David Rath (17. 2. 2015) | foto: iDNES.cz

Rath dostane za vodění v poutech a ušlý zisk odškodnění 20 tisíc korun

  • 179
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo odškodnění bývalému ministrovi a exposlanci Davidu Rathovi. Částka činí necelých 20 tisíc korun. Rath chtěl v souvislosti s nezákonnou vazbou 45 tisíc. Další desetitisíce žádá ve sporu se soudcem Robertem Pacovským.

Na informaci o přiznaném odškodnění upozornila Česká televize. iDNES.cz ji potvrdil ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina.

„Ministerstvo spravedlnosti ukončilo další prověřování žádosti MUDr. Ratha o náhradu škody způsobené nezákonným (neústavním) rozhodnutím o prodloužení vazby, a přiznalo mu na náhradě škody částku 19 421 korun,“ informoval Konvalina.

David Rath žádal odškodnění 45 254 korun, ministerstvo mu ale celou částku nepřiznalo. „S ohledem na šetření prováděné o prodloužení vazby, a též vzhledem k tomu, že náklady zastoupení vzniklé přímo před Ústavním soudem by měly být uplatňovány před ním, bylo nakonec uplatněnému nároku vyhověno v menším rozsahu,“ vysvětlil Konvalina.

Zpráva, že ministerstvo uznalo nárok na odškodnění, se objevila již v únoru. Tehdy ale rezort žádal další doplnění informací (více čtěte zde).

„Nejde o odškodnění za nezákonnou vazbu jako takovou. Ministerstvem přiznaná částka sice souvisí s vazbou, ale týká se ponižujícího zacházení, tedy vodění klienta v poutech, ušlého zisku v době návštěv Probační a mediační služby a zákazu vycestování,“ řekl iDNES.cz Rathův advokát Adam Černý.

„Jde o symbolický nárok. Klient primárně chtěl, aby bylo uznáno, že došlo k nějakému protiprávnímu, ponižujícímu zacházení, že tam byl ušlý zisk a újma kvůli tomu, že nemohl vycestovat,“ podotkl advokát. 

Pokud by se částka či rozhodnutí ministerstva Rathovi nelíbily, může se obrátit na soud. „Šlo by o žalobu podle zákona o odškodnění za protiprávní postup. Zda jí využijeme, bych nyní nechtěl říkat,“ dodal Černý.

Rath žádá také peníze za nezákonnou vazbu. Jde však o samostatný soudní sporu. V něm bývalý hejtman žaloval soudce Roberta Pacovského. Žádá po něm odškodnění ve výši desítek tisíc korun. V tomto sporu zatím nebylo rozhodnuto. „Ještě nebylo nařízeno jednání,“ podotkl Černý s tím, že právě soudce je osobou zodpovědnou za nezákonnou vazbu a souvislosti, které s ní vyvstaly.

Slavná sedmička v krabici

Tehdejšího hejtmana Středočeského kraje a poslance zadržela policie v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud loni v lednu rozhodl, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně. Rath kvůli tomu žádal náhradu škody, která představuje jeho náklady vynaložené na zrušení nezákonných rozhodnutí o prodloužení vazby. Chtěl také peníze za údajné ponižování (více čtěte zde).

Rath stojí před soudem kvůli údajným úplatkům při veřejných zakázkách. Velkou pozornost vzbudilo jeho zatčení ve chvíli, kdy u sebe měl krabici od vína se sedmi miliony korun (více o průběhu zatýkání čtěte zde).

Ačkoliv případ bývalého hejtmana Středočeského kraje Ratha, Petra Kotta, jeho manželky Kateřiny a dalších osmi obžalovaných je je před soudem už víc než rok a půl, zatím v něm nebylo rozhodnuto. I proto, že při líčení panovaly údajně průtahy, a to i ze strany Davida Ratha.

Ministerstvo spravedlnosti ale uvedlo, že odškodnění lze přiznat i bez toho, aniž by se čekalo na závěr soudu.

„Částku lze přiznat ještě před tím, než bude v trestní věci pana Ratha rozhodnuto meritorně, neboť ministerstvo přiznávalo jen náhradu těch nákladů, které by, nebýt nezákonného rozhodnutí, nevznikly,“ podotkl Miroslav Konvalina.

Soud kauzu před časem rozdělil na dvě větve. Nyní řeší tu, ve které Rath a obžalovaná Lucie Novanská nefigurují (více o aktuálním stavu líčení najdete zde). Soudce z části procesu Ratha i Novanskou vyloučil, aby urychlil řízení. Jejich případy budou projednány samostatně (více čtěte zde).

Poslechněte si audiozáznam se zatýkání Davida Ratha ze 14. května 2012:

29. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video