Keňský voják u univerzitního areálu v Garisse, kde před úsvitem zaútočila...

Keňský voják u univerzitního areálu v Garisse, kde před úsvitem zaútočila islamistická organizace aš-Šabáb (2. dubna 2015). | foto: Reuters

Aš-Šabáb vymaloval keňskou univerzitu krví. Kdo neuměl Korán, zemřel

  • 413
Řádění členů aš-Šabábu na univerzitě v keňské Garisse je jedním z nejhorších teroristických útoků posledních let. Přeživší líčí, že islamisté nutili studenty číst z Koránu. Kdo to nezvládl, zemřel. Vyšetřovatelům se po útoku naskytl pohled na pokoje doslova vymalované krví.

Když se studenti v univerzitním areálu v keňském městě Garissa ve čtvrtek probouzeli do nového dne, netušili, že se ranní rutina během pár minut změní v boj o život.

V půl šesté ráno místního času zaslechli studenti z místních kolejí střelbu. Přicházela od vstupní brány do areálu, kde se zrovna odehrávala přestřelka mezi dvojicí policistů a stoupenci milicí aš-Šabáb, uvádí CNN. Ti přišli s jediným cílem – vraždit. I přes odpor policistů se dostali do areálu, kde v následujících hodinách rozpoutali peklo, jaké Keňa mnoho let nepamatuje.

Teroristé zavraždili na univerzitě v Keni 143 lidí. Muslimy propouštěli

„Vyskočila jsem z postele a okamžitě začala utíkat,“ popisuje sekundy po zahájení palby studentka Julia Gichuki. „Nevěděli jsme, jakým směrem se vydat, kulky létaly všude. Dívky však měly štěstí, protože útočníci se zaměřili hlavně na mužskou část kolejí,“ popsala reportérům serveru The Guardian. Mnohé dívky podle ní utíkaly do bezpečí zcela nahé. Všude byl slyšet křik a výstřely.

Na útěku prý viděla jednoho z útočníků. Byl vysoký, měl zahalenou tvář a v hubených rukách svíral automatickou zbraň. Islamisté nejprve vtrhli do místní mešity, pak už jejich kroky směřovaly přímo do jedné z kolejí, kde v tu dobu byly stovky studentů. Zprvu prý stříleli bezhlavě, později si své oběti začali pečlivě vybírat. 

Eric Wekesa se ve strachu schoval ve svém pokoji a doufal, že si ho ozbrojenci nevšimnou. „Slyšel jsem, jak říkají, že přišli zabíjet nebo sami umřít,“ uvedl Wekesa pro server BBC.

„Myslel jsem, že tam zemřu“

Viceprezident místního studentského spolku Collins Wetangula se v pokoji zavřel s třemi dalšími kamarády. Za dveřmi slyšeli pouze kroky a výstřely. Nikdo prý nekřičel. Studenti se prý báli, aby k sobě křikem ozbrojence nepřilákali. „Křičeli, že jsou z aš-Šabábu,“ prozradil Wetangula serveru Daily Mail. Podle Wetanguly útočníci po zpomalení svého postupu vyslýchali jednotlivé studenty. Chtěli znát jejich náboženské vyznání.

Kdo se přihlásil k muslimské víře a dokázal přečíst vybrané verše z Koránu, zachránil si život. „Když jste řekli, že jste křesťané, na místě vás zastřelili. S každým dalším výstřelem jsem si myslel, že tam zemřu,“ vzpomíná na hrůzný zážitek Wetangula. Spolu s kamarády však měl štěstí. Za okny spatřili postavy v armádním oblečení. Nejprve měli strach, že se jedná o stoupence aš-Šabábu. Byli to však vojáci, kteří je chtěli odvést do bezpečí.

Na střechách studentských ubytoven však číhali další ozbrojenci. „Začali jsme utíkat, střely nám hvízdaly kolem hlav. Vojáci nám řekli, ať se skrčíme,“ popisuje Wetangula útěk do bezpečí. Někteří studenti při něm utrpěli mnohá zranění. Augustine Alanga absolvoval sprint naboso a s ošklivě pořezanýma nohama skončil v péči lékařů. Jiní pak v panice přelézali plot s ostnatým drátem.

Stěny od krve a hon na strůjce útoku

Po dlouhých patnácti hodinách od svého vpádu do areálu ozbrojenci začali tušit, že z akce nevyváznou živí. Koleje obklíčila policie a armáda. Islamisté proto chvíli před finálním zásahem ozbrojených složek odpálili své vesty naplněné trhavinou, čímž zranili mnoho dalších lidí, píše keňský server Daily Nation. Policie začala po výbuších postupovat směrem do budov. Kolem v panice utíkali studenti, kteří přežili.

Vojákům a policii se v prostorách kolejí naskytl obrázek zkázy. Mnoho pokojů bylo podle nich doslova vymalováno krví a přes těla studentů se téměř nedalo projít.

Jak probíhal útok na univerzitě v keňské Garisse

Vyšetřovatelé krátce po ukončení útoku oznámili, že při masakru zemřelo 147 lidí včetně čtveřice teroristů. Je to zdaleka nejhorší bilance mrtvých při teroristickém útoku na keňském území od roku 1998, kdy při pumovém útoku proti velvyslanectví USA zahynulo 224 lidí a tisíce jich byly zraněny.

Velkou část obětí čtvrtečního útoku nechají místní úřady převézt do metropole Nairobi k identifikaci. Přepravu velké části těl do hlavního města úřady nařídily údajně kvůli přeplněným márnicím, ale také proto, že většina studentů přišla do Garissy z jiných částí země. V Nairobi už je prý asi 20 těl. Z univerzitního města odjíždějí také desítky zjevně otřesených přeživších studentů. V pátek se v Garisse pravděpodobně uskuteční první pohřby obětí. Byli mezi nimi totiž i muslimové, kterým náboženské rituály ukládají pohřbení těla co nejdříve po smrti.

Americké velvyslanectví varovalo před útoky

Keňské úřady uvedly, že čtvrteční útok zosnoval Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu, uvádí server The Independent. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k zadržení asi 35letého muže odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (asi 5,5 milionu korun). Den po masakru pohrozilo hnutí aš-Šabáb dalším násilím. „Keňo, zažiješ další smrtelné útoky,“ uvedl mluvčí milic Sheikh Ali Mohamud Rage. 

Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím Šabáb v Africkém rohu?

Útok vyvolal podle keňského deníku Standard okamžitou kritiku úřadů, které podle některých nedokážou zajistit bezpečnost svých občanů. Zvlášť těch žijících na východě země u hranic se Somálskem, odkud radikálové přicházejí.

Minulý měsíc americké velvyslanectví v Nairobi varovalo před možným útokem aš-Šabábu na některou z univerzit v Keni. Radikálové v zemi spáchali už několik velkých atentátů, včetně útoku na nákupní centrum Westgate v metropoli Nairobi, při kterém v roce 2013 zahynulo 67 lidí a 170 dalších bylo zraněno (více zde). 

Organizátora této akce v březnu zabil bezpilotní letoun americké armády (více zde). V letech 2012 až 2014 zahynulo při útocích milic aš-Šabáb na keňském území podle policejních statistik 312 lidí. Z toho jen ve městě Garissa jich radikálové zabili 38.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue