Dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH (28. března 2015) | foto: ČTK

Při vysvobozování dívek byly ve hře desítky milionů korun z podvodů

  • 513
Česko-íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh, obviněný v tuzemsku z miliardových daňových podvodů s pohonnými hmotami, měl být žolíkem české rozvědky v případu Češek unesených v Pákistánu. Podle informací MF DNES kvůli němu civilní rozvědka ÚZSI dokonce naléhala na celníky, aby proti Zadehovi nezasahovali.

Zadeh, podnikatel perského původu, se civilní rozvědce ozval ve chvíli, kdy už několik měsíců tajné služby tápaly. Poukázal na to, že má v Pákistánu konexe. Rozvědčíci, kteří v té době neměli čeho se chytit, mu uvěřili. A to přestože se později ukázalo, že se Zadeh zapletl do obřích karuselových podvodů.

Podle informací MF DNES rozvědka tlačila na moravské celníky, kteří měli možnost skupinu rozbít, aby nad obchody perského podvodníka zavřeli oči. Až desítky milionů korun z obchodů měly totiž směřovat přes několik firem do Pákistánu.

Přesný účel těchto transakcí - jestli mělo jít o peníze na výkupné, nebo jen o soukromý byznys - je však neznámý. A hlavně - nic nenasvědčuje tomu, že by Zadeh k propuštění jakkoli pomohl. Nelze proto vyloučit, že vodil české tajné služby za nos.

Lidové noviny, které o Zadehově kauze informovaly jako první, ale už dříve napsaly, že za něj při diplomatických jednáních patrně orodoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Za Peršana lobbovali i další významní politici - tehdejší premiéři Jan Fischer a Jiří Rusnok. Zadeh je totiž stíhán za zpronevěru ve Spojených arabských emirátech.

Zadehův příběh pak končí v březnu minulého roku, kdy ho v luxusním apartmánu hotelu Hilton zatkla protikorupční policie.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se předloni na jaře vydaly na cestu do Indie, kde chtěly pobýt necelé dva měsíce. Do země však nedocestovaly. V pákistánské provincii Balúčistán je 13. března 2013 unesli neznámí ozbrojenci. Po čase zveřejnili na internetu dvě videa, na kterých mladé ženy promluvily. O jejich osudu nebylo nic známo několik měsíců.

Až tuto sobotu se v tureckých médií objevila informace, že dívky jsou na svobodě. České úřady a politici následně potvrdili, že jsou již v Česku. Místo jejich pobytu není zatím jasné. Premiér Bohuslav Sobotka v pondělí jen řekl, že jsou obě „v péči rodiny a v péči státu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue