Hana Humpálová Antonie Chrástecká | foto: MAFRA

Se záchranou unesených Češek údajně pomohl Katar. Mělo se jednat o výkupném

  • 277
K osvobození Antonie Chrástecké a Hany Humpálové podle informací Lidových novin významně přispěl emirát Katar. Praha ho podle listu diskrétně oslovila s žádostí o zprostředkování vyjednávání s únosci. Podle týdeníku Respekt také vláda Bohuslava Sobotky jednala o uvolnění peněz na výkupné.

Vláda o víkendu opakovaně ujišťovala, že za záchranu Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nezaplatilo Česko výkupné. Ministr vnitra Milan Chovanec tuto možnost popřel se slovy „že s teroristy se nevyjednává“. Vicepremiér Pavel Bělobrádek v neděli nicméně řekl České televizi, že dívky byly v rukou kriminálníků, jimž šlo o výkupné. Stejně jako další představitelé státu ale uvedl, že Česko nakonec žádné peníze nezaplatilo (více čtěte zde).

Podle týdeníku Respekt ovšem vláda Bohuslava Sobotky o uvolnění peněz na zaplacení výkupného v minulosti přeci jen jednala. S odkazem na zdroj z diplomatických kruhů týdeník uvedl, že únosci prý nejprve požadovali 20 milionů dolarů, částku ale postupně snižovali. Nakonec se údajně jednalo zhruba o dvou milionech dolarů, tedy více než 50 milionů korun.

Unesené Češky

Obě unesené ženy se do Česka vrátily v sobotu. Podle oficiální verze nakonec zprostředkovala propuštění dívek za blíže neupřesněných okolností turecká humanitární organizace IHH (rozhovor s jejím vyjednavačem čtěte zde).

Lidové noviny s poukazem na své zdroje ovšem tvrdí, že se tak stalo ve skutečnosti ve spolupráci s Katarem díky kontaktům jeho tajných služeb. Praha se údajně na Katar diskrétně obrátila s žádostí, aby se stal prostředníkem při vyjednávání s únosci. A jak list poznamenal, katarské hlavní město Dauhá, kde Česká republika nemá ambasádu, podle listu už loni na jaře navštívil tehdejší ředitel české rozvědky Ivo Schwarz. 

Katařané podle informací Lidových novin Češky nakonec lokalizovali na jihu Afghánistánu, v oblastech obývaných paštúnskými a balúčskými kmeny dlouho před tím, než o tom na začátku března informoval pákistánský deník Dawn. Spolupráci s Katarem ale ministerstvo zahraničí odmítlo oficiálně potvrdit.

Podle MF DNES na záchraně unesených žen spolupracovaly české úřady také s americkými tajnými službami, a chystaly dokonce společnou operaci na jejich osvobození. Američanům se podle zdrojů deníku ve spolupráci s pákistánskou rozvědkou podařilo již několik měsíců po únosu zjistit, že Chrástecká a Humpálová jsou drženy v horách u hranic s Afghánistánem. Společně pak údajně v květnu 2013 připravovali akci na jejich záchranu, na níž se měly podílet i české elitní jednotky. 

Zásah ale podle MF DNES tehdy zmařila písečná bouře, kvůli níž nemohly vzlétnout helikoptéry. Deníku to řekly dva zdroje z bezpečnostní komunity. Další pokus o vojenskou záchranu se už neuskutečnil. Proč, není jasné. Deník však poukazuje mimo jiné na vnitřní problémy českého Vojenské zpravodajství. A jak dodává, je možné, že únosci poté dívky přesunuli na jiné místo. 

Rodiny dívkám mohly poslat boty a knihy

Respekt s odkazem na své zdroje také tvrdí, že únosci dvakrát kontaktovali vyjednavače a rodiny obou dívek, aniž by se tyto informace dostaly na veřejnost, jako tomu bylo v případě dřívějších videí. První z nich se objevilo na internetu v červnu 2013 a druhé o čtyři měsíce později. Podle Respektu však v druhé polovině loňského roku a naposledy také před dvěma měsíci poslali únosci do Česka další videa, která potvrzovala, že jsou Humpálová a Chrástecká naživu. Rodiny jim také údajně mohly poslat boty nebo knihy.

Sedmadvacetiletou Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou unesli v březnu 2013 neznámí ozbrojenci v pákistánské oblasti Balúčistánu. Za dobu, po kterou byly ženy v zajetí, zveřejnili jejich únosci dvě videa, na kterých hovoří obě unesené. Humpálová krátce po svém propuštění popsala, že dodnes ona ani její kamarádka nevědí, kdo je unesl (podrobnosti se dočtete zde).

Chrástecká s Humpálovou v pátek dorazily do východoturecké provincie Van a již druhý den ráno odcestovaly domů do Česka. Kde přesně se nyní nacházejí, není jasné. Z vyjádření ministra Chovance lze ale soudit, že jednou z možností je, že jsou obě nyní v nemocnici. Uvedl, že Chrástecká a Humpálová jsou nyní „v péči státu“.

Premiér Sobotka po pondělním jednání vlády rovněž uvedl, že dívky jsou v péči rodin a státu. Co je péčí státu myšleno, nechtěl upřesnit.  

Češky krátce po propuštění poskytly rozhovor turecké agentuře Anadolu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue