Při zásahu v Uherském Brodě chyboval operační důstojník, zjistila policie

  • 633
Zásah policistů při střelbě v Uherském Brodě byl v pořádku. Chyboval pouze operační důstojník, který zpochybňoval zákrok. K tomuto závěru došel odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia, který celou věc prošetřoval.

Jako správný vyhodnotilo vyšetřování postup policistů, kteří na místo dorazili jako první a snažili se proti střelci zakročit. Z místa se ale stáhli, aby neohrozili lidi uvnitř restaurace. „Policisté šli do akce s nasazením vlastního života,“ zdůraznil policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Policisté, kteří byli na místě jako první, nemohli jednat jinak. I kdyby zásahová jednotka dorazila dříve, nemohla by zasáhnout ani ona, protože v té chvíli probíhalo vyjednávání,“ řekla na úterním brífinku vedoucí odboru vnitřní kontroly Michaela Hýbnerová. Několikrát zdůraznila, že policisté nevěděli, zda jsou uvnitř zranění či mrtví, a nechtěli je při zákroku ohrozit. 

Policisté také zveřejnili náčrtek, na němž ukazují, jak měl střelec prostor restaurace Družba pod kontrolou.

„Postup policistů hodnotíme jako správný,“ zdůraznila Hýbnerová. Od chvíle, kdy muž uvnitř restaurace začal střílet, uplynulo podle policie pouhých jedenáct minut do okamžiku příjezdu první hlídky. Její zákrok ale zmařil pachatel svou střelbou. „Ve chvíli, kdy první policista vešel, viděl osobu, která se ukrývala za barem. Viděl ale jen část hlavy. Muž po něm začal střílet,“ popsala následující okamžiky vedoucí odboru kontroly. 

První policista se dostal pod palbu, neměl se za co schovat

Co mohlo být lepší

Vyložené nedostatky: 

Operační důstojník převzal rozhodování, i když na to neměl pravomoc. Koordinace činnosti na operačním středisku nebyla dostatečná. 

Méně vážná pochybení:

S mužem ukrytým na toaletě měl komunikovat psycholog. 

Rezervy jsou i v informování samosprávy a komunikaci s médii. 

Policista se snažil schovat za pevnou překážku, ta ale nebyla neprůstřelná a policistu by neochránila. „Policisté nevěděli, zda je pachatel jeden nebo je jich více. Nemohli také vědět, jestli nejde o teroristický útok,“ vyjmenovala Hýbnerová další důvody, proč se policisté po prvním pokusu o zákrok stáhli a po pouhých několika minutách, ve 12 hodin a 52 minut, požádali o zásahovku. 

Její zákrok začal kolem 13. hodiny. V ten okamžik ale pachatel zavolal na linku 158. „Řekl, že má rukojmí a chce, aby přijela televize Prima,“ sdělila Hýbnerová. Zákrok byl okamžitě zastavený a přišla řada na vyjednavače. Pachatel mu sdělil, že uvnitř drží pět lidí, kteří nejsou zraněni, a že jim neublíží, když policisté přivolají televizi. 

Vedoucí odboru kontroly zdůraznila, že po celou tu dobu se policisté domnívali, že uvnitř jsou skutečně živé osoby, které je třeba chránit. „Nebylo možno provést zákrok, aniž by byli ohroženi rukojmí,“ řekla. Hosté restaurace, kteří byli v tu chvíli uvnitř, byli již po smrti. Policisté to ale nemohli vědět. 

Teprve po neúspěšném vyjednávání vnikli policisté do restaurace. Tam ale našli již jen těla. Útočník spáchal sebevraždu. 

Zásahovka přijela včas, ale nemohla ohrozit rukojmí

Policisté se v souvislosti s tragédií v Uherském Brodě stali terčem kritiky za to, že nezahájili zákrok včas a že zásahovce trvalo příliš dlouho, než dorazila na místo. To ale kontrola vyvrátila.

