Západ Francie zažil po zatmění Slunce příliv a odliv století

  • 30
Tisíce turistů od sobotního rána obdivovalo na mnoha místech na západním pobřeží Francie výjimečný přírodní úkaz označovaný jako „příliv století“. Výškový rozdíl mezi hladinou moře v jednotlivých fázích přílivu a odlivu dosáhl maxima v sobotu večer. Na některých místech to bylo až kolem čtrnácti metrů.

I když je přírodní úkaz obvykle označovaný jako „příliv a odliv století“, obdobně velké rozdíly hladin moře se opakují každých asi osmnáct let. Hladina moře tak neobvykle stoupá v důsledku postavení Slunce, Měsíce a Země a tentokrát souvisí také s pátečním zatměním Slunce, kdy byly Slunce, Země a Měsíc v jedné linii.

Výjimečně dobře je příliv a odliv pozorovatelný například v opatství Mont-Saint-Michel na rozhraní Normandie a Bretaně, kde rekordní rozdíl byl v sobotu večer kolem 20. hodiny. Od pevniny klášter z jedenáctého století odřízl už příliv v 7:45. Francouzský národní úřad oceánografie SHOM při ní naměřil nové rekordní hodnoty.

Jev bylo v sobotu možné pozorovat také například na severním pobřeží Austrálie a v Británii v Bristolském zálivu. Zde stejně jako ve Francii přispívá výjimečná událost k oživení místního cestovního ruchu. Poslední podobný velký příliv a odliv byl 10. března 1997 a příští se očekává 3. března 2033.

Ve Francii mohli návštěvníci spojit pozorování pohybů moře s prohlídkou opatství Mont-Saint-Michel, které je třetí nejnavštěvovanější památkou v zemi po Eiffelově věži a pařížské katedrále Notre-Dame. UNESCO ji zapsalo na svůj seznam světového kulturního dědictví. Dorazilo tam třicet tisíc turistů, což je podle místní organizace cestovního ruchu „absolutní rekord“. Opatství mělo otevřeno s ohledem na příval turistů až do 22 hodin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue