aš-Šabáb navíc hrozí dalšími útoky. „Žádná bezpečnostní opatření vám nezaručí bezpečí, nezmaří nový útok a nepředejde dalšímu krveprolití ve vašich městech,“ uvedly milice v prohlášení adresované keňské veřejnosti. 

Keňská města se podle něj „zabarví rudě“. Podle guvernéra Garissy Nadifa Jamy islamisty nezajímá nic jiného, než zabíjení. Omlouvají si ho náboženstvím. Jejich počínání však podle Jamy nemá s opravdovými muslimy nic společného.

O touze zabíjet svědčí i zážitek 23leté Elosy Karimiové. Když islamisté vtrhli do prostoru kolejí, schovala se ve svém pokoji. Mnoho studentů podle ní pobíhalo kolem. Ozbrojenci prý křičeli, ať se studenti neschovávají a vyjdou ze svých úkrytů. „Pokud chcete přežít, vylezte ven! Pokud chcete zemřít, zůstaňte uvnitř!“ křičeli prý. Karimiová se rozhodla zariskovat a zůstala v úkrytu, kde podle svých slov zůstala 28 hodin. A udělala dobře, ozbrojenci totiž lhali, kdo se rozhodl vyjít ven, zemřel, píše server New York Times.

Státní smutek a hon na teroristy

Zloba Keňanů v sobotu dopadla i na čtveřici mrtvých útočníků. Jejich těla projížděla ulicemi Garissy na nákladním automobilu. Každý si je mohl prohlédnout. Do ulic se kvůli nim i navzdory spalujícímu horku vydaly stovky lidí. „Tihle střelci zabili nevinné děti. Chceme, aby tihle lidé shořeli,“ pokřikoval jeden z přihlížejících. V souvislosti s útoky už policie zadržela pět lidí. Byl mezi nimi i člen ostrahy univerzity (více o jejich zadržení zde).

V neděli ministerstvo vnitra oznámilo, že dalším střelcem byl Abdirahim Abdullahi, syn vládního zaměstnance. „Otec ohlásil bezpečnostním složkám, že jeho syn zmizel z domu... a pomáhal policii pátrat po synovi v době střelby v Garisse,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra.

Prezident Keni Uhuru Kenyatta vyhlásil od neděle třídenní státní smutek s vlajkami staženými na půl žerdi. Zároveň uvedl, že Keňa nemá dostatek bezpečnostního personálu, a nařídil policii urychlit výcvik deseti tisíc nováčků. Zároveň slíbil, že jeho země na útok odpoví nejtvrdším možným způsobem.

Dodal, že ti, kteří plánují teroristické činy v Keni jsou „hluboce zakořenění“ do keňské společnosti, což boj proti terorismu komplikuje. Tvrdil, že „bezskrupulózní imámové“ otevřeně radikalizují muslimy v náboženských školách a mešitách.

Útok na univerzitu v Garisse je nejkrvavějším teroristickým činem, který Šabáb v Keni spáchal (více o útoku zde). Ve smutné bilanci předčil i útok na nákupní středisko Westgate v Nairobi, při němž v září 2013 zahynulo nejméně 67 lidí. Vůbec největší atentát v keňských dějinách má na svědomí teroristická organizace al-Káida, k níž se Šabáb rovněž hlásí. Při jí zosnovaném bombovém útoku na americké velvyslanectví v Nairobi zahynulo v roce 1998 přes 200 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue