Kam k moři před sezonou, levně a bez davů. Pět vyzkoušených tipů

Slunce je na obloze stále výš, teploty stoupají, a tak možná i vás už napadá: co takhle letos k moři vyrazit dřív, než se tam vydají miliony dalších? A kam přesně, abychom se mohli vykoupat třeba už v květnu? Přinášíme přehled, kam a kudy k jarnímu moři v Evropě a okolí.
Pláž Ixia na Rhodu, v pozadí pobřeží Turecka

Pláž Ixia na Rhodu, v pozadí pobřeží Turecka | foto: Norbert NagelCreative Commons

Vzduch se ohřívá podstatně rychleji než voda a to může být před začátkem sezony zásadní problém. Zatímco dokonce již v dubnu může být i ve Středomoří pěkně vedro, moře se na většině míst tak brzy ještě prohřát nestačí. Meziroční výkyvy přitom nejsou významné, „teplá“ či „chladná“ zima ovlivní jarní teplotu moře nejčastěji pouze o desetinky stupně. Důležitá je ale poloha na ose východ – západ. Moře ve východním Středomoří je dlouhodobě výrazně teplejší než v jeho střední a západní části. Stejně tak hraje roli, byť menší a nikoli lineární, zeměpisná šířka: jednoduše řečeno, africký břeh je teplejší než ten evropský.

Pokud zůstaneme ve Středomoří, tak nám ovšem tuto čistě geografickou rovnici komplikuje politika. Z důvodu politického neklidu či otevřené války jsou rozsáhlé části „teplejšího“ Středomoří reálně nedostupné (pobřeží Sýrie, Libanonu, Libye, Alžírska). Jako nejlepší jarní tipy tak vycházejí Turecko, Kypr a jižnější řecké ostrovy. Přidáváme jednu stálici – ostrovy Kanárské – a také izraelský Eilat.

1. Turecká riviéra

Květen je bez nadsázky nejlepší dobou k návštěvě tzv. Turecké riviéry, dlouhého úseku pobřeží kolem milionového města Antalya. Moře tam v tuto jarní dobu již spolehlivě dosahuje teplot příjemných pro koupání, zimní vlhkost je pryč a davy návštěvníků dorazí až později. Turecko dělá v posledních letech obří ekonomické pokroky, což se pozitivně odráží na kvalitě infrastruktury, přitom ceny tam jsou stále o mnoho nižší než v západní Evropě. Lid je vesměs příjemný a méně zcestovalí tam možná poprvé okusí alespoň trochu „exotiky“ – tak co vlastně chtít víc?

Info o počasí a dopravě

  • Průměrné teploty, srážky a další klimatické informace najdete např. na webu www.worldclimate.com.
  • Detailní klimatická data, obvykle převzatá z národních meteorologických zdrojů, bývají i na heslech příslušných lokalit na Wikipedii. Denně aktualizované povrchové teploty moří jsou k vidění na stránkách Evropské agentury pro životní prostředí (http://www.eea.europa.eu).
  • K vyhledávání spojení nízkonákladovými letadly, včetně kombinace spojů, můžete použít např. server www.azair.cz.

Většinu turistických letovisek najdete na východ od Antalye, za všechny jmenujme alespoň Belek, Side a Alanyi. Posledně uvedené místo má mimořádně pěknou polohu pod vysokými horami, s pěknými plážemi, na které můžete pohlédnout ze zřícenin místní pevnosti.

Pokud byste se naopak vydali z Antalye na jih, brzy se dostanete do oblasti, kde skalnaté pobřeží nesleduje žádná silnice – zato tam však najdete atraktivní antickou lokalitu se zříceninami města Olympos (neplést s řeckou Olympií). Kdo by dostal chuť na něco víc než nenáročnou procházku, tak oblastí nad pobřežím prochází dobře vyznačená dálková pěší stezka, tzv. Lýkijská stezka (Lykia Yolu).

Při pobytu u jihotureckého pobřeží nevynechejte ani samotnou Antalyi, „hlavní město tureckého turismu“. Malebný je starý přístav pod kolmými skalami, ve velmi dobrém stavu se dochoval římský vítězný oblouk, tzv. Hadriánova brána. Pohledovou dominantu centra pak tvoří minaret Yivli, pokrytý glazovanými kachlemi.

Alanya patří mezi největší letoviska tzv. Turecké riviéry.

Turecká riviéra

  • Poloha: pobřeží jižního Turecka
  • Průměrné teploty/srážky v květnu: 21 °C/ 30 mm.
  • Doprava do oblasti: Přímým charterovým letem s cestovní kanceláří, případně dvěma lety s přestupem v Istanbulu, nejspíš se společností Pegasus Airlines.
  • Informace: www. goturkey.com

Podívejte se na propagační spot tureckého letoviska Antalya:

2. Kypr

Již více než 40 let je nevelký ostrov Kypr (necelých 10 000 km²) politicky rozdělený na dvě de facto samostatné, sobě nepřátelské části, přesto však turistika docela vzkvétá. Jistě i kvůli mimořádně příznivému podnebí, které umožňuje plážové pobyty od začátku května do listopadu. A když se vzdálíte od pobřeží, rychle přijdete na to, že vnitrozemí Kypru nabízí velmi různorodé spektrum atraktivit.

Většina turistických resortů leží v jižní části ostrova, tedy v té, kterou spravuje mezinárodně uznávaná kyperská vláda. Za hlavní oblasti návštěvnického zájmu platí letoviska na východ od Larnaky (Agia Napa) a pak oblast kolem Pafosu na jihozápadě. Až vám začne být u moře příliš vedro, a to nejspíš nastane, vyjeďte autem do pohoří Troodos. Čerstvý a chladivý vzduch je ve výšce téměř 2 000 metrů zaručen, stejně jako báječné výhledy skoro po celém ostrově. Řídkými borovicovými lesy vede několik značených turistických tras, doporučujeme desetikilometrový Atalante Trail.

Zelená linie v Lefkosii / Nikósii

Severozápadní pobřeží Kypru na poloostrově Akamas

V hlavním městě Lefkosii (Nikósii) zaujmou mohutné hradby původně benátské pevnosti, ještě více vám však v paměti pravděpodobně uvíznou nekompromisní připomínky rozdělení ostrova. Tzv. Zelená linie, oddělující „jižní Kypr“ (obývaný pravoslavnými kyperskými Řeky) od Severního Kypru (obývaného muslimskými kyperskými Turky) totiž prochází přímo centrem města. Přejít tu můžete přes hraniční přechod pěšky. Uvidíte mnoho ostnatého drátu, ozbrojené stráže, vybydlené a opuštěné domy podél hranice... A za ní úplně jiný svět, velmi podobný tomu v Turecku.

V severní Nikósii zajděte do některé z velkých mešit, které byly ve středověku postaveny jako křesťanské chrámy. Obří mešita Selimye, kterou najdete jen pár minut pěšky od hraničního přechodu na třídě Ledra, původně sloužila jako křesťanská katedrála sv. Sofie.

Kypr

  • Poloha: východní Středomoří
  • Průměrné teploty/srážky v květnu: Larnaka 21 °C/ 9 mm.
  • Doprava do oblasti: Letecky na letiště Larnaka nebo Pafos. Přímo létá z Prahy, obvykle za větší peníze, společnost SmartWings; laciněji zpravidla vychází kombinace dvou nízkonákladových letů např. přes Milán či Athény.
  • Informace: www. visitcyprus.com

3. Rhodos

Rhodos, součást Dodekanéského souostroví, se řadí mezi větší řecké ostrovy a také mezi ty nejjižněji položené. Klimatické poměry i teploty moře jsou tu velmi podobné jako na Turecké riviéře (ostatně turecké břehy jsou ze Rhodu vidět), což nás opravňuje zařadit ho mezi „jarní“ plážové destinace. Mezi asi 35 plážemi na ostrově najdete písečné i oblázkové prostředí, většina pláží není příliš dlouhá a čím více k jihu půjdete, tím čekejte méně lidí.

Podobně jako jiné ostrovy východního Středomoří, i Rhodos zažil četná střídání civilizací a kultur. Porůznu po ostrově uvidíte antické lokality, např. na akropoli nad hlavním městem Rhodos. Pozůstatky známého „divu světa“, tzv. Rhodského kolosu, budete ale hledat marně – více než 30 metrů vysokou sochu slunečního boha Helia zničilo v roce 226 př. Kr. zemětřesení a nic se z ní nedochovalo.

Vstup do pevnosti na Rhodu, díla maltézských rytířů

Hodně se zato dochovalo jak z mohutných hradeb ve městě Rhodos, tak z velmistrovského paláce tamtéž. Obojí pochází z doby, kdy Rhodos obýval Řád rytířů sv. Jana jeruzalémského, známý též pod názvem Maltézští rytíři. Panství řádu nad Rhodem sice netrvalo příliš dlouho (1309–1522), nejvýznamnější stavby města však přesto pocházejí právě z této doby – historické centrum města je zapsané jako památka UNESCO. Ani mimořádné opevnění ale rytířům nakonec nepomohlo, ostrov dobyli roku 1522 osmanští Turci a řád odešel na Sicílii a poté na Maltu.

Pokud by vám byl ostrov Rhodos malý, můžete si snadno udělat výlet na turecké pobřeží, lodní linky jsou časté a plavba trvá jednu až dvě hodiny. Na druhé straně přistanete v letovisku Marmaris.

Rhodos

  • Poloha: Egejské moře blízko tureckého pobřeží
  • Průměrné teploty/srážky v květnu: 21 °C/ 14 mm.
  • Doprava do oblasti: Přímým charterovým letem s cestovní kanceláří; pravidelné lety na Rhodos operuje i Ryanair (mj. z Athén či Bruselu / Charleroi).
  • Informace: www.rodosisland.gr

4. Kanárské ostrovy

Vypadá to jako ohraná klasika, jenže Kanárské ostrovy zůstávají evergreenem. Hlavně jejich podnebí se nemění, tedy zůstává pro turistiku výjimečně příznivé, a to po celý rok. Přidejte k tomu zajímavou a rozmanitou přírodu i velmi příznivé ceny a máte jarní dovolenkovou destinaci par excellence.

Chladno na Kanárských ostrovech nemůže v úrovni moře nastat nikdy, téměř nikdy tu ale není ani příliš velké vedro. Dělá to poloha v otevřeném Atlantiku a taky chladný mořský proud, který ostrovy omývá. Ten „vyhlazuje“ teploty vzduchu (existují jen malé rozdíly mezi sezonami, ale i mezi dnem a nocí), také však drží teplotu moře níže, než byste v této zeměpisné šířce čekali, ani v létě nepřesahuje 24 °C.

Při výběru konkrétní destinace věnujte na Kanárských ostrovech pečlivou pozornost poloze střediska v rámci ostrova. Na hornatém Tenerife, stejně jako na Gran Canarii, je totiž severní (návětrná) polovina vlhčí a tím také zelenější než sice suchý, pouštní jih. Nižší ostrovy Lanzarote i Fuerteventura jsou suché celé, ovšem západní pobřeží je výrazně větrnější.

Kanárská klasika: pláž v Puerto Rico na Gran Canaria

Krásná pláž Sotavento na kanárském ostrově Fuerteventura

Největší ostrov Tenerife boduje mohutnou sopkou Teide, která je nejvyšším bodem celého Španělska (3 718 m). Skoro až nahoru můžete vyjet lanovkou. Vnitrozemí Gran Canaria prostupují izolované hory a pitoreskní skaliska, mezi nimiž vyniká Roque Nublo (1 813 m). Černá, vulkanická krajina Lanzarote, posetá sopečnými kužely, působí až nadpozemským dojmem. Každopádně nevynechejte návštěvu Národního parku Timanfaya, kde budete mít půdu pod nohama doslova horkou. A Fuerteventura má ze všech Kanárských ostrovů nejvíce do daleka se táhnoucích pláží – v každém období si tu najdete „svůj“ kousek pobřeží, kde budete úplně sami.

Pro prozkoumání Kanárských ostrovů si na místě půjčte auto, což stojí pár korun, místní agentury jsou v každém středisku. I ceny jiných druhů služeb a zboží včetně ubytování jsou na ostrovech díky daňovým úlevám nižší než v pevninském Španělsku – rychle zjistíte, že na „Kanárech“ je leccos lacinější než v Česku.

Kanárské ostrovy

  • Poloha: Atlantský oceán kolem 28. rovnoběžky, 120–300 km od pobřeží Maroka.
  • Průměrné teploty/srážky v květnu (Las Palmas): 20 °C/ 1 mm.
  • Doprava do oblasti: Přímým letem za větší peníz (SmartWings) nebo laciněji kombinací dvou nízkonákladových letů např. přes Londýn či Milán, případně přímo z německých letišť.
  • Informace: www.turismodecanarias.com (zjednodušená verze též česky)

5. Eilat

Je to tip, který dáváme trochu se zaťatými zuby: na světě totiž opravdu existují krásnější letoviska. Jenže Eilat, jediný rudomořský přístav Izraele a současně velké turistické centrum, favorizuje mimořádně příznivé klima. Teplota mořské vody tu nikdy neklesne pod 20 °C, v období od dubna do září tu jsou srážky pravděpodobné asi jako v Česku zemětřesení (tj. nevyskytují se) a i po zbytek roku prší jen velmi výjimečně. Doporučujeme návštěvu pouze v období od října do května, v létě totiž v Eilatu panují nesnesitelná vedra, průměrná denní maxima přesahují 40 °C.

Infrastruktura je v hospodářsky vyspělém Izraeli kvalitní a podmínky pro potápění a šnorchlování, včetně korálových útesů, velmi dobré. Velkou estetiku ale v Eilatu nečekejte, pobřeží lemuje vesměs nevzhledná betonová výstavba, některé hotely dosahují monstrózních rozměrů. A jakmile opustíte obydlenou zónu, octnete se ve smutné, hnědošedé poušti. Taky počítejte s tím, že si připlatíte, poměr cena vs. výkon je v Izraeli tradičně mizerný a Eilat nepředstavuje výjimku.

Až vás omrzí potápění nebo povalování se na pláži, možná rádi zajdete do zdejšího akvária (Coral World Underwater Observatory), kde je k vidění na 800 mořských živočišných druhů. Část bazénů je přímo propojena s Rudým mořem a panují v nich přirozené podmínky. Náročnější výlet, obvykle s jedním noclehem, vede z Eilatu do jordánské lokality Petra se slavnými skalními svatyněmi (UNESCO).

Bezpečnostní situace sice v Izraeli nebyla v moderní době nikdy ideální, Eilat přesto patří mezi klidnější lokality – zejména po dobudování hraničního plotu (2013), který oddělil území Státu Izrael od egyptského Sinaje. Hranice je z centra Eilatu vzdálená sotva 10 kilometrů.

Coral World Underwater Observatory v Eilatu

Severní část pláží v Eilatu

Eilat

  • Poloha: jižní cíp Izraele u Rudého moře
  • Průměrné teploty/srážky v květnu: 28 °C/ 1 mm.
  • Doprava do oblasti: S cestovní kanceláří letecky přímo či přes Tel Aviv; individuálně letecky do Tel Avivu (ČSA, SmartWings, Wizz Air, Up) a pak z Tel Avivu / Jeruzaléma autobusem státní společnosti Egged (asi 5 hodin).
  • Informace: www.goisrael.com
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...