U zásuvky už neusnete. Baterie se dobije výrazně rychleji

  • 37
Smartphone se často vybije v tu nejméně vhodnou chvíli. Dlouhé desítky minut závislosti na zásuvce pak nejsou to, co uživatelé od mobilních zařízení očekávají. Mnozí výrobci se tak snaží najít způsoby, jak nabíjení baterie výrazně urychlit. Jednou z technologií je i Quick Charge 2.0 od Qualcommu.

Výdrž baterií není v mnoha případech kvůli užití rozměrných displejů nikterak přesvědčující. Tento fakt se tak výrobci snaží vyvážit uváděním nových technologií, které zajistí výrazně kratší nutnost dobíjení baterie.

Jednou z nich je i Quick Charge 2.0 od společnosti Qualcomm. Technologie, díky níž lze dosáhnout slibné výdrže baterie i po méně než půlhodině nabíjení, je přímo součástí procesorů tohoto výrobce. Její výhody nyní firma demonstrovala na zařízeních s podporou Quick Charge 2.0.

Pro demonstraci rychlonabíjení byly použity tři Nexusy 6 s 3 220mAh baterií, přičemž ve dvou případech byly použity standardní 5V nabíječky lišící se hodnotou výstupního proudu. První nabíječka má 1 A, druhá pak 2 A. Poslední nexus pak byl připojen k nabíječce, která podporuje standard rychlého nabíjení Qualcomm 2.0.

Jeho baterie je již po deseti minutách nabíjení na 14 % kapacity, díky podpoře rychlého nabíjení je tak dosaženo více než dvojnásobné rychlosti nabíjení oproti standardní 5V/1A nabíječce. O dalších deset minut pak baterie nexusu připojeného k rychlonabíječce dosáhla již čtvrtiny kapacity. Na tu se baterie nabíjená 5V/2A nabíječkou dostala až o dalších deset minut později.

Až po půl hodině nabíjení dosáhla baterie prvního nexusu téměř shodné kapacity (16 %) jako třetí nexus po jen desetiminutovém nabíjení. Jeho baterie již po 40 minutách dobíjení dosáhla 50 % kapacity. Pokud uživatel k dobíjení použije standardní jednoampérovou nabíječku, nedosáhne baterie jeho telefonu za stejnou dobu ani čtvrtiny své kapacity (22 %).

Názorným příkladem tak chce Qualcomm vyvrátit pochyby uživatelů o přínosu nabíječky s podporou standardu rychlého nabíjení. Vzkaz společnosti zní jasně. Nechce-li se uživatel omezovat dlouhým pobytem v blízkosti zásuvky, měl by naplno využívat možností zařízení podporujícího rychlonabíjení.

Seznam produktů, které podporují Quick Charge 2.0, najdete na stránkách společnosti Qualcomm. Ta však není jediným výrobcem, který se technologii rychlonabíjení věnuje. Například čínské Oppo představilo vlastní technologii VOOC, díky níž lze baterie jejích smartphonů dobít za pouhou půlhodinu na 75 % kapacity. VOOC podporují například modely Find 7 (více zde) či Oppo R5 (více zde).

Za zmínku stojí určitě i kabel Sonicable, který slibuje rychlejší nabíjení téměř kteréhokoli smartphonu s iOS nebo Androidem. Projekt napájecího kabelu pro mobilní telefony, s nímž bude možné nabíjet baterii smartphonu dvakrát rychleji než s klasickou nabíječkou, zaujal na startupovém portálu Indiegogo již více než 10,5 tisíce podporovatelů (více o kabelu se dočtete v dřívějším článku).