Nadšenci i vědci fotili polární záři nad Českem, přišla po solární bouři

  • 69
Jasná polární záře byla v noci viditelná na řadě míst v Česku. Její snímky pořizovali amatéři i astronomové také na Trutnovsku. Polární záře souvisí se silnou bouří na Slunci, proto se jev dal pozorovat jižněji, než bývá obvyklé.

Polární záři způsobují částice slunečního větru, které se dostanou do magnetického pole Země a interagují s atmosférou (více o sluneční bouři čtěte zde).

Pracovník hvězdárny v Úpici Richard Kotrba pořídil záběry polární záře poblíž obce Ronov v úterý okolo 21. hodiny. Posteskl si, že musel odjet třicet kilometrů od Hradce Králové, aby kvůli světelnému smogu měl alespoň nějakou šanci jev zachytit.

Polární záře nad Českem

„Úkaz byl v této době slabý, takže neozbrojeným okem se jevil jako pomalu se pohybující rozptýlené bílé světlo nad severním obzorem. Když se zachytila fotoaparátem, polární záře vznášející se nad rozptýleným světlem pouličního osvětlení se objevila,“ popsal na Facebooku hvězdárny Richard Kotrba.

Na videích se podle něj dá dobře vidět, že se polární záře proměňuje v krátkých časech. Snímky vzácného úkazu pořídily také například kamery Humlnet sledující počasí ve Špindlerově Mlýně na Pláni.

Fotograf Lukáš Ronge si zajel fotit při západu slunce nad Trutnov do Zlaté Olešnice. Specializuje se spíše na snímky z letních bouří, ale polární záři očekával.

„Polární záře mě taky zajímá, není to tak častý jev. Díval jsem se na parametry dostupné na internetu, které určují úroveň neustálenosti geomagnetického pole. Určuje se hodnotami od 0 do 9 a pokud se objeví na této stupnici kolem 7, může být polární záře viditelná i z České republiky. V úterý se objevila až hodnota kolem 8,6, tedy hodně vysoká, proto jsem se to rozhodl zkusit. Čekali jsme a nakonec to dopadlo,“ řekl Lukáš Ronge, který pracuje jako webmaster pro Humlnet.

Podle něj se polární záře dala vidět už po západu slunce jako pruhy na obloze, intenzivnější fáze nastala kolem 21. hodiny. Nejvíce viditelná byla polární záře kolem půlnoci, na tu už však fotograf nečekal.

Protože polární záře se dá v Česku pozorovat s nižší intenzitou než na severu Evropy, museli se zájemci vydat do míst s dobrým výhledem a tmou. Pomohlo jim i to, že nesvítil měsíc.

Záře je vidět v Česku jen vzácně

Podle astronomů je polární záře ve zdejších zeměpisných šířkách dost výjimečnou záležitostí. Dala se pozorovat například v letech 2003 nebo 1989. Děje se to tehdy, když se objevila jedna intenzivní erupce nebo více erupcí na Slunci.

Hvězdárna zve na částečné zatmění Slunce

Zájemci o dění na Slunci se mohou vydat do Úpice v pátek 20. března od 9 do 12 hodin. Při dobrém počasí tam mohou pozorovat částečné zatmění Slunce, v sobotu od 10 hodin bude hvězdárna otevřená během dne otevřených dveří.

„Na Slunci musí být tak intenzivní erupce, která vyvolá tok natolik energetických částic od Slunce, že překonají touhu magnetického pole natáhnout je k pólům. Díky tomu se tento jev může dostat i do našich zeměpisných šířek a je možné ho pozorovat,“ vysvětlil ředitel hvězdárny v Úpici Marcel Bělík.

Podle něj se někdy objevují slabší polární záře, které nebývají vidět pouhým okem a odhalí je až například fotografický snímek.

„Lovci těchto snímků vyjíždějí na sever třeba do Finska, kde se polární záře objevuje celkem běžně. U nás však tento jev v této intenzitě, která se objevila, bývá poměrně vzácný,“ řekl Marcel Bělík.

I když se hvězdárna v Úpici specializuje právě na Slunce, tamní odborníci neočekávali polární záři. „Upřímně řečeno, polární záře je pro nás signálem, že sluneční aktivita byla silná, ale z tohoto jevu se nedá nic vyvozovat. Je to spíš už jen taková třešnička na dortu, pěkný jev k pozorování,“ dodal ředitel hvězdárny.