PARÁDNÍ ZÁKROK. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec lapá puk, před ním Joe...

PARÁDNÍ ZÁKROK. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec lapá puk, před ním Joe Thornton ze San Jose. | foto: Reuters

Pavelec kryl 38 střel a byl hvězdou zápasu, Vrbata gólem pečetil výhru

• 28
Gólman Ondřej Pavelec dostal po delší době šanci nastoupit ke druhému zápasu Winnipegu za sebou a byly z toho dvě výhry. Naposledy po výsledku 5:2 nad San Jose, proti kterému se jednou asistencí prosadil i Michael Frolík. Pavelec kryl 38 střel a byl zvolen první hvězdou. Naopak porážku Islanders 1:4 v Chicagu neodvrátil Michal Neuvirth. Střelec Radim Vrbata gólem uzavřel vítězství Vancouveru 4:1 nad Philadelphií.

V navazujících zápasech Winnipegu se od úvodní minuty Pavelec naposledy představil v závěru listopadu 2014. Od dané chvíle se postupně pravidelně střídal s Michaelem Hutchinsonem, který později dostával větší prostor.

Ve dvou duelech za sebou se český reprezentant znova představil až v polovině března. Nejprve v sobotu 15 zákroky proti 16 střelám pomohl k výhře 2:1 v Tampě Bay a v úterý pro změnu 38 zásahy vychytal domácí triumf 5:2 nad San Jose. Za svůj výkon byl zvolen první hvězdou před produktivními spoluhráči Blakem Wheelerem (2+1) a Markem Scheifelem (1+2).

O víkendu proti Lightning vyšel po delší době naprázdno Michael Frolík (čas na ledě: 18:54, +/-: 0, 1 střela) a přišel tak o bodovou sérii dlouhou osm duelů. V souboji proti Sharks se však opět prosadil, když asistencí u trefy kapitána Andrew Ladda nechyběl u branky na průběžných 3:0 z 14. minuty.

Jediným hráčem, který dokázal Pavelce překonat, byl americký reprezentant Joe Pavelski. Svými trefami z 22. a 58. minuty ale jen zmírnil porážku. Winnipeg se tak s 82 body posunul na sedmou pozici tabulky Západní konference. Osmé Los Angeles má bodů 81, stejně jako deváté Calgary. Desáté San Jose s Tomášem Hertlem (13:26, +/-: -1, 1 střela) v sestavě ztrácí na své nejbližší konkurenty již pět bodů.

V úterý byl v akci ještě jeden český gólman. Na rozdíl od Pavelce ale Michal Neuvirth po 26 zákrocích proti 30 střelám výhru neslavil, když jeho Islanders padli 1:4 na ledě Chicaga. Posila New Yorku pro play-off od příchodu z Buffala nastoupila ke čtvrtému duelu, vítězně však skončil jen jediný (4:3PP nad Torontem).

Domácí Blackhawks, v jejichž obranných řadách nechyběl Michal Rozsíval (18:18, +/-: -1), nakročili za triumfem už v zahajovacím dějství, kdy se dvakrát prosadil kapitán Jonathan Toews. V dalším průběhu pak zvyšoval náskok další dvougólový střelec - Marián Hossa. New York dosáhl alespoň čestného úspěchu až v 46. minutě zásluhou Nikolaje Kuljomina.

Tristní bilanci v tabulce pravdy -4 si ze zápasu odnesl lídr produktivity John Tavares. U všech inkasovaných branek Islanders byl ještě forvard Josh Bailey, elitní obránci Johnny Boychuk a Calvin de Haan měli bilanci -3.

Střelou do prázdné branky z času 59:50 zpečetil Radim Vrbata (14:41, +/-: +1, 5 střel) výhru Vancouveru nad Philadelphií na 4:1. Nejlepší český střelec v NHL se tak zlepšil na 26 zásahů (druhý Jiří Hudler z Calgary má na kontě 25 gólů) a v rámci celé soutěže je 16. nejlepším zakončovatelem.

Naopak bez bodu vyšel ze zápasu pro změnu nejproduktivnější Čech v NHL, Jakub Voráček (18:31, +/-: -2, 3 střely), jenž zůstává na 69 zápisech průběžně pátým mužem tabulky kanadského bodování. Do statistik si kladenský odchovanec připsal pouze pětiminutový trest za pěstní souboj s domácím obráncem Danem Hamhuisem:

Oba borci se neshodli v 30. minutě za průběžného smírného stavu 1:1. Kanadský celek rozhodl o zisku dvou bodů až ve třetím dějství, kdy se prosadil dvakrát v rychlém sledu po souhře s bratry Sedinovými Alex Burrows a pojistku do prázdné branky přidal zmiňovaný Vrbata.

Po nedělní těsné prohře 1:2 v Madison Square Garden proti Rangers nezvládli o posun na postupové pozice Východní konference bojující hokejisté Floridy ani úterní domácí partii s Montrealem.

Kanadský celek si odvezl plný bodový zisk po výsledku 2:3. O všem bylo rozhodnuto ve druhé dvacetiminutovce, kdy padlo všech pět branek utkání. Domácí poslal do vedení Aleksander Barkov, za Canadiens ale následně otočili Alex Jemelin s Jacobe De La Rosou, jenž se prosadil při hře v oslabení.

V 34. minutě srovnal na 2:2 Brandon Pirri, poslední slovo si však vzal v 36. minutě ofenzivní obránce Montrealu P.K. Subban. Jak hostující elitní centr Tomáš Plekanec (20:15, +/-: -1, 1 střela), tak domácí veterán Jaromír Jágr (19:14, +/-: 0, 1 střela) se tentokrát do bodových statistik nezapsali.

Panthers po další porážce opět ztratili v boji o play-off. Na desáté pozici mají aktuálně 76 bodů. Devátá Ottawa přitom ve stejný hrací den zvítězila v Carolině a zlepšila se již na 79 bodů, díky čemuž ztrácí na osmý Boston jen čtyři body a navíc má zápas k dobru. Bruins v úterý překvapivě zaváhali na domácím ledě s posledním Buffalem, kterému podlehli 1:2 po nájezdech.

New Jersey - Pittsburgh 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37. Josefson, 60. Henrique. Střely na branku: 19:35. Diváci: 15 848. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Josefson, 3. Greene (všichni New Jersey).

Carolina - Ottawa 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
13. Lindholm - 34. Wiercioch, 65. Stone. Střely na branku: 36:33. Diváci: 13 469. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Carolina), 2. Hammond, 3. Stone (oba Ottawa).

Boston - Buffalo 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
10. Eriksson - 42. Ristolainen, rozhodující sam. nájezd Ennis. Střely na branku: 45:24. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Lindbäck (Buffalo), 2. Eriksson, 3. Krug (oba Boston).

Florida - Montreal 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
25. Barkov, 34. Pirri - 26. Jemelin, 29. DelaRose, 36. Subban. Střely na branku: 43:25. Diváci: 18 245. Hvězdy zápasu: 1. Tokarski, 2. Subban (oba Montreal), 3. Pirri (Florida).

Nashville - Minnesota 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
34. a 35. Josi - 20. a 54. Coyle, 61. Dumba. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17 209. Hvězdy zápasu: 1. Dumba (Minnesota), 2. Josi (Nashville), 3. Coyle (Minnesota).

Winnipeg - San Jose 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
28. a 50. Wheeler, 2. Lowry, 10. Scheifele, 14. Ladd (Frolík) - 22. a 58. Pavelski. Střely na branku: 22:40. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 95 procenta. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Pavelec, 2. Wheeler, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).

Chicago - NY Islanders 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
8. a 17. Toews, 34. a 41. Hossa - 46. Kuljomin. Střely na branku: 30:39. Michal Neuvirth odchytal za NY Islanders celé utkání, inkasoval čtyři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 86,67 procenta. Diváci: 22 080. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. Crawford, 3. Hossa (všichni Chicago).

Calgary - St. Louis 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)
32. a 50. Steen, 42. Lehterä, 55. Backes. Střely na branku: 25:26. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Backes, 3. Elliot (všichni St. Louis).

Vancouver - Philadelphia 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
47. a 48. Burrows, 35. Edler, 60. Vrbata - 31. Raffl. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 870. Hvězdy zápasu: 1. Burrows, 2. Edler, 3. Läck (všichni Vancouver).