Budova, ve které sídlí přerovský „lazaret hrůzy“, na který upozornila senátorka...

Budova, ve které sídlí přerovský „lazaret hrůzy“, na který upozornila senátorka Jitka Seitlová. Nemocní lidé zde bydleli v bídných podmínkách, za které platili až deset tisíc korun měsíčně. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Provozovatel přerovského „lazaretu hrůzy“ dostal půlmilionovou pokutu

  • 9
Více než půlmilionovou pokutou potrestal krajský úřad provozovatele nechvalně známé ubytovny pro zdravotně postižené v přerovské Dluhonské ulici. Pavel Mirga totiž k provozu „lazaretu“ neměl příslušné oprávnění. Za to mohl dostat trest ve výši až milionu korun.

„Krajský úřad uložil provozovateli přerovské ubytovny pokutu ve výši 550 tisíc korun. Poskytoval činnosti, jež svým charakterem odpovídaly sociální službě, pro kterou ale neměl příslušné oprávnění a registraci,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová

„Rozhodnutí zatím není pravomocné, provozovatel se může v patnáctidenní lhůtě odvolat,“ dodala.

Úřady sice už dříve ubytovnu kontrolovaly, ale s vidinou problémů s umístěním většinou zdravotně postižených obyvatel jinam nad otřesnými podmínkami přivíraly oči. Na kritiku v médiích i zvýšené kontroly úředníků včetně zahájení správního řízení poté provozovatel zareagoval tím, že ubytovaným vypověděl smlouvy. Zda se proti pokutě odvolá zatím není jasné.

Přerovský „lazaret hrůzy“

„V současné době se k rozhodnutí nemohu vyjádřit, zatím jsem ho nečetl,“ řekl ČTK Mirga.

Pro úředníky z přerovské sociálky nastalo v únoru hektické období, kdy museli narychlo všem lidem sehnat nové bydlení. To se jim nakonec podařilo, byť byli lidé do „lazaretu“ svezeni z celé republiky (více čtěte zde). I nadále zde situaci sledují.

„Do ubytovny pana Mirgy v Dluhonské ulici chodí naši pracovníci i nadále. Původní cílová skupina osob se zdravotním postižením se zde již nevyskytuje,“ uvedla Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci z přerovského magistrátu.

Podle jejích slov zde v současné době bydlí padesát lidí, v převážné většině rodiny s dětmi.

2. března 2015

„Počet ubytovaných se snížil z původních 88 lidí právě o zdravotně postižené, kterým jsme našli nové umístění v místě jejich trvalého bydliště. Putovali jak do Olomouckého, tak i Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského a Pardubického kraje,“ shrnula Šintáková s tím, že ubytovna bude zřejmě fungovat dál.

„Nevypadá to, že by pan Mirga nepokračoval v jejím provozování. Uvidíme ale, co se situací udělá novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, podle které bude třeba souhlasu obce při udělování doplatku na bydlení. Pokud obec souhlas neudělí, bude to mít dopad jak na provozovatele ubytoven, tak i na osoby, které doplatek pobírají. Dá se počítat s tím, že na ubytovnách nastane pohyb a dojde k odlivu lidí, kteří v nich žijí, z Přerova,“ nastínila Šintáková.

Na „lazaret hrůzy“ upozornila senátorka

Na špatné životní podmínky v lazaretu upozornila na začátku února senátorka Jitka Seitlová.

„Ti lidé tam žijí v podmínkách, které by nevyhověly nejnižšímu standardu vyžadovanému ve věznicích. Ať se týká hygienických podmínek, stavu objektu a zřejmě i poskytované stravy,“ popsala tehdy poznatky z návštěvy přerovské ubytovny senátorka.

Lidé ovšem v ubytovně platili měsíčně až sedm tisíc korun. Další tři a půl tisíce si pak museli připlácet za stravu.

„Přitom ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami nemají jak si stravu zajistit,“ popsala už dříve Seitlová.

,