Lékaři zavedli tepnou do srdce pumpu, dočasně nahradila funkci komory

  • 3
Lékaři vůbec poprvé využili miniaturní srdeční pumpu. Do lidského těla ji lze dostat bez nutnosti operace. Zavádí se přes tepnu například u pacientů po rozsáhlém infarktu. Pumpa až po tři dny nahrazuje funkci levé srdeční komory a dává tím pacientovi čas na zotavení a lékařům část na přípravu případné další léčby. Novinku testují v pražském IKEM.

Zákrok jako první na pacientovi vyzkoušeli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). S americkým výrobcem pump spolupracují od roku 2003, proto jim nabídl, aby pumpu, která zatím není k mání, vyzkoušeli. A kromě toho se IKEM může podílet i na jejím vylepšování.

Poprvé pumpu lékaři zavedli do těla pacienta v lednu. Tehdy jí pomohli překonat akutní srdeční selhání 43letého Jana Borovky z Českých Budějovic. Potíže se srdcem má 13 let, oslabilo jej několik infarktů. „Nebýt té malé pumpičky, dnes bych tady možná nebyl. Dostala mě z nejhoršího,“ vzpomíná Borovka, který čeká na transplantaci srdce.

Kromě něj lékaři použili novinku ještě u dalších tří pacientů. Všichni byli v ohrožení života. Krátkodobá srdeční podpora má opodstatnění například v situacích, kdy člověka postihne rozsáhlý infarkt myokardu, nebo v konečných fázích onemocnění, v nichž dochází k těžkému selhávání srdce.

Několikamilimetrový pomocník

Světová novinka je celkem malá a nenápadná. Skládá se v podstatě z trubice a jejího speciálního zakončení. „Srdeční pumpa je zavinutá na konci katetru. Její průměr je, pro vaši představu, zhruba čtyři až pět milimetrů,“ popisuje Jiří Kettner, zástupce přednosty Kliniky kardiologie IKEM.

Lékaři katetr s pumpou zavádějí skrze tříselnou tepnu do srdce. Konkrétně do jeho levé komory. „Jeden konec katetru je v levé komoře srdce, druhý vede aortou do tepny. Konec katetru v srdci rozvineme. To znamená, že z něj stáhneme povlak ze síťoviny a on se roztáhne do dvojnásobné šíře, tedy zhruba do jednoho centimetru,“ popsal lékař.

Uvnitř síťovaného obalu je složena malá vrtulka. Ta se po rozvinutí rozloží a začne se velmi rychle otáčet. „Jde o 1 500 až 2 000 otáček za minutu,“ upřesnil lékař. 

Právě otáčení vrtulky je pro činnost pumpy stěžejní. „Nasává takto krev z nemocné levé komory a pouští ji do aorty, odkud jde do celého těla. To znamená, že dělá to, co normální zdravé srdce, tedy pumpuje krev,“ doplnil Kettner.

Pumpa pomáhá nemocnému srdci, jež přečerpávání krve zcela či z velké části nezvládá. „V kritickým případech funkci levé komory zcela nahrazuje, protože dokáže pumpovat objem přes čtyři litry za minutu, což je běžná činnost srdce v klidovém stavu,“ podotkl lékař.

Pumpa pomůže tři dny, pak přijdou léky nebo operace

Do těla pacienta lékaři zavedli pumpu podle bezpečnostních instrukcí výrobce maximálně na tři dny. Po tu dobu měl pacient v těle katetr, byl upoután na lůžko jednotky intenzivní péče a jeho zdravotní stav monitorovaly přístroje.

Tři dny jsou relativně krátký čas, podle lékaře je ale zásadní v situacích, které umělý pomocník řeší. „Pokud se člověk ocitne v kritickém stavu, jde o minuty a tato technologie nám umožňuje pumpu umístit do srdce během velmi krátké doby,“ uvedl Kettner s tím, že v budoucnosti pumpu bude možné využít i déle než tři dny.

Podle ředitele IKEM Aleše Hermana pumpa poskytne lékařům čas, aby mohli vyhodnotit poškození srdce a určit další postup léčby.

Po vyjmutí pumpy pacientovi buď nasadí léky, to v případě, že se srdce za tři dny zčásti zotaví, nebo mu voperují větší srdeční podporu, která v těle může zůstat delší dobu. Pacienti následně čekají na transplantaci srdce od dárce.

Dar pro deset pacientů

Lékaři novinku, která je určena pro jedno použití, zatím testují jen zkušebně, a to v rámci mezinárodní studie. Pumpy proto dostali od výrobce zdarma. Celkem do studie zařadí osm až deset pacientů.

Až studie skončí, její výsledky budou vyhodnoceny a následně se rozhodne, zda pumpa půjde do rutinní praxe. Než se dostane k dalším pacientům, potrvá to nejspíš měsíce. Kolik jich pumpu bude moci využít, pak bude také otázkou její ceny a toho, zda ji budou chtít hradit pojišťovny. Obojí zatím není jasné, ale pumpa s katetrem bude nejspíš stát statisíce.

IKEM má špičkové kardiologické pracoviště stejně jako transplantační centrum. Před třemi lety tamější lékaři překvapili veřejnost, když ukázali pacienta, kterému lékaři nahradili obě komory čerpadly. Dobrovolný hasič, jemuž srdce vzala rakovina, žil jen s pumpami a čekal na transplantaci. Po více než půl roce ale zemřel. Podlehl komplikacím spojeným s plicní infekcí (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video