Model Citröenu DS ve vývojovém oddělení českého výrobce hraček Monti System

Model Citröenu DS ve vývojovém oddělení českého výrobce hraček Monti System | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Autofotka týdne: Našli jsme utajený poklad, francouzskou bohyni z Čech

  • 14
Legenda mezi legendami. Nejslavnější Citröen všech dob letos slaví 60 let od začátku výroby. Koncem osmdesátých let chystali v semilské továrně na hračky Kovozávody Semily výrobu modelu DS, který měl doplnit řadu skládacích „angličáků“ řady Monti Metal.

Francouzsky se jeho jméno čte „déesse“, což znamená bohyně. Zrodila se na pařížském autosalonu v roce 1955 a hned se stala jedním ze symbolů Francie.

Prototyp červeného modelu veleslavného Citroënu DS jsme objevili ve vývojovém oddělení českého výrobce legendárních hraček Monti System, Seva nebo Seko. 

Ten měl být původně vzorem pro plánovanou sériovou výrobu a protože jde o úplně první návrh, je vyroben v dvojnásobně větším měřítku, než v jakém opouštěly výrobní linku běžné modely Monti Metal (1:48), které doplňovaly dodnes vyráběné plastové Monti Systemy.

Z výroby nakonec sešlo a modelovou řadu, ve které byly nakonec jen Škoda Favorit s Tatrou 613, tak červené DS nikdy nerozšířilo. Skládací „angličáky“ Monti Metal se vyráběly jen několik let, dnes už patří spíše mezi sběratelské unikáty.

Velká francouzská revoluce

Citroën DS patří k nejznámějším a nejpřevratnějším modelům francouzského automobilismu. Za dvě desetiletí (1955 - 1975) se jich vyrobilo 1 450 746 kusů v bezmála 150 verzích. Vůz měl revoluční hydropneumatický systém odpružení doplněný o zařízení, které umožňovalo samočinnou úpravu světlé výšky vozu. Další revolucí byl také například posilovač řízení nebo přední brzdové kotouče.

Prototyp Citröenu DS 21 vystavený v pařížském showroomu automobilky pohání...

Závodní prototyp Citröenu DS 21 pohání vidlicový šestiválec od Maserati z lehké slitiny o objemu 2 990 cm3. Maximální výkon 250 koní dosahoval při sedmi tisících otáčkách. Švédský rallyový jezdec Björn Waldegaard s ním dojel druhý ve čtyřiadvactihodinovém závodě na ledě v Chamonix v roce 1972. Dokázal to i díky proslavenému hydropneumatickému odpružení DSa. V závodě totiž zul pneumatiku předního kola, konstrukce podvozku ale umožňuje jízdu jen na třech kolech, díky tomu Waldegaard dojel do cíle.

Nádherná žraločí karoserie je dílem sochaře Flaminia Bertoniho a technickou stránku obstaral původně letecký konstruktér André Lefebvre. U typu Palas se dokonce objevilo natáčení světlometů podle polohy předních kol, vůz si tak dokázal svítit do zatáčky.

Z dalších technických lahůdek stojí za zmínku převodovka spolupracující s automatickou spojkou, která předznamenala vznik dnešní robotizované převodovky. Inženýři při konstrukci bohyně použili také na svou dobu pokrokové materiály jako například hliník pro kapotu motoru a plast pro střechu.

V bývalém Československu se DS stal populární hlavně díky filmové sérii s Fantomasem, kde Citroën zeleného zločince dokonce dokázal létat.

,