Podobenky dvou unesených Češek Hany Humpálové a Antonie Chrástecké. | foto: iDNES.cz

Dva roky vyjednávání a šťastný konec. Chronologie únosu Hanky a Antonie

  • 48
Antonie Chrástecká a Hana Humpálová byly v březnu 2013 uneseny neznámými ozbrojenci v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán, kam přijely z Íránu jako turistky a chtěly pokračovat do Indie. Po více než dvou letech má jejich příběh šťastný konec: v sobotu ráno se obě vrátily do Česka.

13. března 2013 - Skupina osmi až deseti ozbrojenců mikrobus s oběma dívkami zastavila nedaleko obce Nok Kundí v okresu Čaghí asi 120 kilometrů od hranic s Íránem. Odvezli i policistu, jenž ženy doprovázel; jeho ale posléze vysadili. (více zde)

15. března 2013 - České ministerstvo zahraničí oznámilo, že zřídilo k únosu krizový štáb a že též Pákistán má k incidentu krizovou skupinu na ministerstvu vnitra.
- Na podporu unesených žen vznikla na Facebooku stránka „Hanka a Tonča domů“, kde lidé jejich blízkým nabízeli pomoc. (více zde)

18. března 2013 - Prezident Miloš Zeman jednal o případu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a napsal tehdejšímu prezidentovi Pákistánu Ásifu Alímu Zardárímu osobní dopis; dopisy napsal i rodinám unesených dívek. (více zde)

Podívejte se na video, které se na veřejnosti objevilo jako první:

26. června 2013

20. března 2013 - Do Islámábádu odcestoval náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška, který jel předat osobní dopis prezidenta Zemana pro pákistánskou hlavu státu a setkat se se zástupci místních úřadů. Zardárí později Zemanovi odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala, a odepsal také rodinám obou dívek.

26. června 2013 - Na sociální síti Facebook se objevilo video s unesenými Češkami, pořízené údajně v polovině dubna. Ženy se na něm přimlouvaly za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové, odsouzené v USA za útok na americké agenty a vojáky. Češky na videu tvrdily, že jsou zdravé, ale jejich životy jsou ohroženy. (více zde)

Unesené Češky

16. října 2013 - Prezident Zeman na besedě v Kolíně v odpovědi studentovi prohlásil, že unesené Češky se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění. (více zde)

30. října 2013 - Na Facebooku se objevilo video, pořízené 23. srpna, na němž obě ženy prosí českou vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu a hovoří o špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny. (více zde)

14. ledna 2014 - Nový velvyslanec Pákistánu v ČR Tadžammul Altáf sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde se dívky vyskytují.

13. března 2014 - Rodiny unesených Češek ve společném prohlášení sdělily, že děkují všem, kteří se v případu angažují a že věří v brzké nalezení obou.

3. března 2015 - Pákistánský server dawn.com uvedl, že Pákistán požádá Afghánistán o pomoc při pátrání po dvou unesených Češkách. List The Express Tribune citoval ředitele pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúda Azíze, že existuje silné podezření, že únosci schovávají tyto dvě ženy v Afghánistánu. Azíz též uvedl, že únosci nepožadovali výkupné. (více zde)

11. března 2015 - Prezident Zeman uvedl, že v případu dvou unesených Češek bombarduje pákistánského velvyslance a pákistánskému prezidentovi prý v této záležitosti poslal už několik dopisů.

27. března 2015 - Podle turecké zpravodajské agentury Anadolu unesené ženy překročily hranice do Turecka; na vyjednávání o jejich propuštění se prý dva měsíce podílela turecká charitativní organizace IHH.

28. března 2015 - Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že obě unesené Češky už jsou v České republice. (více zde)

Videovzkaz matek Hany a Antonie z října 2013:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue