Jan Mokrý, obviněný z pokusu o vraždu dvou bezdomovců, stanul před soudem. | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Blázna ze sebe jen dělá, říkají znalci o útočníkovi na bezdomovce

  • 62
Vysokoškolský student Jan Mokrý, který loni dvakrát v Praze zaútočil na bezdomovce, není duševně nemocný. To je závěr posudku expertů, kteří vypovídali u pražského městského soudu. Podle nich za útoky byla cílená agrese. Mokrý už začátkem týdne prohlásil, že bezdomovce chtěl zavraždit.

„Proč se pan Mokrý chová jako blázen, když jim není?“ kladl v jednací síni řečnickou otázku psychiatr Petr Kubej. Podle znalce motiv nesmyslných útoků je třeba hledat v uplatnění nenávistné ideologie i v sociální a ekonomické frustraci Jana Mokrého.

Jako projev nenávisti znalec hodnotí například i výrok, podle nějž Mokrý svých činů nelituje. „On jako student druhého ročníku vysoké školy má dluhy 400 tisíc korun. To je v podstatě likvidační situace,“ uvedl také lékař ve své expertize.

MatFyz se od chování studenta distancuje

Jan Mokrý je studentem druhého ročníku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

„Vedení Matematicko-fyzikální fakulty UK se distancuje od jakéhokoli xenofobního chování svých studentů, stejně jako od všech projevů směřujících k potlačení lidské důstojnosti, svobody, a obecně od jakéhokoliv konání, které je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s právním řádem ČR,“ sdělil iDNES.cz proděkan pro propagaci Martin Vlach.

Zda má fakulta pravomoc studenta za podobné jednání vyloučit, neupřesnil. Další kroky vedení školy s ohledem na výjimečnost situace zvažuje.

„V otázce Jana Mokrého musí vedení Matematicko-fyzikální fakulty postupovat v souladu s vnitřními předpisy Univerzity Karlovy,“ doplnil.

Psychiatr řekl, že Jan Mokrý netrpí duševní chorobou, ale smíšenou poruchou osobnosti. „Extrémní skutky plus názory nejsou projevem duševní choroby. Léčení proto nenavrhuji,“ uvedl Petr Kubej.

„Šlo o cílenou agresi“

Podle psychologa Jiřího Kloseho je resocializace obžalovaného téměř vyloučena. „Jeho jednání bylo vědomé, racionální. Šlo o cílenou agresi,“ zdůvodnil svůj posudek.

Jedinou polehčující okolnost podle obou znalců představuje nízký věk obžalovaného a možnost, že by mohl změnit své postoje v rámci speciálních výchovných programů, které probíhají i ve věznicích.

I při znaleckých zkoumáních ovšem Jan Mokrý uvedl, že je na své jednání hrdý.

Podle obžaloby loni v dubnu zaútočil v Libni na bezdomovce Jaroslava M. Ten z útoku vyvázl bez zranění. Student tehdy zavolal policii a tvrdil, že jej drží jako rukojmí. Poté Mokrý skončil na dva měsíce na psychiatrii.

V noci 29. června u hlavního nádraží s dvěma noži zaútočil na dalšího bezdomovce, Libora Š. Tomu vážně poranil tepnu. Napadeného muže zachránil zákrok lékařů. „Zranění jej ohrožovalo na životě,“ uvedl soudní lékař Jiří Hladík.

„Musí trpět. Nezaslouží si čistou smrt,“ řekl Mokrý mimo jiné o lidech bez domova. Podle své výpovědi obdivuje Adolfa Hitlera. „I já jsem dělal něco, jako genocidu,“ uvedl také při výslechu obžalovaný.

Ten podle své výpovědi v rodné Ostravě vstoupil i do Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS). Na své členství v ní přitom odkazoval opakovaně. Do protokolu citoval i své dopisy a vzkazy „kamarádům“ z této strany.

Proti tvrzení obžalovaného o členství v DSSS se ovšem ohradil předseda této strany Tomáš Vandas. „Nikdy nebyl naším členem a od jeho činu se důrazně distancujeme,“ napsal redakci.

Z výpovědi Jana Mokrého vyplynulo, že v životě nemohl najít přátele. Byl ochoten lidem i platit za to, aby si vyšli „na skleničku“. I to byla jedna z příčin jeho dluhů.

29. června 2014