Sparťanští fotbalisté oslavují gól, který vstřelil Václav Kadlec (třetí zleva). | foto: ČTK

Hradec Králové - Sparta 0:3, vítězství mistra zařídili reprezentanti

• 109
Sparťanští fotbalisté na hřišti Hradce Králové nezaváhali a v zápase 22. ligového kola proti nováčkovi vyhráli 3:0. V zápase plném šancí se trefovali čeští reprezentanti - Václav Kadlec, David Lafata a Ladislav Krejčí.

Úřadující mistr zůstává ve hře o titul. Na druhém místě ztrácí dva body na vedoucí Viktorii Plzeň, která má ovšem nedělní utkání proti Baníku Ostrava k dobru.

„Máme důležité tři body, které jsme v naší situaci nutně potřebovali. Nebývá zvykem, abych po jednoznačném vítězství pochválil domácí tým, ale musím mu vyjádřit kompliment,“ řekl sparťanský trenér Vítězslav.

Spartu se dostala do vedení po půlhodině hry po gólu Kadlece, jenž dal na jaře už čtvrtou branku z šesti zápasů. Dvaadvacetiletý ofenzivní záložník převzal od Marečka přihrávku, po které se prosmýkl mezi obránci až před brankáře Koubka. Střelou na zadní tyč otevřel skóre - 0:1.

Klid dodal letenskému týmu ve druhém poločase tradiční střelec Lafata, který si připsal 150. trefu v české lize. Krejčího přetažený centr doběhl Kadlec, vrátil míč zpátky do vápna a tam Lafata z voleje zamířil přesně k tyči - 0:2.

O gólovou tečku se těsně před koncem postaral Krejčí, jenž zužitkoval Řezníčkovu přihrávku před prázdnou bránu - 0:3.

Všechny tři góly Sparty tedy vstřelili čeští reprezentanti, kteří se zúčastnili i posledního srazu národního týmu.

Ale tak jednoznačné vítězství to být nemuselo... Hradec Králové několikrát nebezpečně zahrozil a spálil několik slušných šancí.

Tu největší v 60. minutě, kdy míč poskakoval před brankovou čarou a brankář Štěch už byl překonaný. Ale Chleboun nedokázal přes hradbu těl ani nadvakrát dostrkat míč do sítě.

Spartu také podržel brankář Štěch. Třeba když Hradec ve 33. minutě rozehrával standardku kousek za pokutovým územím, do centru se položil Dvořák a jeho hlavičku musel sparťanský gólman pohotovým zákrokem vyrazit na roh. Podobně si Štěch vedl i v 67. minutě po Černého pokusu.

„Pochvalu si zasloužíme za začátek druhé půle, kdy jsme si vytvořili několik šancí. Ale nezasloužíme si ji za neproměňování šancí - chyběla nám přesnost a klid v koncovce. Sparta to ukázala a zaslouženě vyhrála,“ poznamenal trenér Róbert Barborík.

Hrál se hezký fotbal, další šance měl pražský tým. Hodně aktivní byl hlavně Kadlec, jenž ještě před svým gólem dvakrát zkoušel štěstí střelami z dálky. A ve druhém poločase mu ke druhé brance chybělo pár centimetrů, o kolik jeho pokus minul tyč.

Čtvrtý gól mohl v nastaveném čase přidat náhradník Řezníček. Útočník šel sám na brankáře Koubka, ale trefil jen jeho nohy. Krátce nato rozhodčí zápas za stavu 0:3 ukončil.