Policie měla komunikovat lépe, říká starosta Brodu

Policie mohla říct některé informace při tragické střelbě v Uherském Brodu 24. února hned. Dalo se tak předejít dohadům, řekl v reakci na výsledky vnitřní kontroly policejního prezidia starosta města Patrik Kunčar.

Kunčar si myslí, že policie měla oznámit, že střelec volal do televize Prima a následně ve 13:00 na policejní linku 158 s tím, že má pět rukojmích. Kvůli nim policisté nepřistoupili ihned k zákroku a s ohledem na údajná rukojmí se střelcem vyjednávali. Podle Kunčara byl postup policie správný a při zveřejnění informací o telefonátu střelce by nebyl zpochybňován.

„Zazlíval jsem také policii, že neochránili muže, který se ukryl na toaletě v restauraci. Podle dnes zveřejněných informací vím, že se přivolaná policejní hlídka nestáhla a vykrývala prostor směrem k toaletě. To mě trošku uklidnilo,“ uvedl Kunčar.

Ministr vnitra Milan Chovanec ho dříve nařkl z toho, že prohlášením pro televizi život muže na toaletě ohrozil. Starosta kromě dnes zveřejněných informací připomněl, že televizi pouze odpovídal na otázku, kolik je podle jeho informací v restauraci lidí. „Odpověděl jsem mimo jiné, že je to pro mě i osobně citlivá záležitost, neboť je tam někde ukrytý manžel mé asistentky. Neřekl jsem ani slovo o toaletě, byl jsem nařčen neoprávněně,“ dodal Kunčar.

Spor s Chovancem je ale podle něj již urovnán. Ministr vnitra podle starosty dnes splnil slib a spolu s policejním prezidentem Kunčara ještě před tiskovou konferencí se závěry kontroly seznámili. „Je důležité, že policie přiznává, že některé věci nebyly stoprocentní. Týká se to její vnitřní komunikace, ale lépe šlo komunikovat se samosprávou i s médii,“ mínil Kunčar. (ČTK)

„Důvodem pro neprovedení zákroku nebyla nepřítomnost zásahové jednotky,“ uvedla Hýbnerová. 

Naopak u dalších prošetřovaných bodů kontrola našla určité nedostatky. Především pochybil operační důstojník, který na sebe vzal pravomoc rozhodovat o zákroku, a zpochybňoval ho. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého bude tato záležitost prošetřena a je na nadřízených tohoto policisty ze Zlínského kraje, jaké z toho vyvodí důsledky. 

Pochybení policisté přiznali také v informování samosprávy a médií. Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar si po zásahu stěžoval, že informace, které dostal od policie, byly kusé a nepřicházely včas. Ministr vnitra Milan Chovanec uznal, že komunikace se samosprávami v krizových situacích by mohla být lepší.  “Hledáme nejlepší model,“ řekl. 

Kontrola také dospěla k závěru, že pro muže, skrývajícího se před střelbou na toaletě, měl být vyhrazen zvláštní policejní psycholog, který by se věnoval jen jemu. 

Chovanec navrhl razie zaměřené na zbraně

Postupem policistů se zabývá ještě také Generální inspekce bezpečnostních sborů, její šetření ale může trvat měsíce. 

Při střelbě v restauraci Družba 24. února zemřelo devět lidí včetně pachatele. Nezaměstnaný muž s psychickými problémy se na svůj čin připravoval. Přinesl si dvě legálně držené zbraně a vypálil kolem pětadvaceti střel. V době svého činu měl zbrojní průkaz, ale trpěl závažnými psychickými problémy a o průkaz měl v řádu dnů přijít. 

Ministr vnitra hodlá podobné nebezpečí do budoucna minimalizovat. „My bychom v této souvislosti například uvítali, aby policisté směli vstoupit do obydlí občana, který pozbyl možnost držet zbraň, a zbraň mu odebrat,“ navrhl jako jedno z pomocných řešení Chovanec.

Chronologie tragédie v Uherském Brodě: