Záběr na zatmění Slunce z ISS je úchvatný, ale falešný. Jde o renderovanou scénu | foto: A4size-ska

Zatmění z vesmíru vypadá úžasně. Škoda, že je falešné. Naletěli jste?

  • 53
Jedna z nejkrásnější fotografií z pátečního zatmění kolovala po sociálních sítích hlavně proto, že pocházela z vesmíru. Bohužel byla falešná. Podívejte se, proč nevypadá zatmění z mezinárodní vesmírné stanice ISS tak fantasticky jako na umělecké fotomontáži.

Podívejte se na tu nádheru. Vidíme zde nejen úplné zatmění Slunce, ale také stín, který Měsíc vrhá na planetu Zemi, a v dálce pak hvězdy, mlhoviny, galaxie. Je to úplně neskutečný záběr. Doslova. Je to totiž fikce.

Několik médií se na tento obrázek (renderovanou scénu umělce A4size-ska) nachytalo, přestože je na webu už minimálně od roku 2009. Mezi nachytanými je i prestižní publikace New Scientist, která se následně kála na Twitteru:

20.března 2015 v 10:39, příspěvek archivován: 20.března 2015 v 16:45

.@foomandoonian @TheCraggus Sorry for posting the artist's impression of an eclipse from space - thanks for pointing out this silly mistake

Jak jste se mohli chybě vyhnout?

Skutečné fotky

Podívejte se na nefalšované fotky zatmění Slunce 2015

Pokud jste na snímek někde narazili, mohli jste poznat, že jde o montáž, respektive scénu renderovanou 3D grafickým programem? Ano, ale nebylo to úplně jednoduché. Hlavní indicií byla dobře viditelná naše galaxie. „Jasně zářící Země i Slunce by zcela zastínily hvězdy, takže by nebyly vidět. A rozhodně by nebyla vidět Mléčná dráha,“ všímá si Phil Plait na blogu Bad Astronomy. Fotopodklady jsou ale podle něj evidentně skutečné a dobře zkombinované.

Ale co když nemáte znalosti astronomie, které by vám umožnily všimnout si této vady na kráse? Jednoduchým způsobem, jak alespoň částečně ověřit pravost snímku, je také reverzní obrazové vyhledávání (více v našem předchozím článku). Právě díky němu jsme našli zdroj této povedené umělecké scény. A také vidíme, že to není zdaleka poprvé, co na ni někdo naletěl. Kolovala po internetových publikacích už v roce 2012. Za 11 let, při příštím zatmění Slunce, bude určitě kolovat znovu.

A jak vypadá zatmění Slunce z vesmírné stanice ve skutečnosti?

Napřed jeden historický snímek ze stanice MIR v roce 1999:

Skutečný záběr zatmění Slunce z roku 1999, zachycený ze stanice MIR.

A pak aktuální tweet od italské astronautky Sam Cristoforetti, která je nyní na mezinárodní vesmírné stanici ISS:

20.března 2015 v 12:14, příspěvek archivován: 20.března 2015 v 17:04

Orbital sunrise and the #SolarEclipse... could it go any better?/ (IT) Alba ed eclissi... potrebbe andare meglio? pic.twitter.com/BpneQwvY9i

Možná teď už chápete, proč se falešná fotka šířila po internetu rychleji než ta skutečná.