Zatmění Slunce pozorované z Temelína. | foto: ČEZ

Energetici zatmění zvládli. Horší je, když nevyjde předpověď, říká ČEZ

  • 36
Největším hráčům v české energetice zatmění Slunce život nijak nezkomplikovalo. Správce přenosové soustavy ČEPS nezaznamenal žádné problémy. Podle zástupců polostátní firmy ČEZ bylo předem avizované zatmění Slunce pro její fotovoltaické elektrárny menším problémem než prudké odchylky od předpovědi počasí.

Největší česká energetická společnost ČEZ se na možné komplikace způsobené pátečním zatměním Slunce připravovala, nakonec ale podle jejího vyjádření vše proběhlo v pořádku. 

„Zaregistrovali jsme pouze částečný pokles výkonu, především při vrcholícím zatmění. Solární elektrárny byly stále připojeny k síti, vyráběly a bez problémů se vrátily na plný výkon,“ popsala situaci mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. 

Vzhledem k tomu, že solární elektrárny provozované ČEZ se na české fotovoltaické kapacitě podílí jen ze šesti procent, neovlivnilo zatmění Slunce nijak významně provoz polostátního energetického kolosu. „Potvrdily se původní předpoklady, že na výrobu fotovoltaických elektráren skupiny ČEZ mají nesrovnatelně vyšší vliv situace, kdy se skutečný průběh počasí během dne zásadně liší od předpovědí počasí,“ dodala Půlpánová.

Reálnější obava panovala z možnosti, že prudké kolísání výkonu slunečních elektráren způsobí problémy přenosové soustavě, a ta se v nejzazším případě i rozpadne. „Při případném blackoutu by se elektrárna dostala do režimu, ve kterém by z vlastních zdrojů vyráběla elektřinu potřebnou pro bezpečnostní systémy bloku,“ popsal mluvčí temelínské jaderné elektrárny Marek Sviták.

Ani k blackoutu ani k případné nutné regulaci výkonu Temelína, na který se elektrárna připravovala, tak nakonec nedošlo. „Zatmění Slunce nakonec nemělo na výkon elektrárny žádný vliv. Oba bloky pracovaly naplno a svojí výrobou kryly přibližně pětinu české spotřeby,“ potvrdil Sviták.

Přenosová soustava vydržela

Situaci totiž zvládli i provozovatelé přenosové soustavy. „Přestože během opětovného najíždění fotovoltaických elektráren byli dispečeři připraveni i na regulaci konvenčních zdrojů, k zásahům nakonec dojít nemuselo,“ potvrdila mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Pro dispečery byl podle ní zásadní moment návratu výkonu fotovoltaických elektráren při skončení zatmění. ČEPS evidoval během jevu pokles z 1 260 MW na 500 MW a následně pak návrat na zhruba 1 580 MW.

Státní společnost, která provozuje přenosovou soustavu, si připravila dodatečné rezervní výkony na případné vykrytí odchylek, které mohlo zatmění Slunce způsobit. Náklady na toto opatření se podle zástupců pohybují v jednotkách milionů korun. S těmito výkony už si ČEPS vystačil. Pouze jsme výjimečně aktivovali ručně dodatečné výkony,“ dodává člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.