Ondřej Palát (vlevo) z Tampy slaí vstřelený gól proti Bostonu. Společně s ním...

Ondřej Palát (vlevo) z Tampy slaí vstřelený gól proti Bostonu. Společně s ním se raduje Nikita Kučerov. Sklesle odjíždějí Maxime Talbot a Zdeno Chára. | foto: AP

Vrbata s Palátem potvrdili formu, Židlický přihrál na vítěznou trefu

• 21
Hokejoví útočníci Radim Vrbata a Ondřej Palát vyprodukovali dva body už ve druhém zápase za sebou. Prvně jmenovaný asistoval u dvou branek Vancouveru při výhře 3:1 v Arizoně. Mladík Palát pro změnu gólem a přihrávkou podpořil triumf Tampy Bay 5:3 nad uvadajícím Bostonem, v jehož dresu jednou asistoval David Pastrňák. Přihrávku si na konto připsal i obránce Detroitu Marek Židlický, jenž se v prodloužení podílel na vítězné trefě proti St. Louis.

V sobotu se Vrbata blýskl bilancí (1+1) při výhře Vancouveru 4:1 v Los Angeles a o den později se s 27 zásahy nejlepší český střelec sezony NHL prezentoval pro změnu jako tvůrce hry, když si připsal dvě přihrávky u výhry 3:1 na ledě svého bývalého klubu z Arizony.

Favorizované Canucks poslal do vedení v 15. minutě obránce Yannick Weber. Asistovali Daniel Sedin a zmiňovaný český reprezentant. Do kabin ovšem oba celky odcházely za smírného stavu 1:1. Za Coyotes totiž záhy kontroval svou 20. brankou ročníku nejlepší ligový střelec mezi obránci Oliver Ekman-Larsson.

Kanadský celek domácí hokejisty střelecky předčil v poměru 44:27. Danou převahu ale přetavil v rozhodující branku až v 57. minutě, kdy se ujala přesilovková střela dalšího obránce Alexandera Edlera. Vrbata (18:13, +/-: +1, 4 střely) si připsal druhou přihrávku večera. Poslední slovo pak patřilo ještě Henriku Sedinovi, jenž uzavřel skóre v čase 58:51 trefou do prázdné branky Coyotes.

Už pátou porážku v řadě utrpěli hokejisté Bostonu. Naposledy padli 3:5 na ledě Tampy Bay, za kterou se bilancí jedné branky a asistence opět zviditelnil Ondřej Palát (16:18, +/-: +2, 1 střela).

Talentovaný útočník, jenž za pár dní oslaví své 24. narozeniny, tak navázal na předešlou partii proti Detroitu, kdy bral rovněž dva body pro změnu za přihrávky. Po 66 startech má rodák z Frýdku-Místku na kontě 56 bodů (16+40) a za svým sezonním maximem z uplynulého ročníku zaostává již jen o tři zápisy. Se součtem 32 kladných bodů je navíc na skvělém třetím místě v ligové tabulce +/-.

Bruins poslal do vedení už po 33 vteřinách hry Patrice Bergeron, Tampa Bay ale ještě před prvním odchodem do kabin třemi góly otočila vývoj ve svůj prospěch a v dalším průběhu už o vedení nepřišla. Kapitán vítězů Steven Stamkos se tentokrát nezapsal do bodových statistik, divákům se ale předvedl v pěstním souboji s hostujícím Bradem Marchandem.

U jedné ze tří branek Bostonu si připsal asistenci nováček David Pastrňák (14:38, +/-: 0, 1 střela). Druhý Čech v kádru, zkušený centr David Krejčí, se již blíží návratu do sestavy po zranění levého kolene. O tom, že jej Bruins budou potřebovat, svědčí poslední výsledky. Tým (84 bodů) si sice stále drží finální postupovou pozici na Východě, padl ale pětkrát v řadě a devátá Ottawa (83 bodů) má jen bodovou ztrátu a dva zápasy k dobru. Mimo hru navíc není ani desátá Florida (80 bodů) s Jaromírem Jágrem.

Hokejisté Detroitu se představili na domácím ledě po předešlé sérii čtyř venkovních duelů, ze kterých vytěžili jen jedinou výhru. Nic lehkého je ovšem nečekalo, když přivítali silné St. Louis.

Na první gól duelu se v Joe Louis Aréně čekalo až do 30. minuty, kdy domácí rozesmutněl využitou přesilovkou Alexander Steen. Red Wings umazali nulu na kontě brankáře Jaka Allena až v 41. minutě. Srovnání na 1:1 zařídil po 24 vteřinách hry daného dějství Erik Cole.

Ve zbytku řádné hrací doby měli napilno především rozhodčí, kteří kvůli šarvátkám rozdali hromadu trestů na obou stranách. Osudným se nakonec stalo hostujícím Blues vyloučení Patrika Berglunda z 59. minuty. Trest švédského útočníka se přenesl až do nastavení, které v jeho první minutě ukončil Justin Abdelkader. Bod za asistenci si u vítězné trefy připsal také český obránce Marek Židlický (18:47, +/-: 0, 1 střela).

Detroit - St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
41. Cole, 61. Abdelkader (Židlický) - 30. Steen. Střely na branku: 25:24. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Abdelkader (Detroit), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. Quincey (Detroit).

Tampa Bay - Boston 5:3 (3:1, 1:0, 1:2)
6. Naměstnikov, 11. Brown (Palát), 12. Stralman, 28. Garrison, 54. Palát - 1. Bergeron, 51. Chára (Pastrňák), 60. Paille. Střely na branku: 19:28. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Brown, 2. Stamkos, 3. Naměstnikov (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - Anaheim 7:2 (3:2, 2:0, 2:0)
6. a 37. Stepan, 2. Kreider, 11. Hagelin, 23. Miller, 47. Fast, 49. Brassard - 3. a 12. Perry. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Yandle, 3. Miller (všichni NY Rangers).

Arizona - Vancouver 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
16. Ekman-Larsson - 15. Weber (Vrbata), 57. Edler (Vrbata), 59. H. Sedin. Střely na branku: 27:44. Diváci: 12.405. Hvězdy zápasu: 1. Edler (Vancouver), 2. Smith (Arizona), 3. Weber (Vancouver).