Děs a hrůza v očích Jeremyho Clarksona | foto: Top Gear/BBC

Perly hubatého Clarksona: vrazi z kamionů a černé muslimské lesbičky

  • 279
Drzý, nevychovaný, ale také pohotový a nebezpečně vtipný. Jeremy Clarkson se během let v Top Gearu stal celebritou, kterou jedni nenávidí a druzí na ni nedají dopustit. Podívejte se na přehled největších afér britského televizního moderátora BBC, který převrátil svět televizní a automobilové zábavy naruby.

Řádně prořízlá ústa dostala bývalého moderátora Top Gearu do problémů v minulosti již několikrát. Po aféře, kterou muselo žehlit vedení BBC, byl v podmínce. Ve středu mu šéf televize Tony Hall oznámil, že neobnoví připravovanou smlouvu. Clarkson tedy s březnem v BBC končí, důvodem ale překvapivě není prostořekost. Končí kvůli napadení člena štábu. O případu čtěte zde.

Nebere si servítky, je hubatý a neváhá urazit kohokoliv, a proto ho publikum miluje. Ve svém pravidelném sloupku pro The Sun vyvolal skandál se Spojenými státy, když napsal, že „většina Američanů má mozek sotva na to, aby chodili po dvou nohách“. Členy parlamentu a ekologické organizace pak popudil svými výroky o globálním oteplování: „Co je na něm špatného? Možná ztratíme Holandsko, jsou ale i jiné země, kam se dá jet na dovolenou!“

Přehled jeho památných prohlášení, kvůli kterým byl často u vedení britské televize „na koberečku“, sestavil deník Guardian.

Pohodáři z Mexika

Clarksonův kolega Richard Hammond si zavtipkoval o mexických vozech přirovnáním k jejich národní mentalitě: „Jsou to líní, nezodpovědní, nadutí tlouštíci, co se opírají ve spánku o plot a zírají na kaktus.“ Další moderátor James May si přisadil průpovídkou o mexickém jídle. To nazval něčím nechutným se sýrem. Clarkson obratem předpovídal, že na urážlivá slova kolegů si nikdo stěžovat nebude, protože velvyslanec na ambasádě sedí v křesle s ovladačem v ruce a chrápe. Ten byl zřejmě při vysílání vzhůru a BBC byla donucena se velvyslanci oficiálně omluvit. Odkazovala se na britský humor, jehož nedílnou součástí jsou vtipy o národních stereotypech.

Morbidní řidiči kamionů

Při řízení nákladního vozu si Clarkson zavtipkoval na adresu jejich řidičů: „Je to opravdu těžká práce, přeřadit, přeřadit, přeřadit, podívat se do zrcátka, zavraždit prostitutku, přeřadit, přeřadit, zavraždit…“ Rada pro televizní vysílání rozhodla, že v daném kontextu se dají jeho slova ospravedlnit a v dalším díle přišla pouze ironická omluva.

Zachránce Indie

Po vtipech o indickém oblečení, vlacích a historii se vydal moderátor v luxusním jaguaru s přimontovaným záchodovým prkýnkem na kapotě do slumu. Svou mobilní toaletu označil za záchranu Indie. Narážel tím na nedostatek sanitárních zařízení.

Černé muslimské lesbičky

„Problémem televizních produkčních je to, jestliže mají jednoho blonďatého, modrookého heterosexuálního moderátora, ten druhý musí být v jejich hlavách černá muslimská lesbička. Smíchání jablek a hrušek bude podle nich fungovat. Top Gear udělal po šesti letech nové rekordy sledovanosti jenom s hruškami, a to jim vrtá hlavou,“ ulevil si pro magazín Top Gearu Clarkson.

Politik trnem v oku

Na tiskové konferenci v Austrálii se ostře pustil do bývalého britského předsedy vlády Gordona Browna: „My máme tohohle jednookého skotského idiota, který nám říká, že je všechno v pořádku a zachrání celý svět. Víme, že lže, ale on je úplně v pohodě. Clarkson se dostal na přední stránky řady periodik a musel se politikovi osobně omluvit.

Poprava stávkujících

BBC obdržela 31 000 stížností po vystoupení Clarksona v živém televizním rozhovoru pro The One Show. Státním zaměstnancům, kteří se zúčastnili 24hodinové stávky, vzkázal, že by měli být zastřeleni před zraky svých rodin. Aféru řešil i ministerský předseda David Cameron. Ten se k překvapení veřejnosti kontroverzního moderátora a jeho nepochopeného vtipu zastal.

Burky mu nic neříkají

„Upřímně si myslím, že burka moc nefunguje. Nedávno jsem jel taxíkem a žena celá zahalená do burky přecházela silnici, zakopla o chodník, zmítala se nohama nahoru a dolu. Odhalila tím kožená tanga s červenými punčochami,“ přidal mlsně během dlouhé chvíle při testování vozu.

Špatně postavený most

Do křížku s Radou pro televizní vysílání se dostal Clarkson opět po barmském speciálu. Po dostavění mostu přes řeku Kwai, který byl nakonec omylem udělán přes řeku s názvem Kok (v angličtině zní foneticky stejně jako označení pro pánské přirození), se v dálce na mostu objevil domorodec a Clarkson hodnotil kriticky stavbu. Poukázal na to, že je mírně do svahu. Použil k tomu slovíčko „slope“, jež se také používá jako hanlivé označení pro Asiaty.

Dětská říkanka s černější pointou

Při natáčení jedné z epizod Top Gearu se hlavní moderátor show rozhodoval mezi dvěma vozy a používal na to anglické dětské rozpočítadlo ve stylu „enyky, benyky…“ V anglické verzi je slovo tiger (tygr), místo něj ale údajně zamumlal slovo „nigger“ (negr). I když tato verze nebyla oficiálně odvysílaná, dostala se k nahrávce anglická bulvární média a rozpoutala velkou aféru. BBC oznámila, že při dalším skandálu bude Clarkson bez milosti vyhozen.

Clarkson v pořadu, který má po světě více než 350 milionu diváků, působil od roku 1988. Za napadení člena štábu, kterému dal ránu za to, že k večeři nebyl biftek, dostal tento týden padáka.

Clarkson je pitomec, ale pracuji s ním rád, řekl moderátorův kolega James May: