Nouzový padák zachraňuje drahé drony, aby se nepolámaly při pádu

  • 12
Vrtulníky na dálkové ovládání už dávno nejsou jen hračky pro děti nebo amatérské nadšence. Stále častěji se do vzduchu vydávají i profesionální helikoptéry s nákladem drahé elektroniky. Aby v případě pádu nebyla škoda v řádech desetitisíců, začali prodejci nabízet i padáky.

Menší drony si lidé kupují pro zábavu, ale větší drony obvykle pomáhají profesionálním fotografům a kameramanům. Velký dron nese vybavení, které je nejen těžké (celý dron pak může mít třeba osm kilogramů), ale také pořádně drahé. A v případě poruchy dronu ve výšce několika desítek metrů nad zemí jsou fotoaparáty a kamery na palubě obvykle odsouzeny ke zkáze i s drahou helikoptérou.

Čínská firma DJI, která od roku 2006 vyrábí pomůcky pro fotografování z výšky, přišla s lehkým padákem DJI Dropsafe, který v případě nekontrolovaného pádu dronu vystřelí, rozbalí se a výrazně zbrzdí pád stroje. „Například v případě neočekávané chyby akumulátoru dron okamžitě padá dolů,“ říká Josef Řešátko, který různé druhy dálkově ovládaných vrtulníků prodává. Pokud selže jen jeden motorek, není to až takový problém. „Pamatujme ale, že je to elektronika a může nastat prakticky jakákoli závada. Snažíme se tomu předcházet.“

Padák Dropsafe
Padák Dropsafe

Padák Dropsafe se nyní prodává za necelých 27 tisíc Kč. Je vhodný pro větší drony DJI S900 a S1000.

„Nejvíce chyb je opravdu způsobeno obsluhou. Lidé mají pocit, že rozbalí dron z krabice a jdou létat. Snažíme se o vzdělání začínajících pilotů, aby si odzkoušeli kritické scénáře nanečisto,“ dodává Řešátko.

Mezi časté chyby patří špatně zkalibrované přístroje, špatně zvolené místo startu a samozřejmě špatně zvolené letové podmínky. Také s odhadováním vzdáleností mívají začátečníci problém. „Prostorové vidění člověka není nijak dokonalé a zlepšit se to dá právě tréninkem.“

Padák vystřelí díky sifonové bombičce

Samotný modul s padákem je podle výrobců „jeden z prvních použitelných padáků na trhu“ a pracuje zcela samostatně. Odpálení probíhá sifonovou bombičkou. Po odjištění pojistky vystřelí tři segmenty vrchlíku a padák je nahoře. Navíc je padák propojen s řídicí jednotkou dronu, a může tak v případě vystřelení padáku vypnout motory.

Impuls pro odpálení padáku může vydat přímo řídící jednotka letounu - třeba ve chvíli, kdy vyhodnotí vertikální zrychlení jako nebezpečné. Další možností je dálkové manuální odpálení - padák má svůj vlastní přijímač a baterii nezávislou na dronu. Padák není vybaven vlastním akcelerometrem.

Pro osmikilogramové drony váží padák přibližně půl kilogramu, pro každou hmotnostní kategorii jsou padáky jiné. Cena padáku není malá, což připouštějí i výrobci. „Když ale započítáte do ceny dronu i cenu vybavení, které nese, tak padák netvoří ani desetinu této ceny,“ uvažuje nahlas Rešátko.

Podobný systém vyvíjejí i odborníci z VUT v Brně:

Oprava: v článku byly chybně uvedeny informace o původu padáku Dropsafe.