V tunelu Blanka probíhá příprava na cvičení nehody autobusu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Hádky kvůli kabelům v Blance přerostly ve válku. Město chystá žalobu

  • 229
Kdo zavinil, že kabely položené v chodnících uvnitř tunelu Blanka poničila voda? Kdo za jejich výměnu zaplatí odhadovaných padesát až osmdesát milionů? O to se aktuálně přou firmy, které na budování komplexu pracovaly. A otevřená válka nyní může ovlivnit rychlé dokončení tunelu.

Dosud ležely společnosti ČKD Praha DIZ a Metrostav v zákopech. Napětí na frontách doutnalo, jejich právníci chystali v kancelářích munici a v kuloárech se spekulovalo o tom, kdy někomu bouchnou saze. A k explozi došlo v několika uplynulých desítkách hodin (psali jsme o tom například zde).

V nezáviděníhodné situaci se však nyní ocitl především magistrát. Město podepsalo s ČKD dodatek smlouvy, který nezavázal firmu k dokončení prací v termínu. Praha tak nyní nemůže využít hrozbu pokutami, aby na firmu zatlačila a donutila ji k rychlému dokončení stavby.

V úterý se náměstek Petr Dolínek rozhodl vyřešit to u soudu. „Rada dnes uložila odboru strategických investic ve spolupráci s odborem legislativy provést analýzu dalších možných postupů ve věci žaloby proti ČKD DIZ. Je to první krok, aby dodavatel dokončil své dílo a nehrál si s námi na schovávanou,“ řekl Dolínek.

O tom, že firmy kvůli vodě v tunelu trápí „ponorková nemoc“ a že se často hádají, se mluví měsíce. Je to překvapivý zlom, protože ČKD a Metrostav spolupracují už od šedesátých let. Firmy společně postavily prakticky celé pražské metro.

Ale osm let od prvního výkopu na Blance se neshodují ani na tom, kdy lze tunel otevřít. Prezident Metrostavu Jiří Bělohlav by provoz zahájil letos na jaře, jak řekl časopisu Reflex. Myslí si, že „existuje objednávka, aby se Blanka nerozjela“.

ČKD naopak minulý týden vydalo prohlášení, že výměny vadných kabelů potrvají asi osm měsíců. Mimochodem, tento termín se nelíbí magistrátu ani dalším dodavatelům Blanky, protože považují za reálné dokončit práce v srpnu či září. A situace dál gradovala.

Tunel Blanka čeká na otevření, záběry z letošního února:

Zápas bez rozhodčího

Metrostav v pondělí kontroval prohlášením, že převezme odpovědnost za dokončení tunelu včetně technologické části. ČKD, které má právě technologie na starosti, označilo nabídku za naivní.

„Také jeho podíl na potížích způsobených ať přívalovým deštěm, kdy nebyla řádně zabezpečená stavba, nebo neustále se opakujícími průsaky během montáže, je zcela neoddiskutovatelný. Kde bere tu odvahu, že je po všech těchto neúspěších schopen rychleji a bezpečně dokončit technologickou část?“ uvedl na adresu Metrostavu generální ředitel ČKD Praha DIZ Robert Wolf.

Podle Nouzy mají potíže kořeny už v počátcích. „Byla chyba, že tam byly dvě smlouvy. Praha měla stavbu Blanky soutěžit najednou,“ říká Nouza. Podle něj by pak odpovědnost nesla jedna firma a spory by nepadaly na město.

Mluvčí Metrostavu František Polák už dříve připodobnil situaci na stavbě k fotbalovému zápasu, který nemá rozhodčího. Podle něj chybělo Blance politické vedení, protože se nejprve v radě hádala ODS s ČSSD, pak ODS s TOP 09 a v poslední vládě dvě rozkmotřené frakce TOP 09.

Nic prozatím nevysvětluje, proč se na stavbě za 37 miliard dodavatelé hádají kvůli kabelům v hodnotě desítek milionů. Zdroje, které znají vnitřní prostředí, tvrdí, že jim skutečně jen došla trpělivost. Je však otázkou, zda nejde například i o práci na stavbě trasy metra D za 20 miliard (více například zde). Tvrzení města, že by bylo rozumnější zadat práci jednomu vítězi tendru, může firmy znervózňovat; ČKD více než Metrostav, který umí pracovat i s technologiemi.

Jediné, co v současné situaci může Prahu trochu uklidnit, je fakt, že jejich dodavatelé o práci na metru D hodně stojí. A kvůli tomu se pokusí vypadat před magistrátem co nejdůvěryhodněji.